Boğa Yılanı Türleri ve Özellikleri
20 Temmuz 2024

Boğa Yılanı Türleri ve Özellikleri

Boğa Yılanı

Boğa yılanı, genellikle Güney Amerika, Hindistan, Afrika'nın tropik ormanları ve Antillerde yaşayan bir yılan türüdür. Zehirli olmayan bu tür, avlarını yakaladığında bedeniyle sıkarak öldürür ve bütünleştirir. Boğa yılanlarının kafa yapıları yassı ve üçgen şeklindedir. Alt ve üst çenesi dişlerle kaplı olan bu yılanların esnek bir ağız yapısı vardır. Ancak, ön çene kemiğinde diş bulunmaz. Boyları 3-6 metre arasında değişir ve gövdeleri yaklaşık insan kolu kadar kalındır. Derisi pullu olan boğa yılanının sırtı koyu kahverengi üzerine kalın çizgiler ve koyu renkte desenlerle kaplıdır. Büyük türleri genellikle ağaçlarda yuva yaparak yaşarken, küçük türleri toprakta yuva yaparak yaşamayı tercih eder.

Boğa Yılanlarının Üremesi

Boğa yılanları genellikle gruplar halinde ve daha çok geceleri dolaşmayı tercih ederler. Gece karanlığında çok iyi görürler ve dudakları üzerinde bulunan hassas noktalar sayesinde sıcak kanlı hayvanları hissedebilirler. Toprakta yaşayan boğa yılanlarında bu hassas nokta körelmiştir. Boğa yılanları doğurarak ürerler. Dişi boğa yılanının yavruları, yumurtanın çatlamasıyla doğar. Üreme hızları oldukça yüksektir; dişiler bir defada 42 yavruya kadar doğurabilir.

Boğa Yılanlarının En Zayıf Noktası

Boğa yılanlarının en zayıf olduğu nokta, avlarını yakalayıp sindirim yaptıkları zamandır. Bu sırada düşmanlarına karşı herhangi bir savunma yapamazlar. Omurgalı hayvanlar arasında en ilgi çekici gruplardan biri olan yılanlar arasında boğa yılanları, büyük türleriyle dikkat çeker. Dikey göz bebekleriyle tanınan boğa yılanlarının yaklaşık 80 türü bulunur. Büyük vücutlu, kısa kuyruklu olan bu yılanların renkleri kendilerine özeldir ve doğada desen bakımından birbirinin aynısı olan boğa yılanını bulmak neredeyse imkansızdır.

Boğa yılanları genellikle insanlara yanaşmayı tercih etmezler. Ancak, kümes hayvanlarının yaşadığı yerlere yaklaşmaktan kendilerini alıkoyamazlar. Bazıları açık renkte, bazıları ise koyu renkte olabilir. Yaşları ilerledikçe melanin birikiminden dolayı parlak renkli görünümlerini kaybederler. Ayrıca, türleri aynı olsa da coğrafi koşullara göre farklı renklenme etkisi olabilir. Bu hem doğadan hem de savunma amaçlı olabilir.

Boğa Yılanları Nerede Yaşar?

Genellikle Madagaskar ve Güney Amerika'da yaşayan boğa yılanları, Asya, Avrupa ve Afrika gibi yerlerde kum boğası denilen türleriyle de görülebilir. Ülkemizde yaşayan boğa yılanı ise mahmuzlu yılan olarak bilinir ve boyları yaklaşık 1 metre kadar olur. Genellikle karasal alanlarda yaşarlar. Bazıları gevşek kumu, bazıları ise ağaçlarda yaşamayı tercih eder. Sıcak bölgeleri daha fazla severler; açık alanlar, tropikal savanlar, çöller ve çayırlar tercih ettikleri yaşam alanlarıdır.

Boğa Yılanları Zehirli mi?

Doğada yaşayan yılan türlerinin üçte biri zehirlidir. Ancak, bunlar arasında insanları öldürebilecek kadar zehirli olanları sadece %7 oranındadır. Boğa yılanları zehirli değildir.

Boğa Yılanları Nasıl Beslenir?

Boğa yılanları doğal besin olarak memelileri, kertenkeleleri, fare, sıçan, yarasa, sincap, domuz, jaguar ve geyik gibi hayvanları tercih ederler. Bazı zamanlarda balık, diğer yılanlar, kuş türleri, salyangoz ve böcek türlerini de yemeyi tercih ederler. Bazı boğa yılanları sadece diğer yılanları ve yumurtaları yiyerek beslenir. Boğa yılanlarının besin tercihleri büyümeleriyle birlikte değişim gösterebilir. Avlarına dişleriyle saldırarak, çevresinde 2-3 sarmal oluştururlar ve bu şekilde avlarının solunumunu keserler. Havasızlıktan boğulan avlarını yutarlar. Çeneleri güçlü olduğundan geyik gibi büyük hayvanları da boğabilirler. Avlarını yuttuktan sonra hareket edemeyecek kadar uyuşuk olurlar ve kendilerini bile savunamaz hale gelirler. Uzun süre açlığa dayanıklıdırlar; fazla miktarda yediklerinde aylarca yemek yemeden yaşayabilirler. Bilindiği kadarıyla herhangi bir şey yemeden 2,5 yıl yaşayan türleri bulunmaktadır. Büyük boyda olanlarının doğal düşmanı olmasa da küçük türlerinin tilkiler, kuşlar ve diğer yırtıcı hayvanlar gibi düşmanları olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kükürt Yılanı Kovar mı?

Kükürt Yılanı Kovar mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Eskülap Yılanı Türleri ve Özellikleri

Eskülap Yılanı Türleri ve Özellikleri

Çıngıraklı Yılan Türleri ve Özellikleri

Çıngıraklı Yılan Türleri ve Özellikleri

Ok Yılanı Türleri ve Özellikleri

Ok Yılanı Türleri ve Özellikleri

Kör Yılan Türleri ve Özellikleri

Kör Yılan Türleri ve Özellikleri

Yılan Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yılan Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Sıçan Yılanı Türleri ve Özellikleri

Sıçan Yılanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

En Vahşi Yılanlar Türleri ve Özellikleri

En Vahşi Yılanlar Türleri ve Özellikleri

Güncel

Boğa Yılanı Türleri ve Özellikleri

Boğa Yılanı Türleri ve Özellikleri