Afrika Yılanları Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Afrika Yılanları Türleri ve Özellikleri

Afrika yılanları, tüm dünyada insanların en fazla korktuğu zehirli yılanlar arasındadır. Zehirli yılanlar herhangi bir anda kendileri için tehlikeli olabilecek bir durum hissederse, zehirlerini fışkırtır ve insanı ölüme kadar götürebilir. Eğer soktuğu kişiye hemen müdahale edilmezse, ölüm kısa sürede gerçekleşir. Afrika genel olarak vahşi hayvanların birbiriyle mücadele içinde olduğu bir arena gibidir. Bu hayvanların içinde yılan türleri de bulunmaktadır. Genellikle ölümcül etkileri olan güçlü yılanlar kıtadaki mücadelede etkin rol oynamaktadır. Burası tüm dünyada en fazla yılan türünün olduğu bir yer. Kıtada 400 çeşit yılanın doksandan fazlası zehirlidir. Bunlar adeta öldürmek için yaratılmış canlılardır. Bu yılanların çoğunluğu Sahra Çölünün güney taraflarında yaşar. Yılanlar avlarını yakalamak için adeta uzmanlaşmıştır. Burada ihtişamıyla sinsice sokulan kobraları, güçlü engerekleri pusuda yatarken görebilirsiniz. Ağaçlara tırmanan yılanlar, doğadakiler tehdit anında ölümcül tıslamalarıyla avlarına saldırıya geçer. Bu kıtada olan ölümcül etkileri bulunan önemli yılan türlerini inceleyelim.

Cape kobrası (Naja Nivea): bu yılan türü Afrika'da ölümcüllüğün anlamıdır. Bunu görmek için yılanın dişlerini bile görmenize gerek yok. Eğer yılanı köşeye sıkıştırmak isteyen olursa, bunu canıyla ödeyebilir. Boyu genellikle 1,5 metredir. Aslında Afrika'nın ne en uzun ne de büyük yılanıdır. Bölgenin güney batısında bulunur. Bu bölge nüfus yoğunluğu bakımından kalabalık olduğundan, çiftçilik yapılan yerlerde sıkça bu yılanlara rastlanır. Bu yılan türleri Güney Afrika'da diğer yılanlardan daha fazla sayıda insanın ölümüne neden olur. Özellikle kuru bitkilerin arasında benekli derisiyle adeta kaybolur. Kapana kısıldığını düşündüğü zaman, vücudunun üst tarafını kaldırır ve göz korkutucu olan şekline bürünür. Bu şekilde karşısındakine saldırır. Anında zehri vücutta sinir sistemine saldırır. Kalp ve solunum yetmezliği baş gösterir, kaslar felç olur. Bir ısırıkla 6 insanı öldürebilir. Cape kobrası karşısındakine bir kez saldırmaz. Tehdit kendisinden uzaklaşıncaya kadar zehrini verir.

Yeşil mamba yılanı: Afrika'daki zehirli yılanlardan biri de yeşil mamba yılanıdır. Bu yılanlar neredeyse görünmez haldedir. Dinlenme sırasında bunları fark etmek çok zordur. Ancak hareket halinde olduklarında fark edilebilirler. Yılanların boyu 2 metre kadar olur. Kamuflajı ve inceliğiyle ağaçlarda yaşayabilirler. Çiftleşme, uyuma ve beslenme gibi faaliyetlerini ağaçlarda yapabilirler. Yeşil mamba yılanı Zimbabve'nin güneyine kadar inen kavisli bir bölgede ormanlarda ve çalılıklarda avlanır. Avlarına karşı tam görünmez olurlar. Tetikte olan gözleri asla kapalı olmaz. Bunun nedeni göz kapaklarının yerini saydam bir tabakanın görmesidir. Hareketli bir şeye karşı ok gibi fırlayabilirler. Kurbanları ısırıktan sonra yakıcı bir acı duyar. Zehri vücutta yayıldıkça, vücut dokularını aşındırır, kangrene neden olarak kalıcı iz bırakabilir. Bu yılanlar genellikle kaçmayı tercih ederler. Bu nedenle az sayıda insanın ölmesine sebep olmuşlardır.

