yilan.gen.tr https://www.yilan.gen.tr Yılan, Yılan Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, yilan.gen.tr Sat, 14 Mar 2015 00:00:00 +0000 Sun, 23 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Zehirli Nörotoksik Kimyasal İçeren Kral Kobra Yılanı https://www.yilan.gen.tr/zehirli-norotoksik-kimyasal-iceren-kral-kobra-yilani.html Sun, 04 Nov 2018 15:11:34 +0000 Zehirli Nörotoksik Kimyasal İçeren Kral Kobra Yılanı,Adında anlaşılacağı üzere oldukça tehlikeli olun bu yılan türü dünyanın en uzun zehirli yılanı olarak bilinmektedir. Bu durumun sebebi ise oldukça zehirli nörotoksik Zehirli Nörotoksik Kimyasal İçeren Kral Kobra Yılanı,Adında anlaşılacağı üzere oldukça tehlikeli olun bu yılan türü dünyanın en uzun zehirli yılanı olarak bilinmektedir. Bu durumun sebebi ise oldukça zehirli nörotoksik kimyasal içeren kral kobra yılanı bu özelliği sayesinde avını çok kısa bir süre içerisinde zehirleyerek rahatlıkla öldürebilir. Bu bakımdan en tehlikeli hayvanlar kategorisinde yer almaktadır. Bilimsel adı Ophiophagus Hannah olup Latincede "Yılan Yiyici" anlamına gelmektedir. Soyu azalan oldukça hassas hayvanlardır. Uzunluğu yaklaşık olarak 6 metreye kadar ulaşabilen bu yılan türü aynı zamanda ağırlık bakımından 9 kilogram olanları da bulunmaktadır. Ortalama yaşam süreleri ise 20 yıl kadardır. Bilinen en yaşlı zehirli nörotoksik kimyasal içeren kral kobra yılanı 30 yıl kadar yaşadığı tespit edilmiştir. Bu bakımdan diğer yılan türlerine göre oldukça uzun bir süre boyunca hayatta kaldıklarını söyleyebiliriz. 

Kral Kobra Yılanının Genel Özellikleri

Bu yılan türü diğer yılanları avlayarak yaşamlarını kolaylıkla devam ettirebilirler. Genel itibariyle kral kobra yılanı denildiği zaman ilk akla gelen özellik yalnızca yılanlarla beslenmeleridir. Ortalama 4 ya da 5 yıl boyunca kabuk değiştirdikleri tespit edilmiştir. Dişlerinin uzunluğu yaklaşık olarak 1 cm'den fazladır. Bu yılan türünün zehrinden elde edilen kimyasal sayesinde bilimsel araştırmalar ve sağlık sektöründe ilaç yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca sirklerde ve belgesellerde sık sık bu yılan türü ön planda olduğu için adını birçoğumuz duymuşuzdur. Genellikle Asya kıtasında ve özellikle de Hindistan'da bulunan bu yılan türünün soyu giderek azalmaktadır. Zehirli nörotoksik kimyasal içeren kral kobra yılanı avlandıkları zaman öncelikle avlarını zehirlerler. Ardından zehirledikleri yılanın tam manasıyla öldüğünü görünce onu bir bütün olarak yutup yerler. Sindirim sisteminin işleyişi oldukça yavaş olduğu için bu yöntem sayesinde günlerce hatta aylarca besin aramalarına gerek kalmaz. Yaşamlarını bu şekilde devam ettirirler.  

Kral Kobra Yılanının Beslenme ve Çiftleşmesi

Zehirli nörotoksik kimyasal içeren kral kobra yılanın birçok ilginç özelliği bulunmaktadır. Yukarıda saymış olduğumuz özelliklerinin dışında kral kobra yılanlarının en çok korktuğu hayvanların başında firavun faresi gelmektedir. Firavun farelerinin bilinen en temel özelliğinin yılan zehrine karşı bağışıklıkları bulunmasıdır. Bu bakımdan kral kobra gibi zehirleme yöntemiyle avlanan yılanların korkulu rüyasıdır. Bunun dışında hiçbir yılan türü kolay kolay kral kobra yılanını avlayamaz. Kral kobra yılanı hakkında bilinen bir diğer ilginç konu ise çiftleşmeleri hususudur. Bu konuda erkek kobra yılanı diğer erkek kobra yılanlarıyla dövüşmeleri gerekir. Ayrıca dişi kral kobra yılanı çiftleşmeye yanaşmadıkları takdirde erkek kral kobra onu öldürebilir. 4 yaşına geldiklerinde çiftleşme işlemine başlayabilirler. Bu işlem yaklaşık olarak 1 saat kadar sürdüğü tespit edilmiştir. Doğum esnasında ise tek seferde 20 tane yavru yumurtlayabilirler. 
]]>
Eskülap Yılanı https://www.yilan.gen.tr/eskulap-yilani.html Sun, 04 Nov 2018 17:07:47 +0000 Eskülap yılanı, ülkemizde de yaşayan yılan türlerinden biridir. Nesli tüketmekte olan bu yılan türü, birçok zaman bilinçsiz insanlar tarafından öldürülmektedir. Ülkemizde yılanlara karşı insanların ilk aklına gelen Eskülap yılanı, ülkemizde de yaşayan yılan türlerinden biridir. Nesli tüketmekte olan bu yılan türü, birçok zaman bilinçsiz insanlar tarafından öldürülmektedir. Ülkemizde yılanlara karşı insanların ilk aklına gelen yılanıoın öldürülmesidir. Özellikle bu yılanın görüntüsünün farklı olması nedeniyle de inasnlar ilk olarak bu yılanı öldürmeye niyetlenirler. Aslında bu yılan türü diğer yılan türlerine nazaran insanlara çok fazla alışacak bir yılandır. Bu nedenle bazı ülkelerde bu yılanı evcilleştirmeye çalışan kişiler vardır. Bu şekilde bu yılanla gösteriler ya da oyunlar bile oynanabilmektedir. Ancak ülkemizde bu şekilde bir davranış sağlanmamaktadır. Bu etkenler nedeni ile eskülap yılanına karşı nesli tehlikede olduğundan dolayı farklı bir yaklaşım sergilememiz gerekmektedir. Eğer beklenmedik yerlerde karşılaşırsanız ya belediyeye ya da itfayeye haber vererek uygun şekilde tekrar doğaya salınmasını sağlayın.

Eskülap Yılanının Fiziksel Özellikleri
 • Eskülap Yılanı birçok kişinin görmediği yılan türlerinden biridir. Ancak görüntüsünün farklı olması nedeni ile tanınabilecek bir yılan türüdür. Boyuna bakıldığında genellikle yetişkin olanları 130 ile 200 cm kadar boylarda bulunmaktadır. Yılanın kalınlığı ise boyuna orantılı olarak 4 cm çaplara ulaşabilmektedir. Bu boyutların üstünde pek görülmemektedir.
 • Eskülap yılanı, diğer birçok yılan türünde olduğu gibi pullu bir yılandır ve pulları oldukça düzdür. Belli zamanlarda deri değiştirebilmektedir. Sırt kısımlarında siyah renklerin içerisinde beyaz noktalar bulunmaktadır. Bu lekeler ayırt etmenizde oldukça yardımcı olacaktır. Sadece Eskülap yılanlarına özel bir durumdur.
 • Bir diğer fiziksel özelliği ise geceleri görülebilecek bir lekesinin olmasıdır. Kafalarının hemen arkasında yarım ay şeklinde geceleri beyaz olarak görülen lekeler bulunmaktadır.
 • Baş kısmı ise yuvarlak, yani top bir yapıya sahiptir. Zehirli olan yılanların baş kısımları daha üçgenimsi olurken bu yılan zehirsiz olduğundan daha yuvarlağımsı bir kafa kısmına sahiptir.
Eskülap Yılanı Çiftleşmesi ve Üremesi
Eskülap yılanları, Haziran ve Mayıs aylarında çiftleşerek çoğalırlar. Yumurtlayarak çoğalan bu yılan türleri tek seferde en fazla 10 yumurta çıkarmaktadır. Bu yumurtalardan bazıları tam olarak yetişmez ve boş çıkabilir. Ancak genellikle hepsi dolu çıkar ve bu şekidle yavrular ortaya çıkar. Eskülap yılanı yavruları genellikle eklembacaklılar ve daha çok küçük kertenkeleler ile beslenerek büyütler. Büyüme durumlar çok hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Eskülap Yılanının Değeri
Eskülap Yılanının diğer yılanlara göre değerli olmasının en büyük nedeni tabi ki yılanın neslinin oldukça az olması ve tehlikede olmasıdır. Yunan mitolojisinde de bu yılanın çok büyük önemi bulunmaktadır. Özellikle yılan Yunanlılar tarafından "Tıp Yılanı" olarak bilinmektedir. Zaten sağlık rozetlerinin üzerinde bulunan ve sarılı yılan eskülap yılanı olarak yer almaktadır. Yılanın zehirsiz olması nedeni ile insanlara karşı bir zararı da bulunmamaktadır. Bu nedenle insanlara en hızlı alışan yılan türlerinden biri eskülap yılanlarıdır. Bu durum da yılanın değerinin artmasını sağlamaktadır. yılan her ne kadar saldırma pozisyonuna girse bile size herhangi bir ciddi zararı olmayacaktır.
]]>
Taipan Yılanı https://www.yilan.gen.tr/taipan-yilani.html Mon, 05 Nov 2018 07:07:50 +0000 Yeryüzünde yaşayan zehirli ve zehirsiz olmak üzere birçok yılan çeşidi bulunmaktadır. Yılanlar içerisinde yalnızca dörtte birlik kısmı zehirlidir. Bu da tahminen 600 tür civarındadır. Besin zincirinin en üst bölümünde yer alan b Taipan yılanı inceleyeceğiz.  

Bilimsel adı oxyunarus olarak anılmaktadır. Taipan yılanın anavatanı Avustralya'dır. Ayrıca Elapidae familyasındandır. Bu yılan türü oldukça çevik, hızlı ve güçlü zehirleri bulunmaktadır. Boyları 2 ile 4 metre arası değişmektedir.  Genellikle davranış açısından  Kara bamba yılan cinsi ile karşılaştırılır. Bu tür çoğunlukla saldırı ile karşı karşıya kalmadığı  ve tahrik edilmediği sürece uysal yapılıdır. Bu tarz baskılara maruz kalmadığı sürece genellikle kaçarlar. Fiziksel olarak görüş ve koku alma yetenekleri çok gelişmiştir. Taipan yılanı genellikle yaşamış oldukları ortama göre üç gruba ayrılmaktadır. Bunlar;
 1. Inland Taipanı
 2. Kıyı Taipanı
 3. Papua Taipanı
Inland Taipanı: Taipan yılanları içerisinde  en zehirli olanıdır. Avustralya'nın güneyinde, kuzey-doğu'da,  güney-batı Queensland ve iç kesimlerde yaşamaktadır. Inland taipanı filmlere konu olmuş bir yılan türüdür. 

Kıyı Taipanı: Kıyı taipanı cinsinin deri rengi açık kahverengi veya solgun kremdir. Avustralya'nın batı kıyıları ve kuzeyde bulunmaktadır. Genellikle fare ve küçük memeli gibi canlılar ile beslenir.
 
Papua Taipanı: Taipan yılanların içerisinde Papua taipanı Papua Yeni Gine'nin güney sahil ve kıyı kesimlerinde yaşamaktadır. Derisinin rengi morumsu gri, soluk altın rengi  ya da siyah olmaktadır. Ayrıca sırt kısımlarında bakır tonlu çizgilerde bulunanları da vardır.

Bu bilinen Taipan yılanıların hepsinin zehri çok güçlüdür. Zehrinin içerisinde vücuttaki kas hücrelerinin yıkılmasını sağlayan miyotoksin, kasları güçsüzleştirerek felç geçirmesine sebep olan nörotoksin ve pıhtılaşarak kan kaybının oluşumunu sağlayan prokoagülan maddeleri bulunmaktadır. Zehirleri neredeyse 40 insanı rahatlıkla zehirleyebilir. Taipan yılanı av esnasında avını seri bir şekilde ısırarak zehrini boşaltır. Devamında avını yutmaya başlar. Yılanın ısırığı  yüksek oranda zehirlenmeye neden olur. Taipan yılanlarının ısırığının hemen ardından acil panzehir uygulanması gerekir. Yoksa panzehir uygulanmaz ise ısırılan kişinin ölümü ile sonuçlanır.
]]>
Sıçan Yılanı https://www.yilan.gen.tr/sican-yilani.html Mon, 05 Nov 2018 11:35:41 +0000 Sıçan yılanı oldukça büyük bir yapıya sahip olmasına rağmen zehirsiz bir yılan türüdür. Sıçan yılanı daha çok suda yaşayan bir yılan türüdür. 50'nin üzerinde sıçan yılanı bulunduğu bilinmektedir. Dünya genelinde Sıçan yılanı oldukça büyük bir yapıya sahip olmasına rağmen zehirsiz bir yılan türüdür. Sıçan yılanı daha çok suda yaşayan bir yılan türüdür. 50'nin üzerinde sıçan yılanı bulunduğu bilinmektedir. Dünya genelinde ise Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa'da yaşadıkları gözlemlenmiştir. İtalya, İran, Türkiye ve Kafkaslarda sık sık bu yılan türüne rastlanmaktadır. En eski ve bilinen türü ise Eski Yunan da dahi mitlere konu olmuştur. Yaşam alanları bakımında balta girmemiş ormanlarda yaşadığı bilinmektedir. Kırsal alanlarda ve suyun olduğu çevrelerde sık sık bu yılan türüne rastlamak mümkündür. Sıçan yılanları görüntü itibariyle oldukça büyük olması avlanması için bir dezavantaj gibi görülebilir. Ancak avına seri bir şekilde atıldığı için avlanma konusunda böyle bir sorunla karşılaşmazlar. 

Sıçan Yılanının Genel Özellikleri 

Sıçan yılanı
nın birçok türünün olduğu bilinmektedir. Boyutlarına göre farklı adlarla anıldığı da bilinir. Ülkemizde ise ev yılanı olarak adlandırılmaktadır. Genellikle kemirici yapıya sahip canlılarla beslenen bu yılan türü adından da anlaşılacağı üzere en çok sıçan türünü avlamaktadır. Bu hayvanların sindirimi oldukça güç olduğu için avlandıktan yaklaşık olarak 1 ile 3 ay arasında tüm olarak sindirebilmektedirler. Bu durum da sıçan yılanının uzun süre boyunca tok kalmasını sağlamaktadır. Renk bakımından kırmızı, sarı ve kahverengi olanları bulunmaktadır. Dış görünüş itibariyle dikkat çekici bir desenleri vardır. Boyu 90 cm ile 1,8 metre arasında değişmektedir. Yumurtlayarak üremelerini gerçekleştirirler. Deri değişimini genellikle yaz aylarında gerçekleştirirler.

Sıçan Yılanının Avlanma Biçimi

Yakaladıkları avları boğarak öldürmeye çalışan sıçan yılanı bu yönüyle oldukça güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka canlıya av oldukları zaman ise kendilerini korumak amacıyla kuyruklarını hızlı bir şekilde titreterek kurtulabilirler. Tıpkı su yılanlarında olduğu gibi kötü bir koku yayan sıvı salgılayarak avlarını etkilerler. Bu sıvı zehirli olmamakla birlikte avını rahatsız eden bir koku yaymaktadır. Bu sıvıyı yaydıktan sonra ise sıçan yılanı artık avlanmaya hazırdır. Avlarını tek seferde yutarak uzun süre boyunca sindirebilirler.
]]>
Uçan Yılan Var mıdır? https://www.yilan.gen.tr/ucan-yilan-var-midir.html Mon, 05 Nov 2018 16:34:34 +0000 Bilimsel adıyla Chrysopelea olarak bilinen uçan yılan var mıdır sorusu için evet yanıtı verebiliriz. Takson basamağında cins olarak adlandırılan bu yılan türü üst sınıf olarak Colubrinae dahildir. Güneydoğuda ve Güney Bilimsel adıyla Chrysopelea olarak bilinen uçan yılan var mıdır sorusu için evet yanıtı verebiliriz. Takson basamağında cins olarak adlandırılan bu yılan türü üst sınıf olarak Colubrinae dahildir. Güneydoğuda ve Güney Asya ülkelerinde bu yılan türüne rastlamak mümkündür. Bu yılan türü hakkında birçok çalışma yürütülmektedir. Bu yılan türünün bilinen en temel özelliği ise oldukça yükseğe sıçrama yeteneğinin bulunmasıdır. Bu bakımdan adına uçan yılan adı verilmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzere uçan yılan türü yerden yaklaşık olarak 15 metre ile 25 metre  yükseğe kadar zıplama yeteneğine sahiptir. Bu yeteneğini ise avlarını yakalamak maksadıyla kullanırlar. Asıl merak edilen konu ise yere düştükten sonrası içindir. Yani 15 metreye kadar yükselebilen bu yılan türü yere düşerken hasarsız bir şekilde nasıl inebildikleridir. Bilim adamları tarafından uçan yılan var mıdır sorusundan sonra araştırılan bir diğer husus da bu konudur. 

Zıplama Yeteneğini Kullanması

Diğer sürüngen cinslerinden görülmeyen bu özellik uçan yılan türlerinden olması sebebiyle ayırıcı bir özelliğe sahiptir. Uçan yılanlar bu yeteneğini kullanmadan önce yerden destek almaktadırlar. Kuyruklarını belirli cisme dolayarak zıplamadan önce dengelerini sağlamaktadırlar. Sonrasında ise oldukça yükseğe sıçrayarak avlarına saldırmaya başlarlar. Sonrasında ise yere sabit bir şekilde ve zarar almadan inmeleri için özel bir iniş şeklini kullanırlar. 