Kara mamba yılanı: bu yılan türü daha ölümcüldür. Havayı koklayarak ilerler, ipuçlarını havadan bulur. Afrika kıtasında daha yaygın olarak görülen yılan türüdür. Her yerde avlanabilirler. Oldukça korkutucu olan yılanlar, çok zehirli ve kıtanın en hızlı ve uzun yılanıdır. Saniyede 5 metre yer değiştirebilir, vücudunun yarısını havaya kaldırarak, bir ağaca benzeyebilir. Yılanların ağzı siyahtır. Önce kurbanlarından kaçmaya çalışsa da kendini savunmaya geçer ve saldırır. Zehri kurbanı felç eder. Kaslara, kalbe ve akciğerlere direkt zarar verir. İnsanlar bu durumda nefes alamaz ve 20 dakikada ölüm geçekleşir. Kara mamba yılanının ısırığı kesin olarak ölümcül etki yapar. Kurtulmak için zamanında müdahale edilmesi gerekir.

Şişen engerek yılanı: bu yılan türü kıtada diğer yılanlara göre insan ölümlerinden daha fazla sorumludur. Afrika'da geniş bir yaşam alanları vardır. Yaklaşık kıtanın yarısında yaşarlar. Çok iyi saklandıklarından, kurbanları genellikle şişen engerek yılanını görmez. Yavaş hareket ettiğinden ve kaslı olduklarından genellikle kaçmazlar. Ancak saldırı teknikleri iyidir. Vücudunu havaya iter ve kurbanının üzerine atlar. Ucu delik olan 1 cm'lik dişleriyle zehrini zerk eder. Zehir kurbanın kan hücrelerini ve dokusunu hemen yok eder. Kurbanların birçoğu hayatta kalsa da çok sayıda kurban olduğundan ölüm oranı fazladır.

Afrika kaya pitonu: bu yılanlarda ölümcül etkilere neden olurlar. Ancak diğer yılanlar gibi zehirleriyle değil, kaslarıyla ölüme neden olurlar. Bu yılanlar 135 kg kadar ağırlıkta olabilir. Boyları ise 6 metreyi geçebilir. Bu nedenle dünyadaki en büyük yılanlar arasındadır. Sahra'nın aşağılarında ve savanlarda yaşarlar. Karada vu suda yaşayabilirler. Her yere uyumlu olurlar. Suya yakın olanlar balık avlayabilir. Su altında bekleyerek, yarım saatte bir nefes almak için su üstüne çıkarlar. Yılanlar 60 kg olan avını bütün şekilde yutabilir. Bunu yedikten sonra bir yıl kadar yemek yemeyebilir. Bu yılanlar kendini savunur. İnsan etini nadiren yeseler de öldürebilirler.

Afrika Yılanları Yorumları

soru

Ayşirin

03 Haziran 2024 Pazartesi

Afrikada yaşayan yılanların birçoğu ülkemizde bulunmuyor. Bu yılanların bazıları da oldukça zehirli yılanlar. Peki bu yılanlar ülkemize getirilip çoğaltıldığında ülkemizde de yaşayabilirler mi?

Cevap yaz
cevap

Admin

03 Haziran 2024 Pazartesi

Ayşirin, bu yılanların ülkemize getirilip çoğaltıldığında yaşayıp yaşayamayacağı, çevresel şartlara bağlıdır. Yani, iklim, besin kaynakları ve doğal alanların uygun olup olmadığı önemlidir. Ancak, ekosistem dengesi açısından böyle bir uygulamanın ciddi sorunlara yol açabileceğini de unutmamak gerekir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğa Yılanı Türleri ve Özellikleri

Boğa Yılanı Türleri ve Özellikleri

Dünyanın En Zehirli Yılanı Hangisidir?

Dünyanın En Zehirli Yılanı Hangisidir?

Boz Yılan Türleri ve Özellikleri

Boz Yılan Türleri ve Özellikleri

Taipan Yılanı Türleri ve Özellikleri

Taipan Yılanı Türleri ve Özellikleri

Dünyanın En Büyük Kobra Yılanı Hangisidir?

Dünyanın En Büyük Kobra Yılanı Hangisidir?

Güncel

Zehirli Yılanlar Türleri ve Özellikleri

Zehirli Yılanlar Türleri ve Özellikleri

Güncel

Su Yılanı Türleri ve Özellikleri

Su Yılanı Türleri ve Özellikleri