Kanat Kullanmadan Uçabilmeleri

Havadayken bu yılan türü süzülmesini sağlamak için bedenini kullanırlar. Bedenlerini bir paraşüt biçimine getirip rahatlıkla süzülmelerini sağlamaktadırlar. Düşecekleri alanları da havada hesaplayabilen bu yılan türü inerken de aynı tekniği kullanarak hafif ve sakin bir iniş sergilerler. Bu sırada da kuyruklarını ileri ve geriye doğru hamleler yaparak yönünü belirlemeye ve inişi doğru bir şekilde sağlamaya yardımcı olurlar. Tüm bu uçuş aşamalarını kanat kullanmadan yapabilen bu yılan türü görenleri de hayrete düşürmektedir. Bu bakımdan yazımızın en temel iki sorusu olan uçan yılan var mıdır ve gerçekten de oldukça yükseğe nasıl zıplamaktadırlar gibi merak edilen sorulara böylelikle cevap vermiş olduk. 
]]>
Kükürt Yılanı Kovar mı? https://www.yilan.gen.tr/kukurt-yilani-kovar-mi.html Tue, 06 Nov 2018 07:46:21 +0000 Kükürt Yılanı Kovar mı,Bilindiği üzere yaz ayları geldiği zaman korkulu rüyalarımızdan birisi de yılanlar olmaktadır. Gerek bahçelerde, gerekse plajlarda ve dağlık alanlarda yılanlarla karşılaşmamız mümkündür. Birçok Kükürt Yılanı Kovar mı,Bilindiği üzere yaz ayları geldiği zaman korkulu rüyalarımızdan birisi de yılanlar olmaktadır. Gerek bahçelerde, gerekse plajlarda ve dağlık alanlarda yılanlarla karşılaşmamız mümkündür. Birçok zehirli türü olması sebebiyle yılanlara karşı dikkatli olmamız gerekmektedir. Yılanlara karşı alınması gereken tedbirleri bilmediğimiz takdirde karşılaşmamız halinde oldukça tehlikeli bir duruma düşebiliriz. Bu sebepten ötürü yılanları kovmak amacıyla neler yapmamız gerektiğini iyi bilmemiz gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere kükürt yılanı kovar mı sorusu üzerinde duracağız. Buradan faydalanacağız bilgiler sayesinde zehirli yılan türlerine karşı neler yapabileceğinizi öğreneceksiniz. Kükürt gibi oldukça keskin bir kokuya sahip bir kimyasal maddenin yılanlar üzerindeki etkisine değineceğiz.

Yılan Kurtulmanın Yöntemleri ve Kükürt Etkisi

Yılanları bahçemizde uzaklaştırmak adına birçok yönteme başvurmak mümkündür. Bu yöntemlerin başında da kükürt kullanımı gelmektedir. Kimyasal maddeler arasında sıkça kullandığımız kükürt yılanı kovar mı sorusu için gönül rahatlığıyla evet cevabını verebiliriz. Zira kükürt maddesinin keskin kokusu sayesinde yılanları rahatsız etmeniz mümkündür. Böylelikle bahçenizden yılanları uzaklaştırabilir ve böyle bir sorunu kökünden çözmeniz mümkündür. Piyasada poşetlenmiş halde toz biçimde satılan bu ürün sayesinde bahçenize giren yılanları rahatlıkla uzaklaştırabilirsiniz. 

Kükürt Yöntemini Uygulama Biçimi

Öncelikli olarak kükürt yılanı kovar mı sorusuna cevap verdikten sonra bu kimyasal maddeyi nasıl kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Piyasada satılan birçok ürün yılan kovucu olarak satılsa da doğru bir şekilde uygulanmadığı takdirde istediğiniz çözümü elde edemeyebilirsiniz. Yılan kovucu cihazlar, kükürt, sarımsak, nane gibi bitkisel ürünler ya da bir başka canlı yardımıyla yılanları bahçenizden uzaklaştırabilirsiniz. Ancak bu ürünleri de nasıl kullanmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Yılan kovmak amacıyla kükürt kullanmak isteyen bir kimsenin öncelikli olarak bu maddeyi satın aldıktan sonra dikkat etmesin gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Satın aldığımız yılan kovucu kükürt için bahçemizin belirli yerlerinde ve özellikle de yılanların gelebileceği alanlara uygulamamız gerekmektedir. Ayrıca kükürt yılanı kovar mı sorusu için yalnızca kükürt kullanmanın tek başına yeterli olmayacağını da söyleyebiliriz. Bunun için kükürtün yanında kireç de kullanmanız daha etkili olacaktır. Bahçenizin çevresine kireç ile belirli bir sınır çizerek çizmiş olduğunuz bu sınırı tıpkı bir halı saha çizgileri gibi düşünebilirsiniz. Yılanların belirli noktaya kadar girme şansını kısıtlamış olursunuz böylelikle. Sonrasında ise kireç döktüğünüz çizgilerin üzerine belirli aralıklarla kükürt dökerek bu sorundan kesin bir şekilde sonuç almanız mümkün olacaktır. 
]]>
Yedi Başlı Yılan Var mıdır? https://www.yilan.gen.tr/yedi-basli-yilan-var-midir.html Tue, 06 Nov 2018 15:36:05 +0000 Çoğumuzun bildiği gibi yedi başlı yılan bir efsane olarak düşünülmektedir. Birçoğumuz böyle bir yılan türünün gerçek hayatta olup olmadığı hakkında bilgi sahibi değildir. Özellikle de Şahmeran hikayesinde sık sık karş Çoğumuzun bildiği gibi yedi başlı yılan bir efsane olarak düşünülmektedir. Birçoğumuz böyle bir yılan türünün gerçek hayatta olup olmadığı hakkında bilgi sahibi değildir. Özellikle de Şahmeran hikayesinde sık sık karşılaştığımız bu yılan türü gerçek hayatta bulunmaktadır. 

Yedi başlı yılan var mıdır
sorusuna bu bakımdan vardır ancak dünya genelinde sınırlı sayıda bulunmaktadır cevabını verebiliriz. Bu yılan türü ile ilgili olarak anlatılan Şahmeran efsanesine göre de Tarsus ve çevresinde yaşadıkları bilinmektedir.Özellik de bu hikaye anlatılırken tıpkı Lokman hekim ile olan durumu üzerinde sık sık durulmaktadır. Lokman hekim de tıpkı bu yılan türü gibi gerçek hayatta ne zaman yaşadığı ve nerede yaşadığı bilinmeyen ünlü bir hekimdir. Bu bakımdan yedi başlı yılan var mıdır sorusu için net bir şekilde vardır cevabını rahatlıkla veremiyoruz. Çünkü nesli tükenen bir canlı haline gelmiştir. Günümüzde ise artık Tarsus bölgesi ve içerisinde artık bu yılan türünün gözlemlenmediği, dünya genelinde ise çok az bulunduğu bilinmektedir. 

Yedi Başlı Yılan Hakkında Anlatılan Efsaneler ve Gerçekler

Yedi başlı yılan var mıdır
sorusu için net bir şekilde var cevap vermek mümkün değildir maalesef. Anlatılan efsaneler ise genellikle dünya genelinde Şahmeran mitine dayanmaktadır. Böyle bir mit için ise bu yılan türünden bahsedilmesinin en temel nedeni bu yılan türünü daha da tehlikeli ve korkutucu bir şekilde göstermek amacıyla ortaya atılmıştır. Birçok kültürde yılan ve türleri sevilmediğinden ötürü kötülüğü yansıtması sebebiyle yedi başlı imgesi kullanılmaktadır. Bu sebepten ötürü yedi başlı yılan var mıdır sorusuna efsanelerde sıklıkla yer verilmekle birlikte günümüzde tam manasıyla görülmediği için tespit edilememiştir diyebiliriz. 

Birçok kaynakta bu yılan türünün görülmesi halinde bir takım kehanetlerin ortaya çıkacağı belirtilmektedir. Ancak bunlar da tıpkı Şahmeran efsanesi gibi kültürel ve dini etkenlere bağlı olarak ortaya atılmış iddialar olup gerçeği yansıtmamaktadır. Yılan genel itibariyle bizim dini ve kültürel değerlerimiz arasında pek sevilmediği gibi birçok bölge için de aynı düşünce biçimi geçerlidir. Her ne kadar yedi başlı yılan var mıdır ve eğer varsa hangi yılan familyasına dahil olduğu bilinmese de birçok kaynakta bu yılan türünün hayatta olduğu ve isminden de anlaşılacağı üzere ön kısmında yedi tane başının olduğu görülmektedir. Gerek anlatılan efsanelerin abartılı olması gerekse neslinin tükenmesinden ötürü günümüzde bu yılan türü ile ilgili olarak detaylı araştırmalar yapılamamıştır. Bu sebepten ötürü yedi başlı yılan var mıdır sorusu için net bir cevap veremiyoruz.  
]]>
Yılanların Solunum Organı Nedir? https://www.yilan.gen.tr/yilanlarin-solunum-organi-nedir.html Wed, 07 Nov 2018 08:42:25 +0000 Yılanların Solunum Organı Nedir sorusu birçok zaman aklımıza takılmış önemli bir konudur. Bunun nedeni ise yılanların düz ve genellikle ince bir vücuda sahip olmalarıdır. Her canlıda olduğu gibi yılanlarda da yaşamını sü Yılanların Solunum Organı Nedir sorusu birçok zaman aklımıza takılmış önemli bir konudur. Bunun nedeni ise yılanların düz ve genellikle ince bir vücuda sahip olmalarıdır. Her canlıda olduğu gibi yılanlarda da yaşamını sürdürebilmesi için nefes alarak solunum yapması gerekmektedir. Tabi ki yılanların da solunum yapabilmesi için bir organa ihtiyaçları vardır. Yılanlar çok hızlı hareket ettikleri için çok fazla solunum yaparlar. Bu ise tamamen yılanların kendi yetenekleri ile gerçekleşir. Bu durumlar hemen hemen her yılan türü için geçerlidir. Çünkü günümüzde binlerce farklı yılan türü bulunmaktadır. 

Yılanların Solunum Organı Nedir 
Yılanlar da diğer birçok canlı gibi akciğerleri sayesinde solunum yaparlar ve bu nedenle yılanlarda da yorulma durumu gözlenir. Yılanların akciğerlerinde bulunan kesecikler, çekilen havanın karışması için oldukça önemlidir. Yılanlar çok hızlı bir şekilde nefes alıp verirler. Bu durum her yılan için geçerlidir. Nedeni ise akciğerlerinin çok küçük olması ve buna bağlı olarak hızlı hızlı dolarak boşalmasıdır. "Genel olarak yılanların solunum organı akciğerleridir." diyebiliriz. 

Yılanlar Nasıl Solunum Yaparlar
Yılanların solunumu, diğer birçok canlı gibi oldukça basittir. Yılanların ön kısmında net belli olacak şekilde iki küçük burun delikleri bulunmaktadır. Bu burun deliklerinden hava kanalları direk akciğerlere gider ve akciğerlerdeki hava kesecikleri ile vücuda yayılır. Vücuda yayılan hava kan aracılığı ile taşınır ve organlara paylaştırılır. Bunun yanı sıra yılanlar dilleri ile koku alabildikleri için burnun tamamını solunum amacı ile kullanabilirler. Bu nedenle "Yılanların solunum organı nedir" sorusu için burun delikleri soluk borusu, akciğerler diyebiliriz. 
]]>
Örümcek Kuyruklu Boynuzlu Yılan https://www.yilan.gen.tr/orumcek-kuyruklu-boynuzlu-yilan.html Wed, 07 Nov 2018 18:36:48 +0000 Bilimsel adıyla Pseudocerastes Urarachnoides olarak bilinen örümcek kuyruklu boynuzlu yılan takson basamağından tür olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda da bu yılan türü pseudocerastes üst sınıfına dahildir. Halk arasında örümcek kuyruklu boynuzlu yılan takson basamağından tür olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda da bu yılan türü pseudocerastes üst sınıfına dahildir. Halk arasında ise örümcek kuyruklu engerek olarak bilinmektedir. Yani yılan türleri arasında engerekli yılan türlerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. En çok bulunduğu yer ise dünyada İran'ın Zağros dağlarında sıklıkla gözlemlenmektedir. İlginç görüntüsü ile diğer yılan türlerinden rahatlıkla ayırt edilebilmektedir. Özellikle dış görüntüsü onun yaşadığı bölgede rahatlıkla kamufle olmasına olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte isminden de anlaşılacağı üzere örümcek kuyruğuna sahip olması yani görünüm itibariyle kuyruk kısmının örümceği andırması sebebiyle bu yılan türü için avını yakalamak oldukça kolaydır. Bu sebepten ötürü örümcek kuyruklu boynuzlu yılan türünün diğer yılan türlerine göre avlanması daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. 

Genel Özellikleri

Örümcek kuyruklu boynuzlu yılan türünün bilinen özellikleri arasında boynuza benzer bir kafa yapısının olması gelmektedir. Bu özelliği sayesinde çene kısmının daha geniş ve kolay bir şekilde açılması mümkündür. Ancak genel itibariyle boynuzlu yılan türlerine bu ismin verilme nedeni ise burun kısmının gergedan boynuzuna benzemesi ve yukarıya doğru açılmasından kaynaklanmaktadır. Örümcek kuyruklu boynuzlu yılan türü birçok böcek ve kuş türü ile kendisinden daha büyük yılanları bile avladıkları bilinmektedir. Boyu 60 ile 70 cm arasında değişmektedir. Erkekleri ise 90 cm ile 1 metreyi geçenleri vardır. Genellikle ilkbahar aylarında çiftleşmeye başlarlar. Yaz mevsiminde ise 10 ile 15 yavru doğurmaktadırlar. Hareket kabiliyeti oldukça ağır ve yavaş gibi gözükse de avlarına sinsice yaklaşmak için bu şekilde hareket ettikleri bilinmektedir. Çenelerinin üst kısmında yer alan iki dişinde ise zehir bulunmaktadır. 

Dış Görünüşünü Ve Avlanma Biçimi

Bu yılan türünün en dikkat çeken özelliği yazımızın başında da belirttiğimiz gibi dış görünüşüdür. Oldukça tehlikeli ve farklı bir yapıya sahip olan bu yılan türü düşmanlarına karşı bu görünüşü sayesinde üstünlük sağlamaktadır. Örümcek kuyruklu boynuzlu yılanın bilinen rengi ise genellikle sarı, gri ya da kahverengidir. Bu durum kabuk değiştirme, bulundukları coğrafya ve sıcaklık gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. 

Bu yılan türü hakkında değinilmesi gereken en temel özellik ise hiç şüphesiz ki kuyruk kısmıdır. Kuyruk kısmı çok ayaklı bir örümceği andırması doğal ortamlarda gözle görülür bir şekilde kendisini göstermektedir. Bu sebepten ötürü bu yılanı avlamak isteyen birçok hayvan için bir tuzak niteliği taşımaktadır. Kuyruğunda bulunan bu özellik sayesinde avını kendisine rahatlıkla çekmekte ve onları ürkütmemektedir. Böylelikle örümcek kuyruklu boynuzlu yılanın kendisini yem gibi göstererek hedefine ulaşması daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Birçok kuş türü kuyruğunun yapısından ötürü bu yılana rahatlıkla yem olmaktadır. 
]]>
Yerleşim Bölgelerine Akın Eden Yılanlar Depremin Habercisi mi https://www.yilan.gen.tr/yerlesim-bolgelerine-akin-eden-yilanlar-depremin-habercisi-mi.html Thu, 08 Nov 2018 04:27:19 +0000 Yerleşim Bölgelerine Akın Eden Yılanlar Depremin Habercisi Mi, Son yıllarda depremlerden sonra bölgede görülen yılanların meydana gelen depremler ile ilişkisi olduğu söylentileri hızla yayılmaktadır. Artan bu söylentilerin üz Yerleşim Bölgelerine Akın Eden Yılanlar Depremin Habercisi Mi, Son yıllarda depremlerden sonra bölgede görülen yılanların meydana gelen depremler ile ilişkisi olduğu söylentileri hızla yayılmaktadır. Artan bu söylentilerin üzerine yapılan araştırmalarda da özellikle hayvan türlerinin hareketlerinin veya sürü olarak toplanmalarının depremlerin olacağı hakkında ipucular verdiği iddia edilmiştir. Bazı canlıların bu doğal afeti daha önceden hissettikleri de ünlü bilim adamları tarafından hala incelenmektedir. İlk olarak yerleşim bölgelerine akın eden yılanlar deprem habercisi mi, sorusunun cevabına değinelim. Daha sonra da deprem hakkında bilgi veren diğer canlıları ve bu durumu nasıl hissettikleri hakkında kısaca bilgiler verelim.

Yerleşim Bölgesine Akın Eden Yılanlar Depremin Habercisi Mi

Araştırmalar sonucunda özellikle bazı canlıların depremden önce ortaya çıkan elektromanyetik dalgaları ve titreşimleri, beyincik kısmıyla duyabildikleri ispatlanmıştır. Ayrıca oluşan kanaat sonucunda beyincikleri küçük olan canlıların bu dalgaları daha iyi duyumladığı söylenmektedir. 
Ülkemizde deprem sonrası görülen yılanlar oldukça dikkat çekmiştir. 2017 yılında Ege Deniz'inde meydana gelen 6.3'lük depremden sonra Denizli, Çanakkale gibi illerde sıkça karşılaşılan yılanlar, akıllara yerleşim bölgesine akın eden yılanlar depremin habercisi mi sorusunu getirmiştir. Ayrıca yılanların bol görüldüğü zamanlardan biri de 1999 Marmara Depremi öncesidir. Bu büyük depremin öncesine Marmara Denizi'ne akın ettiği iddia edilmiştir. 

Çin'in Naning bölgesinde bulunan bilim adamları bir deney yapmaya karar verirler ve yılan çiftliklerine kameralar koyarak 24 saat onların hareketlerini izlerler. Elde edilen sonuçlar ise oldukça garip. Çünkü bu bilim adamlarına göre yılanlar depremin yaklaştığını hissettikleri zaman çok garip davranışlar sergilemişlerdir. 
Deprem merkezindeki yönetici Jiang Weisong bu deneyle ilgili şunları söylemiştir: ''Dünyadaki canlılar içerisinde depreme en fazla duyarlı olan hayvanlar, yılanlardır. Yılanlar depremde önce mevsimin kış olmasına rağmen yuvalarından çıkarlar. Eğer büyük bir depremin geleceğini hissederlerse kaçmak için duvarlara çarparlar.'' Bu açıklamalardan da anlaşılabileceği gibi yılanların depremi hissedebildikleri açıkça ispatlanmıştır. Şimdi de deprem öncesinde doğa ana bize hangi sinyalleri veriyor bir de kısaca bu konuya değinelim.

Deprem Öncesinde Doğa Ve Canlılar Başka Ne Tür Sinyaller Verir

Yerleşim bölgesine akın eden yılanlar depremin habercisi mi
sorusuna cevap verdikten sonra bir de tabiatın bize verdiği sinyallere şöyle bir göz atalım. Deprem habercisi olan ön sinyaller şunlardır:
 • Depremden yaklaşık 1 saat öncesinde tavuklar çığrışır.
 • Kuşlar ise göç ederek deprem bölgesinden uzaklaşırlar.
 • Kediler evlerden uzaklaşırlar.
 • Yapılan araştırmalara göre köpeklerin uluyarak birbirlerine yardım çağrısında bulunurlar. 
 • Deprem öncesinde kırmızı balıkların çoğaldığı gözlenmiştir. 
 • Ağaçlar depremi hissettikleri yıl ağaçların gövdeleri kızarmaya başlar ve bu dönemde bitkiler bolca meyve verir. 
 • Depremin öncesinde iyon yoğunluğu fazla görülebileceği için yıldızlar daha yakın görünmeye başlar.
 • Fare ve sincaplar deprem öncesinde elektrik direklerine çıkmak isterler. 
]]>
Dikenli Engerek Yılanı https://www.yilan.gen.tr/dikenli-engerek-yilani.html Thu, 08 Nov 2018 19:58:24 +0000 Dikenli Engerek Yılanı, Sürüngenler takımının Engerekgiller familyasında yer alan ve Atheris hispida adıyla bilinen dikenli engerek yılanı, Orta Afrika'da yaşayan zehirli bir yılan türüdür. Akdeniz sıcaklarını sevmesi Dikenli Engerek Yılanı, Sürüngenler takımının Engerekgiller familyasında yer alan ve Atheris hispida adıyla bilinen dikenli engerek yılanı, Orta Afrika'da yaşayan zehirli bir yılan türüdür. Akdeniz sıcaklarını sevmesi sebebiyle bu bölgede de yaşayabilmektedir. Yaklaşık 73 cm'ye kadar boyları olan bu yılanlar, her ne kadar zararlı olarak görülseler de tarım alanlarındaki kemirgen canlıları yediği için bir bakıma faydalı olduğu söylenebilir. 

Dikenli Engerek Yılanının Özellikleri
 • Kış aylarında genellikle inzivaya çekilen dikenli engerek yılanı, yaz aylarında aktif bir avlanma yaparlar.
 • Kısa kuyruklara sahiptir ve yassı bir kafaları vardır.
 • Genellikle iri gözlere sahip olan bu yılan türünün gözleri de birçok pul tarafından ayrılır.
 • Burun delikleri ise birbirinden ayrılmış iki ufak yarık şeklindedir.
 • En temel özellikleri ise uzun ve sivri pullarıdır.
 • İlkbahar aylarında çiftleşmeye başlayan bu yılan türleri, bir hamilelik süresince 20 yavru yılan doğurabilirler. Hamilelik süreleri ise yaklaşık 4 ayı bulmaktadır.
 • Yenidoğan yılanlar ise yaklaşık 15-20 cm uzunluğundadır.
 • Dikenli engerek yılanları, türünün en zehirlisi ise Avrupa Engereği'dir. Bu yılan türü oldukça tehlikeli olup zehirlenme durumunda hayati tehlikelere yol açabilmektedir. Zehirlenme sonucunda kişide ateş ve şişen bir bölge oluşur. Bu duruma acilen müdahale gerekir.
Dikenli Engerek Yılanının Türleri

Zehirli olan bu türün birçok çeşidi bulunmaktadır. Avrupa ülkelerinde oldukça sık rastlanan bu türlerin Türkiye'de de birçok çeşidine rastlanır. Bu yılanlardan en çok görülebilecek olanı Boynuzlu Engerek olup kısa çalılıkların oluştuğu topraklarda sıkça karşılaşılabilir. Ayrıca Kafkas ve Baran Engerekleri de ülkemizde karşılaşılan diğer dikenli engerek yılanı türlerindendir. Dünyada ise Lübnan, Filistin, Avrupa, Portekiz, Dağ, Çayır ve Çoruh Engerekleri bu türün diğer çeşitleri olarak kabul edilmektedir. 
]]>
Mavi Mercan Yılanı https://www.yilan.gen.tr/mavi-mercan-yilani.html Thu, 08 Nov 2018 23:52:52 +0000 Mavi Mercan Yılanı ülkemizde bulunmayan ve son derece önemli bir yılan türüdür. İnsanlarda ısırması durumunda anında felç eden bu yılan türünün etkisi herkesi hayrete düşürmektedir. Son derece etkili bir zehre sahip o Mavi Mercan Yılanı ülkemizde bulunmayan ve son derece önemli bir yılan türüdür. İnsanlarda ısırması durumunda anında felç eden bu yılan türünün etkisi herkesi hayrete düşürmektedir. Son derece etkili bir zehre sahip olan mavi mercan yılanının bir damla zehri bile bir insanın felç olması için yeterlidir. Tarihine bakıldığında geçtiğimiz yüzyıllar boyunca bilindiği kadarı ile sadece iki insanı ısırmıştır. Bu aslında mavi mercan yılanının doğada oldukça az bulunmasından kaynaklı bu şekilde az bir ısırma vakası olarak bize yansımıştır. Ayrıca ısırdığı insanlar ise vakanın az olması ve panzehir ilacının olmaması nedeni ile sonuç olarak ölümle karşılaşmışlardır. 

Mavi mercan yılanının bilimsel ismi "Colliophis virgata" olarak bilinmektedir. Bu yılan türünün zehrinin çok güçlü olmasına bağlı olarak günümüzde bilim adamlarının tek amacı, bu yılan zehri ile güçlü ve anında etki edebilecek bir ağrı kesici ilaç yapmaktır. Bu çalışmaların sonuç vermesi durumunda son derece ciddi şekilde tıbbi olarak olumlu sonuçlara ulaşılmış olacaktır.
 

Mavi Mercan Yılanının Fiziksel Özellikleri Nelerdir
 • Mavi mercan yılanı, boy olarak ortalama 1.8 metre boylarında olmaktadır. En küçük boyutu 5 cm kadar olan bu yılan, hızla büyüyerek 2 metreye kadar uzayabilmektedir. Çok ender görülen bu yılan türünün görüntüsü, görenleri hayrete düşürmektedir. 
 • Mavi mercan yılanı, adını renginden almaktadır. Parlak bir mavi renge sahip bu yılan, baş kısmının kırmızılığı ile korkutucu bir hal almaktadır. Rengi nedeni ile kamufle olması son derece zordur. Çünkü bu yılanın mavi rengi neon mavisi olarak geçmekte ve oldukça parlamaktadır.
 • Üzerinde yuvarlak desenleri ile karışık mavi bir renktedir. Baş kısmının kırmızılığı ve gövdesinin maviliği haricinde herhangi bir farkı bulunmamaktadır. 
 • Baş kısmı diğer birçok zehirli yılanda olduğu gibi oldukça sivri ve üçgen bir yapıdadır. Dili sayesinde dışarıdan koku hem ve hareketi algılayabilirler.

Mavi Mercan Yılanı Sokması Durumunda;

Mavi mercan yılanı
sokması, çok tehlikeli bir durumdur. Çünkü bu yılan türünün zehrine karşı herhangi bir panzehir ilacı bulunmamaktadır. Bu nedenle hastaneye gitmeniz durumunda da ciddi sonuçlar alamazsınız. Yılanın sokması durumunda ilk olarak kas spazmları geçirerek şiddetli acı duyarsınız. Sonrasında ise kısmi felçler geçirirsiniz. Eğer tıbbi olarak müdahale edilmez ise sonu ölüm olarak sonuçlanmaktadır. 
]]>
Kaplan Yılanı https://www.yilan.gen.tr/kaplan-yilani.html Fri, 09 Nov 2018 03:43:54 +0000 Kaplan Yılanı, Elepidae familyasında yer alan kaplan yılanı, Avustralya'nın güneyinde ve Tazmanya bölgesinde sıkça bulunan zehirli bir yılan türüdür. Günümüzde hemen hemen her ülkede koruma altına alınan bu yılanın Kaplan Yılanı, Elepidae familyasında yer alan kaplan yılanı, Avustralya'nın güneyinde ve Tazmanya bölgesinde sıkça bulunan zehirli bir yılan türüdür. Günümüzde hemen hemen her ülkede koruma altına alınan bu yılanın avlanması da hayvanları koruma kuruluşları  tarafından kesinlikle yasaklanmıştır. Ayrıca bu yılanların yurt dışına çıkarılması da bazı ülkelerce yasaklanmıştır. 

Birçok eyalette kaplan yılanının avlanmasının cezası 3500 ile 7000 dolar arasında arasında olarak bilinmektedir. Bazı eyaletlerde ise bu ceza 18 aya kadar hapis olarak belirlenmiştir. 

Kaplan Yılanının Özellikleri
 • Derisinde oluşan yüzeyi ile kaplan andıran bir görüntüsü vardır. 
 • Turuncu, sarı ve siyah renkte olabilirler.
 • Avustralya'nın en önemli canlılarından biri olan kaplan yılanı, kendi familyasındaki yılanlara göre daha az agresiftir.
 • Özellikle kurbağalar ve küçük hayvanlar ile beslenirler.
 • Son yıllarda Avustralya'da kurbağaların azalması nedeniyle kaplan yılanı sayısında da azalma görülmüştür. 
 • En çok Murray Nehri kıyılarında görülmüştür.
 • Zehirli olan diğer yılan türlerinden oldukça tehlikelidir. 
 • Araştırmalara göre bir kapla yılanı yavrusunun yaklaşık 118 koyunu öldürecek zehir barındırdığı saptanmıştır.
 • Panzeri bulunmakta olup eğer hızlıca tedavisi yapılmazsa ölüm oranı %50'ye kadar varmaktadır.
Kaplan Yılanı Tarafından Zehirlenen Canlılarda Hangi Belirtiler Görülür

Zehrinin içerisinde hemosilin, myotoksin ve nörotoksin gibi tehlikeli zehirler barındıran kaplan yılanı, bir canlıyı zehirlemesi halinde canlıda şu belirtiler görülür:
 • Boyun ve ayak bölgesinde ağrı
 • Şiddetli vücut titremesi
 • Uyuşma
 • Halsizlik
 • Terleme
 • Nefes almada zorluk
 • Kısmi felç
]]>
Kır Yılanı https://www.yilan.gen.tr/kir-yilani.html Fri, 09 Nov 2018 10:24:37 +0000 Kır yılanı, ülkemizde yaygın olarak bulunan ve bazen çok tehlikeli olabilen yılan türlerinden biridir. Özellikle zehirli bir yılan türü olması nedeni ile bu yılanın bulunduğu bölgelerdeki insanlar oldukça tedirgi Kır yılanı, ülkemizde yaygın olarak bulunan ve bazen çok tehlikeli olabilen yılan türlerinden biridir. Özellikle zehirli bir yılan türü olması nedeni ile bu yılanın bulunduğu bölgelerdeki insanlar oldukça tedirgin olabilmektedir. Zehri ile önce kan dolaşımına zarar veren ve sonra bölgede hissizlikle zehirleme etkisi gösteren bu yılan türü, çok fazla sayıda görülebilmektedir. Kır yılanının ülkemizde çok olmasının en büyük nedeni tabi ki kırsal alanların fazla olmasıdır.

Kır yılanı sadece kırsal alanlarda değil, sıcak ve kuru olan hemen hemen her yerde ortaya çıkabilmektedir. Son derece yaygın olan bu yılan, her ne kadar sıcak ve kuru ortamları çok sevse bile sık sık su isteği olmaktadır. Kır yılanları susadığı zaman su bulana kadar sürekli gezerler ve köylük bölgelerde susayan kır yılanları hissederek evlerin içine kadar girebilmektedirler. Ancak köylü halkı bu yılan ile birçok zaman savaşmayı bildiği için herhangi bir şekilde sorun yaşamadan bu yılanı uzaklaştırmaktadır.

Kır Yılanının Fiziksel Özellikleri

 • Kır yılanının desenleri tamamen birbirinden farklı olabilmektedir. Ancak genel olarak rengine bakıldığında koyu tonlarda olarak görülür. Tamamen siyah kır yılanı göremesek bile gri ve desenli kır yılanları görülebilir.
 • Kır yılanının diğer zehirli yılanlar gibi kafa şekli üçgendir. Gövdesine göre küçük bir başa sahip olan kır yılanı, kendisini direk olarak belli etmektedir. Zehirli olduğu için ağzının iç kısmındaki deliklerden zehir çıkarmaktadır.
 • Kır yılanının alt kısmı tamamen parlak bir yapıya sahiptir. Sanki bir fosfor varmış gibi bir izlenim yaratmaktadır. Bu nedenle yanlışlıkla ters döndüğünde ya da siz ters çevirdiğinizde bu parıltıyı görebilirsiniz.
 • Son olarak önemli bir özelliği de kır yılanının düz yatay çizgileridir. Bu çizgiler yılanın boyu kadar devam eder ve yılan büyüdükçe oluşmaya devam eder. Kır yılanı tek renkte ve desensiz olamaz.

Kır Yılanı Ne İle Beslenir

Kır yılanının beslenme şekli diğer yılanların birçoğu ile aynıdır. Bu yılan türünün ağzı dikey olarak çok daha fazla açılmaktadır. Bu nedenle dikey duran çok büyük besinleri bile çok rahat bir şekilde tüketebilmektedir. Ancak yatay olan ve büyük besinleri tüketmesi son derece zordur. Genellikle etçil oldukları için fare, kurbağa, kertenkele gibi hayvanları yiyebilirler. Bunun yanı sıra yumurta yemeyi de kır yılanı çok sevmektedir. Yumurtayı genellikle kırmadan tüketip kırdıktan sonra kabuklarını tekrar kusarlar.

Kır Yılanı Evlerden Nasıl Uzak Tutulur

 1. Yılanlar sarımsak kokusundan hiç hoşlanmamaktadır. Bu nedenle eve gelen yılanın gelmiş olduğu noktalar belli ise bu bölgelere birkaç diş sarımsak bırakırsanız yılan kesinlikle bu bölgeden eve gelemeyecektir.
 2. Bir diğer yöntem ise yılanın eve geldiği noktalara kireç ya da kükürt dökmek olacaktır. Kükürt ve kireç, kır yılanı korunma yöntemleri arasında kimyasal yöntemlere girmektedir. Kimyasal ürünler, yılanın eve yaklaşmasının engellenmesinde kesin yöntemdir.
 3. Son olarak bahçenizi yılanlardan korumak istiyorsanız belli aralıklarla bahçenize nohut dikmeniz önerilmektedir. Nohut bitkisi de kır yılanını bahçenizden uzak tutacaktır.
]]>
Ok Yılanı https://www.yilan.gen.tr/ok-yilani.html Fri, 09 Nov 2018 20:02:36 +0000 Ok yılanı, ülkemizde diğer yılan türlerine göre oldukça az bulunan ve genellikle Doğu Anadolu ile İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir yılan türüdür. Az olmasına bağlı olarak bu yılanın görülme sıklığı da oldukça Ok yılanı, ülkemizde diğer yılan türlerine göre oldukça az bulunan ve genellikle Doğu Anadolu ile İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir yılan türüdür. Az olmasına bağlı olarak bu yılanın görülme sıklığı da oldukça azdır. Ülkemizdeki adını alan ok yılanı, şekli nedeni ile bu adı almıştır. Özellikle kuyruğunun sivri ve uzun olması, "Ok yılanı" adını almasına neden olmaktadır.

Tamamen zehirli olan bu yılan türü, görünüşü itibari ile de size korku verebilir. Baş kısmı sivri ve üçgenimsi bir yapıdadır. Bu da zehirli bir yılan türü olduğunu görüntü itibari ile de size hissettirmektedir. Ok yılanının bazı türleri de zehirsizdir. Bu nedenle ciddi zararları olmaz. Ülkemizde biyolojik çeşitliliği fazla olan illerde bu yılan görülebilir. Ancak yine de bu yılanın ısırması ya da ısırdığından şüphe edilmesi durumunda tıbbi destek almak çok önemlidir. 

Ok Yılanının Fiziksel Özellikleri
 • Ok yılanının boyutları son derece farklılık gösterse bile 2 metreye kadar uzayabilmektedir. Yetişkin bir ok yılanının boyu 1.5 metre olmaktadır. Yumurtlayarak ürettikleri için ilk olarak 5-6 cm kadar boylarda olsalar bile çok kısa bir süre içerisinde uzarlar.
 • Ok yılanının rengi genellikle gri renklerde ve üzerinde siyah noktalar bulunmaktadır. Bu kısımlarında ok yılanı olduğunu ayırt etmeniz zordur ancak kafasının ok gibi sivri olmasından ok yılanı olduğunu anlayabilirsiniz.
 • Bir diğer fiziksel özelliği ise vücudunun kalından inceye doğru uzamasıdır. Bu kilo farkı hemen hemen her ok yılanında görülen bir özelliktir. Ancak bazılarında bu orantı oldukça düşüktür. 
Ok Yılanı Isırması Durumunda Ne Yapılabilir 
 1. Zehirli ok yılanı ısırması durumunda kesinlikle herhangi bir ovuşturma yapılmadan bölgenin hemen 10 cm kadar üzerinden bir kemer ya da kravat benzeri malzeme ile sıkıca sarmanız gerekmektedir. Bu bağı ara ara hafif gevşetebilirsiniz. 
 2. Daha sonra eğer hastaneye gidecek zaman yok ise bir iğne enjektörünün uç kısmını bıçakla keserek emme pompası yapın. Daha sonra ısırılan bölgeyi bu pompa ile çekebilirsiniz. Bunu ilk 15 dk da yapmanız daha faydalı olacaktır. 
 3. Yukarıda yapılanların haricinde en kısa zamanda ok yılanı ısırığı için en yakın hastaneye giderek gerekli müdahaleleri yaptırın. Aksi durumlarda yılan zehri etkisi ile birçok farklı belirti ortaya çıkacaktır. 
]]>
Çöl Kobrası Yılanı https://www.yilan.gen.tr/col-kobrasi-yilani.html Sat, 10 Nov 2018 19:33:33 +0000 Çöl Kobrası Yılanı, Elapidae familyasından olan aynı zamanda siyah kobra olarak bilinen zehirli bir yılan türüdür. Ülkemizde de bulunan çöl kobrası yılanı ilk defa 2001 yılında Şanlı Urfa'da kayıt altına alınmıştır. Çöl Kobrası Yılanı, Elapidae familyasından olan aynı zamanda siyah kobra olarak bilinen zehirli bir yılan türüdür. Ülkemizde de bulunan çöl kobrası yılanı ilk defa 2001 yılında Şanlı Urfa'da kayıt altına alınmıştır. Özellikle Kilis ve Şanlı Urfa bölgesinde yaşam süren, ülkemizdeki tek yaşayan kobra türüdür. Boyları ortalama 200 cm kadardır. İri gözleri ve yuvarlak göz bebekleri bulunan çöl kobrasının vücudunun ön tarafı pullarla kaplıdır. Boyundan kuyruğunun yarısına kadar olan pulları vardır. Vücudunun yarısındaki pullar düz ve çıkıntısız, diğer yarısı da özellikle kuyruğun üzeri bariz çıkıntılıdır. Çöl kobrası yılanının kuyruk altı pullarının bazıları tek olur. Çoğu zaman zehirsiz olan kara yılan ile karıştırılabilen bu türün yapısal özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir.

Çöl kobrası yılanının sırtı lekesiz ve parlak siyah renklidir. Bazılarında sırt rengi lekesiz koyu parlak kahverengi olabilir. Genç olanlarında sırtta hafif açık renkte lekeler olabilir. Ergenliğe ulaştıklarında bu lekeler kaybolur ve sırt lekesiz parlak görünümüne kavuşur. Yılanların başının üzerinde simetrik şekilde 9 tane düzenli plak vardır. 2 anal plak, az sayıdaki kuyruk altı plaklarının öndekileri tek, diğerleri de çift olur. Karın altı bölgesi sırtından daha açık tonda ya da koyu mavimsi tonda olur ve lekesizdir. Çöl kobrası büyük ve sabit zehirli dişlere sahiptir. Bu dişler çenenin önünde bir çift halindedir. Bu dişlerin gerisindeki maksil kemiğinde başka diş olmaz.

Çöl kobrası yılanı yaşam alanları ve diğer özellikleri

Çöl kobrası yılanı genellikle az bitki buluna taşlık alanları, vadi yamaçlarını, kayalıkları, kurak alanları, açık yamaçları, çöl step ya da kurak alanlarda yaşam sürer. Özellikle terk edilmiş bahçelerde, vaha, vadi gibi bölgelerde bu tür yılanlara rastlanabilir. Kemirgen yuvalarını, taşların altını, oyukları, kayaları kendine mesken tutar.

Bu tür yılanlar gündüzleri yerin altında, kendine mesken seçtiği yerlerde yaşamına devam eder, geceleri ise daha aktif olur ve avlanır. Avının dolaştığı alanları daha çok diliyle koku moleküllerini ayırarak takip eder. Geceleri serinlikte uyuşuk haldeki avını ısırarak zehirler. ısırdığı avının felç olmasını ya da ölmesini bekler. Ardından avını parçalamadan bütün halde yutar.

Bu yılanlar ürktükleri zaman gövdesini yassılaştırıp yere yapıştırır, kafasının da yuvarladığı gövdesinin altına saklamaya çalışır. Çok üzerine gidildiği zaman yani kendini tehdit altında hissettiğinde yüksek seste tıslar ve aniden ısırma gösterisine başlayarak göz dağı vermeye çalışır. Son çare olarak yılanlara has koruma silahını yani zehirli dişlerini kullanarak karşısındakini ısırarak, zehrini akıtır.

Çöl kobrası yılanı Mart ayından Ekim ayına kadar aktif bir yaşam sürer. Çoğunlukla 500-1000 mt rakıma kadar bu tür yılanlara rastlanabilir. Beslenmesini avladığı kemirgenler, yılanlar, kertenkele, kuşlar, yılanlar ve küçük omurgalı canlılar oluşturur. Bu türün zehri sinir sistemini tahrip eder. avında acı verici bir ölüme neden olur. Elapidae familyasında olan yılan türlerinin zehirlerinde kendilerine has klinik bulgular gösteren nörotoksinler vardır. Çöl kobrasındaki baskın nörotoksinler possinaptik içerir. Bunun özelliği sinir ve kas kavşağının işlevselliğinin kaybolmasına yol açmasıdır.

Çöl kobrası yılanı gizli ve gözden uzak bir yaşamı tercih eder. Bu nedenle karşılaşılması en zor yılan türleri arasındadır. Üreme biyolojisi hakkında da yeterince bilgi yoktur. Bunun yanında insanla karşılaştığında da hemen uzaklaşmayı tercih eder. Eğer sıkıştırılmaz ve üzerine gidilmezse sorun çıkarmaz. Ancak onu rahatsız edici davranışlar olursa yüksek sesle tıslar ve ısırır gibi hareketlerde bulunur. Tehlikede olduğunu hissederse mutlaka ısırır. Çöl kobrası yılanı zehri insan yaşamı için riskli olabilecek düzeyde zehirlidir. Bu nedenle bu türde yılanlara dikkat edilmelidir. Bunlar hem zehirli bir yılan türü hem de zehirleri insanları öldürebilecek ka]]> Yılanların İnsanlara Aşık Olması Mümkün mü? https://www.yilan.gen.tr/yilanlarin-insanlara-asik-olmasi-mumkun-mu.html Sun, 11 Nov 2018 18:19:30 +0000 Yılanların insanlara aşık olması mümkün mü, Yılanlar evcilleştirilemeyen ve herkesin korkuyla aldığı hayvanların başında gelir. Birçok kişinin yılan gördüğünde  çığlık çığlığa kaçtığını görürsünüz. Yılanların insanlara aşık olması mümkün mü, Yılanlar evcilleştirilemeyen ve herkesin korkuyla aldığı hayvanların başında gelir. Birçok kişinin yılan gördüğünde  çığlık çığlığa kaçtığını görürsünüz. Bu kadar korkulan bir hayvanın yani yılanın insanlara aşık olması mümkün mü

Konuyu gerçekçi bir şekilde ele alırsak ve yılanlara önyargı ile yaklaşmayarak normal bir hayvan gibi kabul edersek yılanların da  insanlara  veya tek bir insana yaklaşmaya çalışması çok da garip değildir. Tabi bu şehirlerde yaşayanlar için geçerli değildir. Kırsal kesimlerde görebileceğimiz yılanların çoğunun belli yaşam alanları vardır. Bu yaşam alanının yakınlarında ev ve insanlar bulunuyor ise yılan onlardan gizlenerek o bölgede insanlarla beraber yaşar. Yaşadığı bölgedeki insanları belki sima olarak belki his olarak benimseyen yılanlar olabilir. Bunu aşk diye değerlendirmemiz yanlış olur. Tabi bazı efsaneler vardır ve anlatılan efsanelerde yılanın kişiye olan aşkından bahsedilmektedir. Yılanın da hislerinin olduğunu göz önünde bulundurursak gerçek hayatta buna aşk değil sadece yaklaşma ve zarar vermeme olarak değerlendirmemiz daha doğru olur.

Yılanların insanlara aşık olması mümkün mü
, sorusuna mümkün değil cevabını vermek mantıklı olandır. 
Bilmemiz gereken her halükarda yılanlardan uzak durmamız yanlarına yaklaşmamız ve onlara güvenmememiz gerekir. Her ne kadar yılanların bazıları kendisine veya yavrusuna merhamet eden insanlara zarar vermesede yinede çok yaklaşmamak en doğru olandır.

Yılanlar kendisini gören ve gördüğü anda zarar vermek yerine sakince gitmesine izin vermeyen insanları unutmazlar. Yani yılanlar kendilerine zarar vermeyen insanları ve evlerini unutmazlar. Nasıl ki bir inanış vardır yılanın yavrusunu öldürdüğünde annesi mutlaka intikamını alır diye. İşte bu durumda yılanın kişileri tanıdığı ve unutmadığı manasını taşımaktadır. Tüm bu durumlardan dolayı yılanların insanlara aşık olması mümkün mü sorusuna hayır cevabını verebiliriz. 
]]>
Bahçe Yılanlarıyla Mücadele Yöntemleri https://www.yilan.gen.tr/bahce-yilanlariyla-mucadele-yontemleri.html Mon, 12 Nov 2018 01:32:54 +0000 Bahçe Yılanlarıyla Mücadele Yöntemleri, Dünyada birçok türüyle karşılaştığımız yılan türünün ülkemizde de birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu yılan türlerin özellikle belirli mevsimlerde doğumlar gerçekleştirdi Bahçe Yılanlarıyla Mücadele Yöntemleri, Dünyada birçok türüyle karşılaştığımız yılan türünün ülkemizde de birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu yılan türlerin özellikle belirli mevsimlerde doğumlar gerçekleştirdiği için bazı aylarda sıklıkla karşılaşmamız mümkündür. En küçük türünden en büyük ve tehlikeli türüne kadar yılanlar bulunmakta olup genel itibariyle bahçemizde sık sık karşılaştığımız bir canlıdır. Bu canlının hem tehlikeli oluşu hem de dini açıdan da sevilmiyor olması ülkemizde uğursuzluk olarak nitelendirilmektedir.Özellikle de hamile kadınların yılan görmeleriyle çocuğuna zarar geleceği düşünülmektedir. Tüm bu saydığımız olumsuz durumlardan kurtulmak için bahçe yılanlarıyla mücadele yöntemlerini kullanmamız gerekmektedir. Aksi takdirde bahçe işleriyle uğraşırken bu canlıyla sıklıkla karşılaşmamız söz konusu olabilir.

Bahçe Yılanlarının Ortaya Çıkması

Yılanlar belirli dönemlerde kış uykusuna yattıkları için kış mevsiminde çok sık görülmezler. Yaz aylarında ise gerek üremek için gerekse beslenmek amacıyla gezdikleri bilinmektedir. Bahçe işlerinde çalışan herkesin korkulu rüyası olan yılanlar özellikle mayıs, haziran ve temmuz aylarında sık sık karşımıza çıkmaktadır. Aslında bahçe yılanları belirli bir bölge üzerinde hayatlarını sürdürürken insanların doğal ortamı bozması sebebiyle yapmış olduğumuz binalara kadar girmeleri normal karşılanmalıdır. Yani bizler yılanların doğal yaşam alanlarını kısıtlıyoruz diyebiliriz. Bu bakımdan bahçemizde, kırlarda ve yazlıklarımızda onların varlıklarıyla karşılaşmamız söz konusudur. Ancak yine de oldukça zehirli ve tehlikeli olan türlerine karşı da bir takım önlemler almamız gerekmektedir. Bu bakımdan bahçe yılanlarıyla mücadele yöntemlerinin neler olduğunu bilmemizde fayda var.

Bahçe Yılanlarına Karşı Alınması Gereken Tedbirler 

Yukarıda da değindiğimiz gibi yaz aylarında sık sık bu durumla karşılaştığımız için bahçe yılanlarına karşı önlemlerimizi çok daha öncesinden almamız gerekmektedir. Bunun için de bahçe yılanlarıyla mücadele yöntemlerini bilmemizde fayda var. Öncelikli olarak yaz ayları geldiğinde pencere ve kapılara çok dikkat etmemiz gerekiyor. Gerektiği takdirde gece yatmadan önce kapı ve pencereleri kapatmamızda fayda var. Ancak bu etkili bir çözüm gibi gözükse de daha kesin önleyici tedbirlerin olduğunu söyleyebiliriz. 

Gelişen teknoloji ile birlikte bahçe yılanlarıyla mücadele yöntemleri de daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. İnternet üzerinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz yılan kovucular sayesinde bu sorundan kurtulmanız mümkündür. Bahçe yılanlarını kovmak amacıyla bir takım cihazlar, kimyasal maddeler ve ilaçlar bulunmaktadır. 

Ultrasonik Ses Dalgaları

Bilindiği üzere yılanlar duymazlar ancak titreşim dalgalarına karşı tepki gösterirler. Özellikle bazı hassa türleri bu ses dalgalarına karşı aşırı tepki gösterip bulundukları bölgeden uzaklaşmaktadırlar. Bu özelliklerinden ötürü bahçe yılanlarıyla mücadele yöntemleri arasında ultrasonik ses dalgaları yayan cihazlara başvurmamız etkili olacaktır. Bu ses dalgaları yılanları ürküterek bahçenizden uzaklaşmasını sağlayacaktır. Güçlü ses dalgalarını titreşime dönüştüren ultrasonik cihazlar sayesinde rahatlıkla bu sorundan kurtulabilirsiniz. Piyasada satılan bu ürünlere rahatlıkla ulaşmanız mümkündür. 

Kimyasal İlaç Kullanımı

Bahçe yılanlarıyla mücadele yöntemlerinden birisi de kimyasal ilaçların kullanımıdır. Belirli alanlara dökeceğimiz bu ilaçlar sayesinde çok daha çabuk ve kesin sonuçlar almamız mümkündür. Bahçenizin etrafına bu ilaçları dökmeniz halinde yılanların ilaç dökülen alana girmeleri engellenecektir. Tıpkı bir halı saha maçında çizilen çizgiler gibi siz de bahçenizin çevresine genişçe bir alanda kimyasal ilaç dökmeniz halinde yılanların dökülen ilaçları sınır kabul edecektir ve bu sınırı geçemeyeceklerdir. Bu bakımdan oldukça etkili bir yöntem olu]]> Yılan https://www.yilan.gen.tr/yilan.html Mon, 12 Nov 2018 10:42:59 +0000 Yılan, zehirli ve zehirsiz türleri olan pullular sınıfından sürüngenler arasındadır. Yapı itibarıyla dar, uzun ve ayaksız olurlar. Vücutlarında üst üste binmiş pullar bulunmaktadır. Yılan türlerinin pek çoğunun kafatasın Yılan, zehirli ve zehirsiz türleri olan pullular sınıfından sürüngenler arasındadır. Yapı itibarıyla dar, uzun ve ayaksız olurlar. Vücutlarında üst üste binmiş pullar bulunmaktadır. Yılan türlerinin pek çoğunun kafatasındaki eklem sayısı fazladır. Bu özellik yılanların hareketli çeneleri aracılığıyla kendinden daha büyük kafatasına sahip avları yutmasını sağlar. Vücutları dar olmasına rağmen, iç organlarının yerleşimi mükemmeldir. Böbrekler gibi çift olan organlar üst üste yerleşmiş, genellikle tek olan akciğerleri de işlevseldir.

Dünya üzerinde Antarktika ve bazı adalar dışında her yerde yılan vardır. Bilinen 15 familyayı kapsayan 456 cinste, 2900 türde  olan yılan bulunmaktadır. Yılanların bilinen türleri arasında ortalama büyüklüğü 10 cm den başlayarak, 7,6 metreyi bulabilir. Ülkemizde 47 yılan türü yaşam sürmektedir. Genellikle yılanların çoğu zehirsizdir. Zehir bir yılanın öncelikle savunma aracıdır. Avlarını kontrol edebilmek ve onları öldürmek içinde zehirlerini kullanırlar. Zehirsiz olan yılanlarda avlarını avlarken sıkarak öldürmeyi ya da avını canlı olarak yutmayı tercih ederler. Bir yılanı dış görünümüne göre zehirli ve zehirsiz olarak ayırmak, ancak profesyonellerin yapabileceği bir işlemdir. Bu nedenle bilinçsizce yılanlara yaklaşılmaması gerekir.

Yılan hakkında genel yapısal bilgiler

Yılanlar koku almak için burun delikleri yerine dillerini kullanan canlılardır. Çatallı ve uzun olan dillerinin uçlarıyla yerdeki ve havadaki kokuları alırlar. Dilini içeriye çektikleri zaman, aldıkları kokuları damaklarında bulunan jakopson organı yardımıyla duyu haline getiriler. Genellikle üç metreden ötesini göremezler. Bu yüzden avlarını ancak bu mesafeden görebilirler. Zehirli olan engerek yılanları avlarını önce zehirler, ardından dilleriyle avını takip ederek, ölüsüne ulaşarak avını yutarlar. Yılanların bir özelliği de, ağzı kapalı olduğu zaman, alt çenelerine gelen burun delikleri buradaki hava borusunun üstüne geldiğinden solunum yapabilmeleridir. Yani ağzı kapalı olsa da, solunum yapabilirler. Avlarını yutarken ağızları açık olduğu için, burun delikleri de hava borusuyla bağlantı halinde olmaz. Bu durumda vücutlarında bulunan hava torbaları içindeki yedek havayı kullanırlar. Yılan türlerinin çoğunda sağ akciğer işlevseldir. Diğer akciğer kaybolmuştur. Piton ve boa yılanı türlerinde sol akciğer oldukça küçüktür. Büyük avları yutarken daha fazla zamana ihtiyaç olduğu için, ağız tabanındaki soluk borusu girişini ağzından dışarıya çıkarabilirler. Yılanlardaki bu özellik ağzı dolu olsa da, ona nefes alma olanağı sağlar.

Uzun dönem yılanların sağır olduğu düşünülmüştür. Çünkü dış bedenlerinde kulakları yoktur. Fakat yılanlar çeneleri ve kulakları arasında bulunan kemik bağlantısı ile topraktaki titreşimleri rahatça duyabilirler. Yılanların olduğu bir yerde gürültü yaparak yüründüğü zaman yılanlarla karşılaşmak mümkün olmaz. Yılanların bazı türlerinde göz ve burun arasında iki taraflı ince zarlı olan çukur bulunmaktadır. Sıcak kanlı canlıların bedenlerinden yayılan ısı dalgalarını tespit etmek için bunları kullanırlar. Böylece yılanlar karanlık bile olsa, avlarını rahatlıkla takip edebilir.

Zehirli yılanlarda zehir, avlarını eritmeye yarayan oldukça güçlü bir sindirim sıvısı olarak işlev görür. Yılan zehirsiz olsa bile, böyle sindirim sıvısı olarak kullandıkları zehri vardır. Yılanın ağzına parmağınızı sokarsanız ya da yılan sizi dişlerse hemen parmakta yanma ve şişme etkisi görülür. Bir zehirli yılanın dişleri sökülse bile yeniden dişleri çıkabilir.

Yılan türleri farklı boylarda ve renklerde olur. Zehirli olan yılanlar için, üçgen başlı, küt kuyruklu gibi ayrımlar olduğu belirtilse bile, bunlar zehirli yılanlar için genel özellik olarak kabul edilmez. Bu nedenle her yılanın zehirli olarak görülmesi ve dikkat edilmesi önerilir.

Yılan üremesi nasıl olur

Yılan üremesi yumurtlama yoluyla olur. Yumurtadan çı]]> Zehirsiz Yılanlar https://www.yilan.gen.tr/zehirsiz-yilanlar.html Mon, 12 Nov 2018 17:48:54 +0000 Zehirsiz yılanlar, yılanların zehirli ya da zehirsiz olduğunun belirlenmesi gerçekte uzmanlık isteyen bir konudur. Günümüzde sürüngenler arasından, kertenkelelerin ardından gelen grubu oluşturan yılanlar 10-13 ailey Zehirsiz yılanlar, yılanların zehirli ya da zehirsiz olduğunun belirlenmesi gerçekte uzmanlık isteyen bir konudur. Günümüzde sürüngenler arasından, kertenkelelerin ardından gelen grubu oluşturan yılanlar 10-13 aileye, 2700 kadar türe ayrılır. Bunların içinde 800 kadarı fazla etkili olmayan oranda zehirlidir. Özellikle insanlar için tehlikeli olanlar ise, 350 kadardır. Diğer türler ise zehirsiz yılanları oluşturur. Tüm dünyada yaşayan yılanların çoğu zehirsizdir. Zehirli olanlarda zehirlerini her şeyden önce savunma amacının dışında avını kontrol altına alarak, öldürmek için kullanır. Bazı yılanlar ölümcül sonuçlara varacak kadar güçlü zehir salgısına sahiptir. Zehirsiz yılanların avlarını canlı olarak yutması ya da sıkarak öldürmesi söz konusudur. Amatör olan kişiler yılanların dış görünüşüne bakarak, bunları zehirsiz olarak tanımlaması oldukça güçtür. Bunun için profesyonel bir yaklaşım gerekir.

Yılanlar zehirleriyle avlarının etini sindirirler. Zehirsiz yılanlarda ize, bu görevi gören güçlü bir sindirim sıvısı bulunmaktadır. Bunların ağızlarına parmak sokulursa ya da dişlediklerinde tükürük salgılarından bile ciltte yanmaya ve şişmeye neden olur. Boy ve renkleri oldukça çeşitli olan yılanlar, dış görünüşlerine göre ayırt edilmez. Bazen zehirli olanların başlarının üçgen, kuyruklarının küt olduğu düşünülse bile, bu doğru bir yaklaşım değildir. Bu nedenle yılanların hepsini zehirli olarak kabul etmek, bunlara dikkat etmek gerekir.

Zehirli ve zehirsiz yılanlar nasıl ayrılır

Yılan türleri zehir kanalı, zehir bezi ve zehir dişinden meydana gelen zehir aygıtlarının olmasına ve yapılarına göre, aralarında zehirsiz, yarı zehirli ve zehirli yılan olarak sınıflandırılır. Ülkemizde yaşayan yılan türleri yaklaşık 52 türdür. Bunların 34 kadarı zehirsiz yılanları oluşturur. Kalan 13 türü zehirli, 5 türü ise yarı zehirlidir. Bu türlerin ayrımında görünüş olarak bazı ipuçları olsa da, bunlar hakkında herhangi bir genelleme yapılamamaktadır. Bu yüzden ayrımları oldukça güçtür.

Zehirsiz Yılanlar

Zehirsiz yılan türlerinin en bilinenleri

Boa ve piton yılanları: Bu yılan türleri hem avlanma alışkanlığı, hem de görünüş itibarıyla birbirine benzerler. Bunların gözle fark edilemeyen anatomik farklılığı doğum yöntemleridir. Boa yılanları canlı doğum yaparken, piton yılanları ise yumurtlarlar. Ayrıca pitonlar eski dünya sürüngeni, boa yılanları ise yeni dünya sürüngeni olarak, coğrafi dağılım gösterirler. Bu iki tür yılanda zehirsizdir. Bu nedenle avlarını boğarak öldürürler. Daha sonra bütün halde yutarlar. Yetişmiş ergen bir yılan bir kediyi bile yutabilir. Dünyada oldukça uzun ve iri türleri ise, daha büyük hayvanları bu şekilde öldürerek, yutabilir. Bu nedenle zehirsiz bile olsalar, oldukça tehlikeli yılanlar arasında kabul edilirler.

]]>
Anakonda Yılanı https://www.yilan.gen.tr/anakonda-yilani.html Mon, 12 Nov 2018 18:54:38 +0000 Anakonda yılanı, Latince adıyla Eunectes olarak bilinen bu efsanevi yılanlar Güney Amerika'nın balta girmeyen tropik ormanlarında bulunan bataklık ve nehirlerinde yaşam süren dört boa yılanı türüne verilen bir isimd Anakonda yılanı, Latince adıyla Eunectes olarak bilinen bu efsanevi yılanlar Güney Amerika'nın balta girmeyen tropik ormanlarında bulunan bataklık ve nehirlerinde yaşam süren dört boa yılanı türüne verilen bir isimdir. Bu yılanlar hakkında ortaya atılan efsaneler yüzünden çok sayıda filme konu olmuşlar ve değişik korku filmlerinde ve belgesellerde yer almışlardır. Gerek büyüklükleri, gerekse acımasız olmaları yüzünden Güney Amerika'da efsane haline gelmişlerdir.

Yetişkin bir anakonda kolay bir şekilde insanı öldürebilir. Diğer yılanların aksine, anakonda avını zehirlemek yerine boğarak öldürür. Boa yılanı olan pitonlar ile anakonda arasındaki benzerlikler fazladır. Büyük boyda olan anakonda uyguladığı kuvvetle, sardığı avının kemiklerini kolay bir şekilde kırar ve ezilerek ölmesini sağlar. Esnek çene kemikleriyle avlarını bir defada yutarlar.

Anakonda yılanların boyu

Bu yılanların boyu hakkında çok sayıda efsane bulunmaktadır. Bazı kaynaklar bunların 45 metre olduğunu iddia etmektedir. Yılanlar büyük Asya pitonlarıyla benzerlik göstermektedir. Bu yüzden çoğu anakonda filmlerinde  bu yılanlar kullanılmaktadır. Anakondalar fil öldüren, boğa öldüren gibi anlamlara gelen yerel isimlerle de anılır. Ancak boyları hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat en ağır ve en uzun yılan türlerinden olduğuna kuşku yoktur. Bu nedenle boylarının 20 metreden fazla, ağırlıklarının ise 500 kg altında olduğu tahmin edilmektedir. Bu yüzden dünyanın en büyük hayvanları arasında kabul edilir.

Anakonda Yılanı

Anakonda türleri

 • Bolivya anakonda, Eunectes beniensis
 • Koyu benekli anakonda, Eunectes deshauenseei
 • Yeşil anakonda, Eunectes murinus
 • Sarı anakonda, Eunectes notaeus

Anakonda yılanının dişleri ve zehirlerinin yerine geçen esnek çeneleri ve avını yakalamak için çok güçlü kasları bulunmaktadır. Yakaladığı ve sarmaladığı canlılarda ilk olarak solunum faaliyeti sonlanır. Dişi olan yılanlarda erkeklere oranla boğazlarının geriye doğru eğik olduğu bilinir. Bu nedenle dişiler erkeklere göre avlarını daha kolay şekilde sarar. Sardığı avı kesinlikle elinden kaçamaz. Ancak kendi isteğiyle avını bırakırsa, kurtulabilir. Bu yılanların derileri koyu zeytin renginde yuvarlaklarla kaplı olur. Bu nedenle bulanık bataklık sularda mükemmel şekilde saklanabilirler. Yırtıcı ve tehlikeli olan anakondalar, avlarına tuzak kurarlar.

Büyük anakonda efsaneleri

Anakonda yılanı hakkında genellikle uzunluğuyla ilgili efsaneler bulunmaktadır. Boyunun 30-45 metre olduğuna dair söylentiler olsa da, bu ispatlanmış değildir. Bunun dışında Kolombiya'da 11,4 metre uzunluğunda, Guyana'da 10,3 metre uzunluğunda anakonda yılanları görüldüğü iddia edilmiştir. Güney Amerika'da 18,2 metre, 15,2 metre anakonda yılanlarının görüldüğü söylense de, bunlar ispatlanmayan efsane olarak kalmıştır.

20. yüzyıl başlarında Vahşi Yaşamı Koruma Derneği 9,144 metreden daha uzun bir anakonda yıkanını canlı ele geçiren kişilere büyük ödül vaat etmiştir. Ancak günümüze kadar bu konuda herhangi bir başvuru olmamıştır. Brezilya'da yine 100 anakonda üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda, en uzun anakonda yılanının 5,18 metre uzunluğunda olduğu belirlenmiştir. Günümüze kadar varlıkları kesin olarak ispatlanmamış olsa da, zihinlerde yer eden anakonda yılanının ürkütücülüğü uzun yıllar daha insanlığı etkileyecektir.

]]>
Boğa Yılanı https://www.yilan.gen.tr/boga-yilani.html Tue, 13 Nov 2018 01:44:17 +0000 Boğa yılanı, bu yılan türleri daha çok Güney Amerika, Hindistan, Afrika'nın tropik ormanları ve Antillerde yaşarlar. Zehirli olmayan yılan türlerindendir. Avlarını yakalayınca bedeniyle boğana kadar sıkar, ezerek Boğa yılanı, bu yılan türleri daha çok Güney Amerika, Hindistan, Afrika'nın tropik ormanları ve Antillerde yaşarlar. Zehirli olmayan yılan türlerindendir. Avlarını yakalayınca bedeniyle boğana kadar sıkar, ezerek bütünleştirir. Kafa yapıları yassı ve üçgen şekildedir. Alt ve üst çenesi dişlerle kaplı olan esnek bir ağız yapısı vardır. Ancak ön çene kemiğinde diş bulunmaz. Boyları 3-6 metre arasındadır. Gövdeleri yaklaşık insan kolu kadar kalındır. Derisi pullu olan boğa yılanının gövdesinin sırtı koyu kahve renk üzerine kalın çizgiler ve koyu renkte karo bulunmaktadır. Büyük türleri genellikle ağaçlara yuva yaparak yaşar, küçükleri ise toprakta yuva yaparak yaşar.

Boğa yılanlarının üremesi

Boğa yılanları genellikle gruplar halinde daha çok geceleri dolaşmayı tercih ederler. Gece karanlığında çok iyi gördüklerinden, çukur ve avlarını dudakları üzerinde olan hassas noktayla hisseder ve sıcakkanlı hayvanları bulabilirler. Toprakta yaşayan boğa yılanlarında ise, bu dudakların üzerindeki hassas nokta körelmiştir. Boğa yılanlarının üremesi doğurarak olur. Dişi boğa yılanında yavru yumurtanın çatlamasıyla doğar. Üremeleri oldukça hızlıdır. Dişiler bir defada 42 yavruya kadar doğurabilir.

Boğa yılanlarının en zayıf noktası

Boğa yılanlarının en zayıf olduğu nokta avlarını yakalayıp, sindirim yaptıkları zamandır. Bu sırada düşmanlarına karşı herhangi bir savunma yapamazlar. Omurgalı hayvanların içinde en ilgi çeken grupta olan yılanların en büyük türleri arasında yer alan boğa yılanlarının büyük olduğu kadar, küçük türleri de vardır. Dikey göz bebekleriyle dikkat çekerler. Latince büyük yılan anlamına gelen boğa yılanlarının yaklaşık 80 türü bulunmaktadır. Büyük vücudu, kısa kuyruğu olan yılanların renkleri kendilerine özeldir. Doğada desen bakımından birbirinin aynısı olan boğa yılanını bulmak neredeyse olanaksız gibidir.

Bu yılan türleri genellikle insanlara yanaşmayı tercih etmez. Ancak kümes hayvanlarının yaşadığı yerlere yaklaşmaktan kendilerini alıkoyamazlar. Bazıları ışıkta açık renkte, bazıları ise koyu renkte olur. Yaşları ilerleyen yılanlarda melanin birikiminden dolayı parlak renkli görünüm etkisini yitirir. Ayrıca türleri aynı olsa da, coğrafi koşullara göre farklı renklenme etkisi olabilir. Bu hem doğadan ötürü olabilir, hem de savunma nedeniyle kaynaklanabilir.

Boğa Yılanı

Boğa yılanları nerede yaşarlar

Genellikle Madagaskar ve Güney Amerika'da yaşayan yılanların, Asya, Avrupa ve Afrika gibi yerlerde kum boğası denilen türleri görülebilir. Ülkemizde yaşayan boğa yılanı ise, mahmuzlu yılan denilen türüdür. Bunların boyu yaklaşık 1 metre kadar olur. Genellikle karasal alanlarda yaşarlar. Bazıları gevşek kumu tercih eder. Bazıları ağaçlarda yaşamayı seçebilir. Sıcak bölgeleri daha fazla severler. Açık alanlar, tropikal savanlar, çöller ve çayırları tercih ederler.

Boğa yılanları zehirli mi

Doğada yaşayan yılan türlerinin üçte biri zehirlidir. Bunlardan insanları öldürebilecek kadar zehirli olanları ise, sadece % 7 oranındadır. Boğa yılanları zehirli değildir.

Boğa yılanları nasıl beslenir

Doğal besin olarak memelileri, kertenkeleleri, fare, sıçan, yarasa, sincap, domuz, jaguar, geyik gibi hayvanları tercih ederler. Bazı zamanlarda balık, diğer yılanlar, kuş türleri, salyangoz, böcek türlerini yemeyi tercih ederler. Bazı boğalarda sadece diğer yılanları ve yumurtaları yiyerek beslenir. Boğa yılanların besin tercihleri büyümeleriyle birlikte değişim gösterebilir. Avlarına dişleriyle saldırarak, çevresinde 2-3 sarmal oluştururlar. Bu şekilde avlarının solunumunu keserler. Havasızlıktan boğulan avlarını yutarlar. Çeneleri güçlü olduğundan geyik gibi büyük hayvanları da boğabilirler. Avlarını yutunca hareket edemeyecek kadar uyuşuk olurlar. Kendilerini bile savunamaz hale gelirler. Uzun süre açlığa dayanıklıdırlar. Fazla miktarda yediklerinde, belki aylarca yem]]> Kara Yılan https://www.yilan.gen.tr/kara-yilan.html Tue, 13 Nov 2018 20:54:41 +0000 Kara yılan, coluber jugularis lınnaeus ( Dolichophis jugularis ) bilimsel adıyla bilinen bir yılan türüdür. Ülkemizde bilinen yılan türleri içinde en irisidir. Genç yılanların sırtı gri kahverengi, üzerleri koyu l Kara yılan, coluber jugularis lınnaeus ( Dolichophis jugularis ) bilimsel adıyla bilinen bir yılan türüdür. Ülkemizde bilinen yılan türleri içinde en irisidir. Genç yılanların sırtı gri kahverengi, üzerleri koyu lekelidir. Ergen yılanlarda sırt rengi daha homojen parlak siyah renktedir. Boyunlarının altı beyazımsı kırmızı lekelidir. Ergenliği ilerlemiş olanlarda üreme döneminde ventral bölüm koyu kırmızı hale gelir ve ovipardır. İnsanları çıkardığı sesle ürkütür ve ısırabilir. Ülkemizde daha çok Batı Akdeniz, Ege, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz bölgelerinde görülür.

Kara yılan türünün morfolojik özellikleri

Bu yılan türlerinin baş tarafı bariz şekildedir. Vücutları yaklaşık 3 metre olabilir. Ülkemizde görülen en uzun yılan türü olduğu söylenebilir. Göz bebekleri yuvarlak olan yılanların, karinasız sırt pullarının gövdeye gelen orta bölümündeki sayılar 19 sıralı olur. genç olanlarda sırt gri kahverengi, esmer siyah lekeli, ergen yılanlarda parlak siyah renklidir. Ergenlerde baş altı lekesiz ve sarımsı kırmızı renkte olur. Karın bölümü kırmızı, üzerinde yuvarlağa yakın siyah lekeler olur. Özellikle Ege adaları ve Batı Anadolu yörelerinde yaşayan kara yılanlarda bu özellik barizdir. Genç yılanlarda karın bölümü sarımsı beyaz, sadece yan taraflarında siyahımsı lekeler olur.

Kara Yılan

Kara yılan türünün biyolojik ekolojik özellikleri

Kara yılanlar daha çok yamaç ve tarlalarda, ovalarda, bataklıklarda ve taşlık dere bölgelerinde yaşarlar. Bazen bağ ve bahçe aralarında, mezarlıklarda görülebilir. Genellikle taş altlarında ve kemirici yuvalarında gizlenmeyi ve dinlenmeyi tercih ederler. Bazen ağaçlara tırmanırlar. Doğadan beslenmeyi tercih etseler de, bazen başka yılanları yemeyi tercih edebilirler. Genellikle besinlerini kuş ve kuş yavruları, kemiriciler ve kertenkeleler oluşturur. Çabuk ısıran bir yılan türü olsa da, zehirsiz olurlar. İnsanlarla karşılaştıklarında, kendilerini korumak için kaçmak yerine ses çıkarmayı tercih ederler. Dişi kara yılanlar yılda bir defa yumurta bırakırlar. Bunlar her defasında 7-11 yumurta bırakabilir. Özellikle tarım yapılan yerlerde kemiricilerle beslendiklerinden, fareyle mücadele için fayda sağlanan yılan türlerindendir. Genellikle sabahları avlanmayı tercih eden ve çok hızlı hareket bir yılan türüdür.

Kara yılan türünün coğrafi yayılışı

Türkiye, Kıbrıs, Irak, Suriye, Lübnan, İsrail ve Ürdün'de habitatın uygun olduğu alanlarda görülen yılan türlerindendir. Genellikle düz ovalarda görülen bu yılan türü, deniz seviyesinde yaklaşık 1000 metre yüksekliklerde de görülebilir.

]]>
Piton Yılanı https://www.yilan.gen.tr/piton-yilani.html Tue, 13 Nov 2018 23:23:02 +0000 Piton Yılanı, Pitonlar, çevresinin uzunluğu 80 cm yi bulan boyu ise 10 metreye ulaşabilen dev yılanlardır. Piton zehirli bir yılan değildir. Çok kuvvetli olduklarından kendilerini korumak için yada avlarını yakalayab Piton Yılanı, Pitonlar, çevresinin uzunluğu 80 cm yi bulan boyu ise 10 metreye ulaşabilen dev yılanlardır. Piton zehirli bir yılan değildir. Çok kuvvetli olduklarından kendilerini korumak için yada avlarını yakalayabilmek için, zehire de ihtiyaçları yoktur zaten. Çevikliği ve kuvveti korkulacak düzeydedir. Avını bütün vücudu ile sararak etkisiz hale getirir. Esnek vücudu o kadar güçlüdür ki, Kobra yıllanının sardığı avın bir mucize dışında kurtulmasına imkan yoktur. Genellikle yakaladığı avını yakaladıktan sonra bütün olarak yutar. Çenelerini o kadar açar ki, bir koyunu, geyiği eline geçirse belki bir insanı bütün olarak yutabilir. bazı belgesellerin pitonların bir timsahı bile bütün olarak yutabildiği görüntülenmiştir. Pitonların bir başka özelliği ise, yuttuğu bir canlıyı hazmedemediği takdirde bütün olarak geri çıkarabilmesidir.

Bir çok belgesele konu olan pitonların yalnızca kendilerinde bulunan ve diğer yılanlarlardan farklı ve özel kılan bir çok özelliği vardır. Mesela piton yılanları iri cüssesine ve korkunç görüntüsüne rağman, insanlarla en çok iletişimi olan yılanlar arasındadır. Evcilleştirilerek sirk gösterilerinde kullanıldığı gibi, Afrika'nın bir çok kabilesinde yaşayan halk tıpkı evcil bir hayvan gibi, yaşadıkları yerde, çocuklarının bile bulunduğu ortamda bulundurmaktan çekinmemektedir.

Genellikle insanlar arasında pitonların her türlü canlı ile beslendiğine dair bir kanı oluşmasına rağmen, pitonlar zorunlu olmakdıkça memelilerle beslenmezler. Su civarında yaşadıklarından beslenmek için balıkları tercih ederler.

Piton Yılanı

Piton Yılanı Hangi Koşulda Yaşar

Hayatının büyük bir bölümünü bambular arasında, ırmak ve su kenarlarının çamur kısmına gömülerek yaşarlarve geceleri avlanırlar. Pullu ve parlak olan derisi, kolay terbiye edilir. Dericiliğin vazgeçilmez malzemeleri arasındadır. Genellikle Ayakkabı, Çanta ve Kemer gibi aksesuarların üretiminde kullanılır.

Piton Yılanı Hangi Ülkelerde Bulunur

(Pithon Molorus) Kaplan Pitonu Hindistan dan Cava 'ya varıncaya kadar yaygın olarak görülmektedir. Kaya Pitonu (P. sebea ve şah piton (P. Regulas) Batı Afrika'nın tropikal iklime sahip bölgelerinde yaşar. Özellikle P. Regulas adı verilen tür, diğerlerine göre boyut olarak daha küçüktür. Kafesli Piton (P.Retikulatus) Çin hindi ve Malezya da bulunmaktadır.

]]>
Boynuzlu Yılan https://www.yilan.gen.tr/boynuzlu-yilan.html Wed, 14 Nov 2018 01:47:06 +0000 Boynuzlu Yılan, Engerekgiller familyasından olan bu yılan türünün Yunanca adı ammodytes'tir. Kendilerine boynuzlu yılan denmesinin nedeni baş bölgesindeki boynuzu anımsatan bir çıkıntının olmasıdır. Boynuzlu Yılan, Engerekgiller familyasından olan bu yılan türünün Yunanca adı ammodytes'tir. Kendilerine boynuzlu yılan denmesinin nedeni baş bölgesindeki boynuzu anımsatan bir çıkıntının olmasıdır.

Genel Özellikleri
Boyları genelde 50-90 cm arasındadır.  Sırtları kahverengi, sarı ve gri tonlarında olur. Ayrıca sırt bölgesinde koyu kahve rengi baklava desenine benzeyen zikzak bir desen vardır. Başın üst kısmı ve karın kısmı beneklidir. Genelde küçük hayvan türlerinden olan sürüngenler, kuşlar ve kemiricileri zehirleyip öldürerek ya da canlı canlı yiyerek beslenirler. Eylül ayından Nisan ayına kadar kış uykusuna yatarlar. Oldukça zehirli bir türdür. Oldukça yavaş hareket ederler. Genel anlamda saldırgan bir tür olmamakla beraber insanlara yalnızca kendilerini tehlikede hissettiklerinde saldırırlar. 

Boynuzlu Yılan
Boynuzlu Yılanın Isırığı ve Etkileri
Boynuzlu yılanın ısırdığı anda zehri aktarır ve ısırılan yerde genelde iki diş izi bulunur. Isırılma sonrası kanama, şiddetli ağrı ve ısırılan yerde şişkinlik görülür. Bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal solunuma ve kalp atımında hız ortaya çıkar. Genelde ölümler dolaşım ve solunum felcine bağlı olarak gerçekleşir. 

Yaşam Alanları
Yunanca adını kumlu bölgede yaşaması ve kuma gömülmesi nedeniyle almıştır. Ancak ülkemizde de taşlı, çalılık ve küçük boylu bitkilerin bulunduğu alanlarda da yaşadığı bilinmektedir. Yüksekliği 2000 metreye kadar olan bölgeler genel yaşam alanlarıdır. Türkiye'de Kuzeydoğu, Doğu, Güneydoğu ve Batı bölgelerinde yaşamaktadır.
 
Üreme Şekilleri
Çiftleşme mevsimleri ilbahardır. Yaz aylarının sonuna doğru 5-15 arasında yavruları olur. 
]]>
Şahmaran Yılanı https://www.yilan.gen.tr/sahmaran-yilani.html Wed, 14 Nov 2018 15:35:22 +0000 Şahmaran Yılanı, Akdeniz bölgesinin Tarsus ilçesinde bir dönem yaşadığına inanılan yarı insan, yarı yılan bir varlıktır. Farsça kökenli bir kelime olmakla beraber "yılanların şahı" anlamına gelmektedir. Filmler Şahmaran Yılanı, Akdeniz bölgesinin Tarsus ilçesinde bir dönem yaşadığına inanılan yarı insan, yarı yılan bir varlıktır. Farsça kökenli bir kelime olmakla beraber "yılanların şahı" anlamına gelmektedir. Filmlere, kitaplara konu olmuştur. Güneydoğu ve Orta Anadolu bölgelerinde gerçek olduğu öne sürülmektedir. Birçok varyantı bulunmakla beraber en yaygın olanı şu şekildedir: 

Şahmaran Efsanesi

Zamanın birinde Tarsus'ta Camasb adında Odunculuk yapan fakir bir genç vardır. Bir gün arkadaşlarıyla birlikte odun toplamaya gider. Gittikleri yerde içinde bal bulunan bir kuyu bulurlar. Arkadaşları Camasb'ı kuyuya inip onlara bal çıkarması konusunda ikna ederler. Camasb kuyuya inerek balı yukarı yollar. Arkadaşları balı kendi aralarında paylaşıp bencillik ederek Camasb'ı kuyudan çıkarmazlar. Camasb kuyunun dibinde gördüğü küçük deliği elindeki küçük çakı yardımıyla kazmaya başlar ve gizli bir tünele ulaşır. Efsaneye göre bu tünel Camasb'ı yılanların ülkesine götürür. Yılanların ülkesine vardığında şırıl şırıl şelalelerin aktığı doğa harikası bir yer olduğunu görür. Etrafta binlerce yılanın gezindiği bu ülkede tüm yılanların ortasında bembeyaz teniyle başı dünyalar güzeli vücudunun gerisi yılan olan Şahmaran'ı görmüştür. Yine rivayetlere göre Şahmaran ve Camasb birbirlerine aşık olurlar. Birlikte yılanlar ülkesinde güzel bir bahçede yaşamaya başlarlar.

Şahmaran Yılanı
Şahmaran Camasb'a şifalı otları ve hastalıkların tedavisi hakkında tüm bildiklerini öğretir. Bir zaman sonra genç delikanlı ailesini ve yeryüzünü özler ve Şahmaran'a gitmek istediğinden söz eder. Şahmaran'da Camasb'ın ısrarlarına dayanamayarak yeryüzüne geri dönebileceğini ancak kimseye kendisini gördüğünü anlatmamasını tembihler. Aradan çok uzun zaman geçer. Tarsus Kralı hastalanır. Ülkenin birinden büyücü getirilir. Büyücü kralın iyileşmesi için Şahmaran'ın vücudundan bazı parçalarının kaynatılarak içirilmesi gerektiğini söyler. Böylece bütün halk Şahmaran'ı aramaya koyulur. Camasb sırrı saklayamayıp Krala Şahmaran'ın yerini açıklar. Kralın adamları tarafından bir şekilde kandırılan Şahmaran Tarsus'a getirilir. Hala Tarsus'ta bulunan Şahmaran hamamında öldürülür. Parçaları kaynatılarak krala içirilir kral iyileşir. Efsaneye göre yılanlar Şahmaran'ın öldürüldüğünü bilmemektedirler. Eğer öğrenirlerse insanlardan intikam alacaklarına inanılmaktadır. 
]]>
Yılan Taşı https://www.yilan.gen.tr/yilan-tasi.html Wed, 14 Nov 2018 15:57:59 +0000 Yılan taşı, yılan derisine benzeyen bir taş olduğundan bu şekilde anılmaktadır. Bunun başka bir adı da serpantin taşıdır. Bu doğal taş çok sayıdaki mineralin ve yer altındaki sıcak suların etkileşimiyle oluş Yılan taşı, yılan derisine benzeyen bir taş olduğundan bu şekilde anılmaktadır. Bunun başka bir adı da serpantin taşıdır. Bu doğal taş çok sayıdaki mineralin ve yer altındaki sıcak suların etkileşimiyle oluşur. 3-4,5 arasında sertlik derecesi vardır. Fakat bu oran değişken olup, aynı yerden bile çıkarılsa farklı sertlikte taşlar elde edilebilir. Genellikle sarı, yeşil, siyah, gri, kırmızı, kahverengi ya da alacalı renklerde olurlar. Çok bulunduğu için bu taşa herkes ulaşabilir. Yüksek ısılarda renginde ve şeklinde değişim olacağından, orijinal olduklarını anlamak için ısı testi yapılmamalıdır. Bu taşların çıkarıldığı yerlerde bol miktarda krom madenine rastlanır. Bunların zebercet ve yeşim taşına benzer türleri de bulunmaktadır. Dünyada çoğu ülkede yılan taşı bol miktarda çıkarılır.

Yılan taşının faydaları nelerdir

Bu taş özellikle mide rahatsızlıklarına iyi gelen etkilere sahiptir. Mideyi rahatlatır ve çalışmasına yardımcı olacak etkiler yapar. Tarihte büyü ve hastalıkların giderilmesi için kullanılmış doğal bir taştır. Arı sokması, akrep sokması gibi durumlarda zehrin temizlenmesinde kullanılır. Kişinin iç huzurunu bulmasına ve sakinleşmesine yardımcı olur. Duyguların değişkenliğine engel olur. Kişinin uzlaşma yeteneğini geliştirir. Böbrek hastalıklarında, kas kramplarının ve ağrılarının giderilmesinde kullanılır. Kadınların regl dönemi ağrılarını hafifletir. Kişiyi paranoyadan kurtarır, gerginlikten orgazm olamayan kadınlara yardımcı olur. Bazı kişiler iş yaşamında başarılı olmaya yardımcı olduğunu da belirtirler. Kişinin kin, nefret gibi duygulardan arınmasını sağlar. Vücuttaki enfeksiyonların temizlenmesine yardımcı olur. Bu taşı kullanan kişiler çevresine enerji yayarak fark edilmeyi sağlar ve kısmetleri açılır. Bu taşın etkilerinden faydalanmak için, vücuda temas etmesi gerekir. Lifli olan yılan taşları asbest içerdiğinden kullanılmamalıdır. Bunlar zaten takı yapımında kullanılmaz, ancak doğada bulursanız uzak durmalısınız.

Yılan Taşı

Yılan taşı nasıl kullanılmalı

Tüm doğal taşlar gibi, yılan taşının etkilerinden faydalanmak ve etkisini arttırmak için, belirli aralıklarla temizlenmelidir. Sertlik derecesi düşük olduğundan su ve sirke gibi malzemeler kullanılmamalıdır. Temizlik için toprağa gömülerek bekletilmesi yeterlidir.

Yılan nasıl anlaşılır

Taşın yılan taşı olmadığı ele alındığında görüntüsünden belli olur. Böyle anlaşılmazsa, bazı yöntemler kullanılabilir. Bu taşın imitasyon ürünleri olduğundan, bu yöntemleri kullanmalısınız. Bu taklit taşların dış yüzeyi boya olduğundan, taşın ışıkta bakılması ya da küçük bir parçasının kırılması iç rengini görmenizi sağlar. Bu taşların hafifçe ısıtılması sayesinde de, dışında boya olanları anlayabilirsiniz. Böylece iç rengini görebilirsiniz. Ancak ısıtmayı fazla miktarda yapmayın. Bu yöntemlerle taşın iç renginin aynı olduğunu görürseniz, büyük olasılıkla orijinal yılan taşıdır. Ancak bazen ucuz taşların tozlarıyla boyanan ve preslenen taşlarda iç renkte aynı olabilir. Bu durumda taşa test yaptırmanız gerekir. En doğrusu iade garantisi verecek firmalardan bu taşı almanızdır. Yılan taşı her ne kadar yararlı etkilere sahip olsa da, yine de hemen kullandığınızda hastalıklarınızı iyi edecek diye beklememelisiniz. Sizlerde elinizden geldiği kadar tıbbi tedavilerinizi yaptırmalı ve bunları ihmal etmemelisiniz.

]]>
Yılan Yağı https://www.yilan.gen.tr/yilan-yagi.html Thu, 15 Nov 2018 08:11:41 +0000 Yılan yağı, içeriğinde bulunan Omega 3 yağı sayesinde saçlara önemli sayılacak oranda faydalı olmaktadır. Saçları konusunda sorun yaşayanlar, parlak saçlara sahip olmak isteyenler, çevresinden duyduğu yılan Yılan yağı, içeriğinde bulunan Omega 3 yağı sayesinde saçlara önemli sayılacak oranda faydalı olmaktadır. Saçları konusunda sorun yaşayanlar, parlak saçlara sahip olmak isteyenler, çevresinden duyduğu yılan yağını merak eder. Bir hayvan olarak yılanın soğuk bir canlı olarak görülmesi nedeniyle, yılan yağı başlangıçta fazla ilgi görmemişti. Ancak uzmanların bunun özellikle saçlar üzerindeki faydaları konusu üzerinde durmasıyla birlikte, kozmetik alanında giderek artan bir şekilde talep görmeye başlamıştır.

Çin su yılanları bünyesinde çok fazla miktarda Omega 3 barındırdığından, yılan yağı üretiminde tercih edilmektedir. Ülkemizde bile kozmetik firmaları tarafından bu yılanlar ithal edilip, yılan yağı üretilmektedir. Bu yağ saçlara faydası yanında, etkili bir ağrı kesici olup, tıpta başka alanlarda kullanımı bile değerlendirilmektedir. Günümüzde Çin'de ciddi bir ekonomik gelir sağladığından, artık su yılanlarının ülkeden çıkarılması yasaklanmış haldedir. Bazı ülkeler kendileri ülkelerindeki yılanlardan bunu üretseler bile, aynı başarı yakalanamamıştır. Bu yüzden yasa dışı olarak yılanların bazı ülkelere kaçırıldığı bilinmektedir.

En önemli özelliği vücuttaki yağla yer değiştirmesi olan yılan yağı, bu etkisiyle aşırı kuru cilt yapısı olan kişilerde cildi nemli hale getirmektedir. Bu etkisi bilimsel çalışmalarla tespit edilmiştir. Cildi bu derece nemlendirdiği için, lupus hastalığı gibi bazı cilt rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Yılan yağının bu etkileri nedeniyle eczanelerde satışının yapılması için bazı çalışmalar yapılmaktadır.

Yılan yağının saça olan faydaları 

Yılan yağının tarihte kullanımı Mısır medeniyetlerine kadar iner. O dönemlerde yılan yağı başka hayvanların yağlarıyla karıştırılarak, saçlarda kullanılmış ve kellik için önemli bir karışım haline gelmiştir. Kelliği önlemedeki etkisi yılan yağının içeriğinde bulunan EPA asididir. Bu asit dökülen saçların tekrar çıkmasını sağlamaktadır. Bunun dışında saç kırılmasını ve kepeklenme sorununu önleyen bir yağdır. Yılan yağı içeriğine bulunan keratin saçlara nüfuz etmekte ve saçların güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu yağın kullanımı saçın dökülmesini önler, kepeklenmeye engel olur, saçları nemlendirir ve dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlar.

Yılan yağının saçlarda kullanımı

Aktardan satın aldığınız yılan yağını ıslatılmış hafif nemli saçlarınıza zarar vermeyecek şekilde saç diplerine masaj yaparak sürün. Bu saçlarınızı yarım saat kadar bekletin. Daha sonra uygun bit şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu uygulamaya 1 ay süreyle devam etmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede dökülmüş olan saçlarınızın yerine yenilerinin çıktığını, saçlarınızın daha dirençli hale geldiğini görebilirsiniz. Yılan yağı aynı zamanda mevsim geçişlerindeki aşırı saç dökülmeleri içinde kullanılabilir. Bunu hem erkekler, hem de kadınlar rahatlıkla kullanabilir.

Yılan yağının faydası; saymakla bitmez. Saç uzatmak isteyen kişilerin ve saçları dökülen kişilerin kullandığı yılan yağı bu konuda oldukça yararlıdır. Bu yağ daha çok saçlar için kullanılmaktadır. Yılan yağı daha çok bakımsız olan saçlar için, güçsüz olan saçlar için, ince ve zayıf saçlar için kullanılmaktadır.

Dökülen saçların tekrar çıkması oldukça zordur. Özellikle de saç dökülmesinin sebebi ailen kaynaklı yani genetik ise bu ciddi bir sorundur. Yılan yağının kullanımı oldukça kolaydır. Bu yağı aktarlarda ya da eczaneler de kolay bir şekilde bulabilir ve temin edebilirsiniz. İlk etapta her gün kullanılabilecek olan yılan yağı saç dökülmesinde oldukça etkilidir. Yılan yağı saçlarda dökülen kısımlarında tümünde ya da saçın seyrekleşen kısımlarında masaj yapılarak sürülmelidir. Birçok insanın saçlarından dolayı çektiği sıkıntıların giderilmesi için kullanılan bu ürün oldukça işe yaramakta ve fayda sağlamaktadır. 

Yılan yağını saçları güçsüz ve seyrek olan kişilerin kullanmasıyla saçlar dökülmeden sağlamlaşmakta ve daha gür saçlar ortaya çıkmaktadır. Sa]]> Çıngıraklı Yılan https://www.yilan.gen.tr/cingirakli-yilan.html Fri, 16 Nov 2018 08:10:50 +0000 Çıngıraklı Yılanlar, engerek yılanının bir alt ailesidir. Bu aile Asya ve Amerika'da bulunur. Çıngıraklı yılanlar diğer ailelerden başının her iki tarafında burun deliği ve göz arasında bulunan çukur şeklindeki ısı sen Çıngıraklı Yılanlar, engerek yılanının bir alt ailesidir. Bu aile Asya ve Amerika'da bulunur. Çıngıraklı yılanlar diğer ailelerden başının her iki tarafında burun deliği ve göz arasında bulunan çukur şeklindeki ısı sensörü ve bu sensörlerin bulunduğu yerde bulunan organlarının çukur organ varlığıyla ayrılırlar. Çıngıraklı yılanlar 18 farklı cins ve 150 farklı türe sahiptir. Çıngıraklı yılanlar kuyruklarında bulunan pullar sayesinde çıkardıkları ses sayesinde isimlerine kavuşmuşlardır. Isıya duyarlı özel gözleri ile karanlıkta görme yeteneği ile fare gibi sıcak kanlı avları bulabilirler. Çok küçük ısı değişimlerini fark ederek son derece basit bir şekilde avlanmaları sağlanır. Çıngıraklı yılan aldığı bu ısı bilgisini çok kısa sürede hazır bilgiye donüştürerek avına saldırı düzenler. Çıngıraklı yılan şaşırtıcı bir saldırı yeteneğine sahiptir, bu şaşırtıcı yetenek sayesinde avını kaçırdığı nadir görünür ve zehirli dişleriyle avını zehirleyerek yavaş yavaş avını öldürür.

Çıngıraklı yılanların bilimsel sınıflandırılması: Bilimsel sınıflandırmaya göre türler aşağıdaki gibi sıralanır;
 • Bozkır Çıngıraklı yılanı (crotalus viridis)
 • Crotalus willardi
 • Crotalus vegrandis
 • Crotalus unicolor
 • Crotalus triseriatus
 • Crotalus transversus
 • Crotalus tortugensis
 • Crotalus tigris
 • Crotalus stejegeri
 • Crotalus scutulatus
 • Crotalus ruber
 • Crotalus pusillus
 • Crotalus pricei
 • Crotalus polystitus
 • Crotalus molossus
 • Crotalus lepidus
 • Crotalus lannomi
 • Crotalus intermedius
 • Çizgili çıngıraklı yılan
 • Crotalus exsul
 • Crotalus adamanteus
 • Crotalus aquilus
 • Kuzey pasifik Çıngıraklı yılanı
 • Crotalus enyo
 • Crotalus durissus
 • Boynuzlu Çıngıraklı yılan
 • Crotalus catalinensis
 • Crotalus basiliscus
Çıngıraklı yılanların avlanma tekniği:

Yılanlar kanlarının vücutta dağılışı sebebiyle soğukkanlı bir canlıdır. Bu soğuk kanlılığa artı bir etken olarak üzerilerinde çıngırak barındıran bir tür olan çıngıraklı yılanlar oldukça korkunç ve ürkütücü bir hayvandır. Çıhgıraklı yılanların avlanma teknikleri diğer yılanlara göre çok farklıdır. aşlarının ön kısmındaki çukurda bulunan ısı algılayıcı organlar sayesinde çevresinde bulunan hayvanların vücut ısılarını analiz ederek yerlerini tespit eder. O kadar milimetrik bir ısı sensörüne sahiptir ki 1/300 derecelik bir değişimi bile hissedebilir. 

Çıngıraklı Yılan
Çıngıraklı yılan avının kokusunu diliyle hisseder. Bu özelliklerin yararını ise 1 m² lik bir alan içinde bulunan hareketsiz bir hayvanı fark edip yakalayabilir. Bu alanda avını fark eden yılan yavaşça avına yaklaşır. Tıpkı okçuluk sporundaki okun hareketi gibi boynunu gererek avına kenetlenir ve yüksek açılara kadar açıla bilen çenesi yardımıyla avını yakalar. Av için artık her şey çok geçtir ve ok yaydan çıkmıştır. Av yaklaşık yarım saniye içinde gerçekleşir. 
Çıngıraklı yılanın dişleri bir başka avlanma silahıdır. Yaklaşık olarak 4 cm çapındaki bu dişler avına zehir enjekte ederek avını etkisiz hale getirmeyi hedefler. Bu dişler içi oyuk bir yapıya sahip olup, zehir bezlerine bağlı bir şekilde bir şırınga vazifesi görmektedir. Dişler avı ısırdığı anda işlem başlar ve zehir bezleri görevini yerine getirmek adına dişler yardımıyla zehirini avın derisinin altına aktarır. Bu zehir o kadar etkilidir ki, ısırdığı hayvan yaklaşık 2 saniye içinde felç olur. Çıngıraklı yılının zehri yüz binlerce farenin aynı anda ölmesine yetecek kadar güçlüdür. 
]]>
Yılan Zehri https://www.yilan.gen.tr/yilan-zehri.html Fri, 16 Nov 2018 10:44:01 +0000 Yılan zehri, zehirli olan yılanlarında ağzında avların ıslatılması ve kayganlaştırılmasını sağlayan tükürük bezleri dışında, temel görevi zehirli sıvı salgılama olan bezlerde vardır. Bunlar tükürük bez Yılan zehri, zehirli olan yılanlarında ağzında avların ıslatılması ve kayganlaştırılmasını sağlayan tükürük bezleri dışında, temel görevi zehirli sıvı salgılama olan bezlerde vardır. Bunlar tükürük bezlerinin benzeridir. Aralarındaki fark, salgılamış oldukları sıvıda toksik etkenlerin olmasıdır. Yılan zehri sadece avı öldürmek için değil, içeriğindeki fermentlerle sindirime de yardımcı olmaktadır.

Yılan zehrinin rengi beyazımsı, saman sarısı, zümrüt yeşili, turuncu ya da renksiz olabilir. Şeffaf, ince ve biraz yapışkandır. Suya göre biraz daha ağır olan zehir, açık havada olduğunda yapısal bozukluk gösterir. Karanlıkta ve serin yerde kurutularak saklandığında, uzun süre etkinliğini koruyabilir. Bu şekilde kurutulmuş olan zehir, tuzlu ve saf suda yeniden eritilebilir. Yılandan zehir almak için cam bir kabın içine sağma yapılır. En uygun yöntem ağzına bir zar ya da parafilm gerilen bir petri veya beherin ısırtılması şeklinde olur. Yılan zehrinin içeriğinde bazı fermentler ile pıhtılaşmayı kolay hale getiren maddeler bulunmaktadır. Zehrin en zararlı olan ve öldürücü bölümleri enzimatik olmayan protein ya da peptik yapıda olan maddelerdir. Fakat bu maddeler zehrin çok az kısmını oluşturur. Buna rağmen maddeler zehrin tamamına göre 100 katı kadar öldürücü etki yapar.

Yılan zehrinin vücuttaki etkisi nasıl olur

Yılan zehri vücutta iki farklı şekilde yayılır. Bunların ilki kan dolaşım sistemidir. Ancak yılanın zehir dişinin nadiren doğrudan damarın içine batması söz konusu olduğundan, bu şekilde bir yayılım olur. Ancak bu durum gerçekleşirse, zehir daha hızlı yayılır, kuvvetli bir zehirse kişinin birkaç dakikada ölümüne neden olabilir.

Zehrin vücuda yayılmasının diğer yolu da, lenf dolaşım sistemidir. Bu şekilde zehir daha yavaş şekilde vücuda yayılır. Ancak zehirde bulunan bazı unsurlar temasta bulundukları doku ve ince damarları tahrip ederek, dokuların arasına kan ve lenfin yayılmasına neden olur. Bu şekilde yayılma sırasında vücudun hareket ettirilmemesi gerekir. Hareket halinde zehrin yayılması daha hızlı olur. Vücutta lenf sistemi göğüste kan dolaşımına açılır. Eğer bu yayılıma engel olunmazsa, sonuçta kan dolaşımına giren zehir tehlikeli sonuçlara neden olur. Zehir karışan kan karaciğere geçerse, zehrin bir kısmı etkisiz hale gelse de, kişi kurtulamayabilir.

Yılan Zehri

Yılan zehrinin sınıflandırılması

Yılan zehri içerik bakımından kimyasal proteinik bileşikler ile çeşitli fermentler içermektedir. Zehirler fizyolojik etkileri açısından iki farklı gruba ayrılır.

Neuro toksinler: Bu zehirler iskelet kaslarına ulaşan sinir uçlarında bozukluk yapabilir. Bunlar özellikle beyinde solunum merkezinde soluk alıp vermede etkili olan kaslarda etkili bir şekilde görülebilir. Fazla etkili olursa, kişinin solunumu tamamen durabilir.

Hemolitik ( Histolitik ) toksinler: Bu zehirler dolaşım sisteminde bozukluk yaparlar. Kanda eritrositlere zarar verirler. Kan damarlarını döşeyen endothelial hücreleri tahrip eder  ve kanın dışarıya sızmasına neden olurlar. Aynı zamanda kan pıhtılaşmasına engel olur.

Yılan zehrindeki toksik etki, zehrin miktarı ve kişinin zehir karşısındaki duyarlılığı, yılanın yaşı ve fizyolojik durumuyla bağlantılıdır. Bunların dışında en önemli etken zehrin şiddet derecesi yani toksisitesi' dir.  Bu yılanın türüne göre değişiklik gösterir. İnsanlar için öldürücü olacak doz;

 • Vipera xanthina palestinae ( İsrail'de ) 200 mg kuru doz
 • Vipera russeli ( Hindistan'da ) 42 mg kuru doz

Zehirli yılanlar yumurtadan ilk çıktığı andan itibaren zehirli olurlar. Fakat erginler kadar etkili zehir enjekte edemezler. Yılanların henüz deri değiştirenleri ve kış uykusundan yeni kalkanlarının zehir etkisi daha yüksektir. Yılan zehirleri sağlık sektöründe, besinlerin muhafazasında kullanılabilir. Gözlüklü yılandan elde edilen zehirden yapılan ağrı kesici çok etkilidir. Morfinden]]> Kara Mamba Yılanı https://www.yilan.gen.tr/kara-mamba-yilani.html Fri, 16 Nov 2018 23:32:47 +0000 Kara mamba yılanı, ( Dendroaspis polylepis ) zehrindeki ölüm oranı % 100 olan tek yılan türüdür. Dünyanın en uzun olan ikinci zehirli yılanıdır. Elapiade familyasından olan bu zehirli yılanlar oldukça saldırgand Kara mamba yılanı, ( Dendroaspis polylepis ) zehrindeki ölüm oranı % 100 olan tek yılan türüdür. Dünyanın en uzun olan ikinci zehirli yılanıdır. Elapiade familyasından olan bu zehirli yılanlar oldukça saldırgandır. Erişkin hale geldiklerinde boyları yaklaşık 2,5 metre kadar olur. Dünyada bilinen en büyü kara mamba ise 4,5 metre kadardır. Vücudu zeytin yeşiline çalmasına rağmen, ağızlarının içinin siyah olması nedeniyle bu isimle anılırlar. Anavatanları Afrika olan yılanların karadaki en hızlı yılan olduğu bilinir. Yaklaşık olarak saatte 20 km kadar bir hıza ulaşabilir.

Kara mamba yılanı doğadaki en etkili zehre sahiptir

Kara mamba yılanının bir ısırığıyla 100 insanı öldürebilecek zehir çıkar. Eğer hemen panzehir uygulanmazsa, ölüm kaçınılmaz olur. Oldukça agresif bir yapıya sahip olan yılanlar, kendisini tehdit altında hissederse kaçmak yerine karşısındakine saldırır. Eğer saldırı yapacak pozisyona geçerse, boynunu düzleştirir, oldukça yüksek bir sesle tıslayarak siyah ağzını ve dişlerini gösterir. Kendi vücudunun üçte biri uzaklığına kadar rahatlıkla uzanıp saldırıya geçebilir. Yani 1,20 metre uzağa erişebilir. Çoğu yılanın aksine karşısındakinin kafasına ve vücuduna hedef alır.

Bu yılanlar rahatsız edilmezlerse, yaşadıkları inlerinde uzun süre kalabilirler. Avlanmalarını hem geceleri, hem de gündüzleri yaparlar. Avlanma sırasında küçük hayvanları bir defa ısırarak geriye çekilir. Bundan sonra avının felç geçirmesini bekler. Eğer avladığı bir kuş olursa, ısırdıktan sonra uçmaması için avını bırakmaz.

Kara Mamba Yılanı

Nöro toksik zehri bulunan kara mamba yılanı, doğada olan en etkili zehre sahiptir. Direkt olarak sinir sistemini etkileyerek, kişiyi paralize eder. Eğer bilekten ya da parmaktan ısırırsa, insanın dört saatte ölmesine neden olabilir. Yüzden ya da gövdeden ısırdığında ise, bu zehirli insanın 20 dakika içinde ölmesine neden olur. Avına tek bir ısırıkta çok fazla miktarda zehir enjekte edebilir. Eğer acil olarak panzehirle müdahale yapılmaz ise, 10-20 mg arasındaki zehir insanları öldürücü etki yapar. Halbuki kara mamba yılanı bir ısırışta 100-400 mg zehir zerk eder.

Kara mamba yılanlarının üremesi

Kara mamba yılanları o kadar tehlikeli olurlar ki, yol kenarında bile dururken seyahat halinde olan arabalara saldırır, arabanın camı açık olursa yolculuk edenleri hiç anlamadan ısırabilir. Üremeleri yumurtayla olmaktadır. Yumurtadan çıkan yavrular 36-60 cm boylarında olur. Bunlar bile bir sıçanı yutabilecek kadar güçlüdür. Dişi yılanlar yumurtlamada 9-14 yumurta bırakırlar. Bu yumurtalar yaklaşık 7,5 cm boyunda olur. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra hızlı bir şekilde büyür, bir yıl içinde 1,80 metre boyuna bile çıkabilir.

]]>
Zehirli Yılanlar https://www.yilan.gen.tr/zehirli-yilanlar.html Sat, 17 Nov 2018 05:24:03 +0000 Zehirli yılanlar; ismi duyulduğu zaman bile insanlarda korku ve ürperme hissine neden olmaktadırlar. Yılanlar doğada bulunan en tehlikeli hayvanlar arasında yer almaktadır. Yırtıcı hayvan türlerinin en başında yer alan yılanlar Zehirli yılanlar; ismi duyulduğu zaman bile insanlarda korku ve ürperme hissine neden olmaktadırlar. Yılanlar doğada bulunan en tehlikeli hayvanlar arasında yer almaktadır. Yırtıcı hayvan türlerinin en başında yer alan yılanlar gizemli olan görünüşlerinin yanı sıra aynı zamanda zehirli olanları oldukça tehlikeli hayvanlardır. Bir yılanın zehirli ya da zehirli olmadığını anlamak oldukça zor ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Zehirli olan bir yılanın zehir aparatı temel olarak iki bölüme ayrılır. Bunlar zehir dişleri ve zehrin üretilip depolandığı salgı bezleridir. Dünyadaen zehirli 10 yılan türü bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir. 

Taipan yılanı adı verilen yılan türünün boyu yaklaşık olarak 2.5 metreyi bulmaktadır. Taipan adı verilen yılan türünün yaşadığı bölge ise Avustralya'dır. Bu yılan türünün bir ısırığında bulunan zehir yaklaşık olarak 44 tane insanı öldürebilmektedir.

Mavi bongar yılanı ise Hindistan'da bulunmaktadır. Bu yılan türünün boyu yaklaşık olarak 1 metreye ulaşmaktadır. Bir ısırığı ile salgıladığı zehir sayesinde yaklaşık olarak 11 tane insanı öldürme gücüne sahip bir yılan türüdür. 

Kaplan yılanı adı verilen bu yılan türünün derisi adını aldığı gibi kaplan derisi şeklinde kaplıdır. Bu yılan türünün boyu yaklaşık olarak 2 metreyi bulmaktadır. Kaplan yılanı adı verilen bu yılan türünün bir ısırığı yaklaşık olarak 8 insanın ölümüne neden olabilmektedir. 

Ölüm adderi adı verilen bu yılan türünün ise yaşadığı yer Avustralya'dır. Bu yılan türü tek bir ısırığı ile yaklaşık olarak 4 insanı ve 8 bin fareyi öldürme gücüne sahiptir. 

Kahverengi yılan adı verilen yılan türü Avustralya'da yaşamaktadır. Genelde insanlardan kaçan bir yılan türüdür. Kendini tehlikede hissettiği anda tehlike saçan bu yılanın tek bir ısırığı 4 insanı öldürebilecek bir güce sahip zehir üretmektedir.

Zehirli Yılanlar
Kara mamba yılanı adı verilen bu yılan türü oldukça hızlı bir yılandır. Bu yılan türünün boyu yaklaşık olarak 4 metreyi bulmaktadır. 2 metre uzağında bulunan birini ısırabilen kara mamba adı verilen bu yılan türü tek bir ısırığı ile 4 insanı öldürecek güçte zehir salgılamaktadır.

Russel engereğı adı verilen bu yılan türü ise oldukça uysal bir görünüşe sahip olmasına karşın tek bir ısırığı ile 4 insanı ve 7 bin fareyi öldürebilecek bir zehire sahiptir. 

Engerek yılanı adı verilen bu yılan türü ise ülkemizde de görülen bir yılan türüdür. Kuzey Afrika ve Ekvator coğrafyasında yaşamaktadır. Bu yılan türünün tek bir ısırığı ile insanda iç kanama olmasına neden olmakta ve aynı zamanda 2 insanı öldürebilecek bir zehir salgılamaktadır.

Çengel burunlu deniz yılanı adı verilen bu yılan türünün zehri geç etki etmektedir. Bu yılan tarafından ısırılan bir kişi solunum yetmezliği nedeni ile ölmektedir. Tek bir ısırığı ile 2 bine yakın fareyi öldürebilecek bir zehir salgılamaktadır.

Sessiz çıngıraklı yılan adı verilen bu yılan türünün boyu yaklaşık olarak 3 metreye ulaşmaktadır. Güney Amerika ormanlarının en tehlikeli yılanları arasında yer almaktadır. Bir ısırığı ile 1 insanı ve 1600' den fazla fareyi öldürebilme gücüne sahip zehir salgılamaktadır.  

Ülkemizde bulunan yılan türlerinden 15 tanesi zehir içermektedir. Diğerleri ise yarı zehirli ve zehirsiz değildir. 
]]>
Renkli Yılanlar https://www.yilan.gen.tr/renkli-yilanlar.html Sun, 18 Nov 2018 04:55:15 +0000 Renkli Yılanlar ve özellikleri neler bakalım. Dünya üzerinde 2. 900 yılan türü bulunmaktadır. Bu yılanlardan bir çoğu zehirlidir. Bir kısmı ise zehirsizdir. Genellikle orman ve kırsal bölgelerde yaşamaktadırlar. İnsanların Renkli Yılanlar ve özellikleri neler bakalım. Dünya üzerinde 2. 900 yılan türü bulunmaktadır. Bu yılanlardan bir çoğu zehirlidir. Bir kısmı ise zehirsizdir. Genellikle orman ve kırsal bölgelerde yaşamaktadırlar. İnsanların bulunduğu yeri gürültüden dolayı sevmeyen bu sürüngenler, kendileri ile ilgili bir tehlike sezmedik ten sonra insana zarar vermezler. Bazı türler ise tamamen evcilleştirilebilir türdendir. Kuş, fare, balık ve buna benzer hayvanları yiyerek beslenen yılanlar, kış uykusuna yatan nadir hayvanlar arasındadır. Kış boyunca toprak altında uyuyan yılanlar ilkbaharın sonlarına doğru toprak üzerine çıkarlar ve ilk beslenmelerini de bu dönemde yaparlar. Üremeleri yumurtlama ile olmaktadır.
 
Gök Kuşağı Renkli Boa Yılanı 

Bu tür güney Amerika'da yaşamaktadır. Yanardöner bir deriye sahip olan bu nadir türün ömrü 15 ile 20 yıldır. Gök kuşağı renkli boa yılanının boyu 2 metreyi bulabilmektedir. Gündüzleri karanlık ve sesiz yerlerde saklanan bu tür beslenmesini geceleri yapar. Kurbağa ve fare ile beslenen bu tür, 5 yaşında tam bir erişkin olur. 5 yaşını dolduran gök kuşağı boa yılanı çiftleşme döneminden sonra, yumurtlama dönemine geçer. Gebelik süresi 5 ay olan bu tür sürenin sonunda kuluçka dönemine geçer. Kuluçka döneminde ise süre 10 haftadır. 

Zümrüt Renkli Ağaç yılanı

1.8 m boyu olan bu tür güney Amerika yağmur ormanlarında görülmektedir. Parlak bir deriye sahip olan bu tür ağaç üzerinde yaşar ve renginden dolayı ağaç üzerinde çok iyi kamufle olabilir. Genellikle kuş, yarasa gibi canlılar ile beslenir. Görünüşün aksine zehirsiz bir yılan türüdür. Bu türün en belirgin özelliği ise dişlerinin çok büyük olmasıdır. 

Renkli Yılanlar
Akşın Birmanya Pitonu

Sarı renkte olan bu yılanın Meksika pitonunun alt türüdür ve 5. 5 m uzunlukta 75 kilo ağırlığa ulaşmaktadır. Güney doğu Asya yağmur ormanlarında yaşayan bu türün zehir bezeleri bulunmaktadır. En dikkat çeken özelliği ise yaşadığı müddetçe uzamaya ve ağırlaşmaya devam ediyor olmasıdır. 

Mısır Kobrası

Siyah renkte olan bu yılanı diğerlerinden ayıran birçok özelliği bulunmaktadır. Zehirli olan bu türün çenesinin önünde olan dişleri ile zehri encekte etmesi ile birlikte avını acılı bir ölüm beklemektedir. Bitki örtüsünün az olduğu yerlerde ve çölde yaşayan bu tür, ülkemizde ise Şanlıurfa bölgesinde görülmektedir. Bu türün henüz yavru olanının da bile en az yetişkinlerinde bulunan miktarlarda zehir bulunmaktadır. Erişkinleri boy ortalaması 200 cm dir. Gündüzleri kum ve toprak altında yaşayan bu tür, geceleri avlanmaya çıkar. Avını ısırdıktan sonra zehrin etkisini göstermesini bekler ve avı öldüğünde yer. 
 
Al Kral Yılanı

Kırmızı ağırlıklı bir renge sahip olan bu türün vücudunda siyah halkalar halinde çizgileri de bulunmaktadır. Genellikle iğne yapraklı ağaçlarda ve çimenler üzerinde yaşayan al kralın ortalama boyu 50 cm dir.
]]>
Yılanlar Nasıl Ürer https://www.yilan.gen.tr/yilanlar-nasil-urer.html Sun, 18 Nov 2018 21:36:13 +0000 Yılanlar nasıl ürer, Yılanlar türlerine göre farklı şekillerde ürerler ve farklı şekillerde çoğalırlar. Yılanlar da döllenmenin olabilmesi için bir dişi yılana ve bir erkek yılana ihtiyaç vardır. Dişi yılan ve erkek y Yılanlar nasıl ürer, Yılanlar türlerine göre farklı şekillerde ürerler ve farklı şekillerde çoğalırlar. Yılanlar da döllenmenin olabilmesi için bir dişi yılana ve bir erkek yılana ihtiyaç vardır. Dişi yılan ve erkek yılan birbirlerine sarılarak yani birbirlerine dolanarak çiftleşirler. Döllenen dişi yılanların üreme şekilleri  yaşam alanlarına ve yılanın türlerine göre değişim göstermektedir. 

Yılanlar iki şekilde doğum yaparlar. Bunlardan ilki dişi yılan yumurtalarını dışarıya bırakır diğeri ise yumurtalar dişi karnında kalır. Bunlar incelemek gerekirse şu şekilde açıklanabilmektedir.
 • Dişi Yılanın Yumurtaları Dışarı Bırakması:
Yılanların yumurtlama yöntemi ile üremesi, yılanlar çiftleştikten sonra döllenen dişi olan yılan yumurtasını dışarı bırakır. Bu yılan deniz yılanı ise aynı şekilde yumurtalarını dışarıya bırakacak bir yer arar. Ancak deniz yılanları yumurtalarını denizin içine koyamazlar. Yumurtaların nefes almaya ihtiyaçları olduğu için deniz içinde bırakılan yumurtalarda ki yılanlar ölür. Bundan dolayı deniz yılanları yumurtalarını koyabilecekleri güvenli bir yer bulur ve buraya yumurtalarını koyarlar. Daha sonra yumurtalar bir süre büyüdükten sonra yılanlar yumurtadan çıkar.
Yılanlar Nasıl Ürer
 • Dişi Yılanların Yumurtalarını Dişi Karnında Bırakması:
Bu yöntem de ise dişi yılan yumurtalarını dışarıda ki etkilere karşı korumak için dışarı bırakmak yerine dişi yılan yumurtalarını karnında tutar ve orada yumurtadan çıkmasını bekler. Yavru yılanlar yumurtadan çıktıktan sonra anne karnından da çıkarak doğal yaşam ile buluşurlar. 
]]>
Deniz Yılanı https://www.yilan.gen.tr/deniz-yilani.html Mon, 19 Nov 2018 03:02:54 +0000 Deniz yılanı; hayatının tamamını ya da hayatının çoğunu denizde geçiren elapidae adı verilen aileye dahil olan zehirli yılan türlerindendir. Karasal atalarından evrimleşmiş olan bu yılanların çoğu genel olarak tamamen a Deniz yılanı; hayatının tamamını ya da hayatının çoğunu denizde geçiren elapidae adı verilen aileye dahil olan zehirli yılan türlerindendir. Karasal atalarından evrimleşmiş olan bu yılanların çoğu genel olarak tamamen akuatik yaşama adapta olmuşlardır. Hatta deniz yılanları karada hareket edebilme yeteneklerini tamamen kaybetmiş canlılardır.

Deniz Yılanlarının Yaşam Yerleri ve Özellikleri:

Deniz yılanı adı verilen bu yılan türleri Hint Okyanusu'ndan başlayarak Büyük Okyanus'a kadar ılık sahil bölgelerinin sularında bulunan yılan türüdür. Deniz yılanlarının tamamının yüzgece benzeyen kuyrukları bulunur ve yılan balığı benzeri görüntü oluşturan yandan basık bir vücuda sahiplerdir. Deniz yılanlarının balıklardan farklı olarak solungaçları bulunmamaktadır. Bundan dolayı nefes alabilmek için düzenli olarak suyun üzerine çıkmaları gerekmektedir. Deniz yılanları oksijen soluyan omurgalı canlılar arasında ki en noksanı bulunmayan canlılar arasında yer almaktadır. Bu gruba dahil olan türlerden bazıları bütün yılanlar arasında bulunan türler arasında en güçlü zehre sahip olanlardır. Bazı deniz yılanları uysal olurken bazıları ise uysal değildir ve bundan dolayı da ısırabilirler. Şimdiye kadar deniz yılanı olarak bilinen 62 türü kapsayan 17 cins deniz yılanı bulunmaktadır. Deniz yılanı üreme dönemi hariç bu dönem dışında deniz çok güzel bir şekilde adapte olan bir hayvandır. Sürüngen yumurtaları su altında yaşayamaz. Deniz altında bulunursa eğer yumurtalar boğulurlar ancak nefes almaları şarttır. Karaya çıktıkları zaman hem kendileri hem de yavruları savunmasız kalırlar. Ancak bunun içinde çok değişik yöntemleri bulunmaktadır. Deniz yılanları yumurtalarını koymak için deniz altında bulunan bulunan tünellerde hava boşluğu bulurlar ve buraya çıkarak yumurtalarını buraya bırakırlar. Şeffaf deniz yılanı olarak adlandırılan bir türü bulunmaktadır. Ortalama 8 cm uzunluğunda olan bu deniz yılanı küçük deniz bitkileri ile beslenmektedir. Bilim adamları şeffaf deniz yılanın iç organlarının nasıl çalıştığını hala araştırmaktadır. 

Deniz Yılanı

Deniz Yılanlarının Beslenmesi:

Deniz yılanları ya da suda yaşayan yılan türleri balık ve balık türleri ile beslenmektedir. Yani denizde yaşayan yılan türleri yine deniz de yaşayan başka canlı türleri ile beslenmektedir. 

]]>
Afrika Yılanları https://www.yilan.gen.tr/afrika-yilanlari.html Tue, 20 Nov 2018 00:54:42 +0000 Afrika yılanları, tüm dünyada insanların en fazla korktuğu zehirli yılanlar arasındadır. Zehirli yılanlar herhangi bir anda kendileri için tehlikeli olabilecek bir durum hissederse, zehirlerini fışkırtır ve insanı Afrika yılanları, tüm dünyada insanların en fazla korktuğu zehirli yılanlar arasındadır. Zehirli yılanlar herhangi bir anda kendileri için tehlikeli olabilecek bir durum hissederse, zehirlerini fışkırtır ve insanı ölüme kadar götürebilir. Eğer soktuğu kişiye hemen müdahale edilmezse, ölüm kısa sürede gerçekleşir. Afrika genel olarak vahşi hayvanların birbiriyle mücadele içinde olduğu bir arena gibidir. Bu hayvanların içinde yılan türleri de bulunmaktadır. Genellikle ölümcül etkileri olan güçlü yılanlar kıtadaki mücadelede etkin rol oynamaktadır. Burası tüm dünyada en fazla yılan türünün olduğu bir yer. Kıtada 400 çeşit yılanın doksandan fazlası zehirlidir. Bunlar adeta öldürmek için yaratılmış canlılardır. Bu yılanların çoğunluğu Sahra Çölünün güney taraflarında yaşar. Yılanlar avlarını yakalamak için adeta uzmanlaşmıştır. Burada ihtişamıyla sinsice sokulan kobraları, güçlü engerekleri pusuda yatarken görebilirsiniz. Ağaçlara tırmanan yılanlar, doğadakiler tehdit anında ölümcül tıslamalarıyla avlarına saldırıya geçer. Bu kıtada olan ölümcül etkileri bulunan önemli yılan türlerini inceleyelim.

Cape kobrası ( Naja Nivea ): Bu yılan türü Afrika'da ölümcüllüğün anlamıdır. Bunu görmek için yılanın dişlerini bile görmenize gerek yok. Eğer yılanı köşeye sıkıştırmak isteyen olursa, bunu canıyla ödeyebilir. Boyu genellikle 1,5 metredir. Aslında Afrika'nın ne en uzun, ne de büyük yılanıdır. Bölgenin güney batısında bulunur. Bu bölge nüfus yoğunluğu bakımından kalabalık olduğundan, çiftçilik yapılan yerlerde sıkça bu yılanlara rastlanır. Bu yılan türleri Güney Afrika'da diğer yılanlardan daha fazla sayıda insanın ölümüne neden olur. Özellikle kuru bitkilerin arasında benekli derisiyle adeta kaybolur. Kapana kısıldığını düşündüğü zaman, vücudunun üst tarafını kaldırır ve göz korkutucu olan şekline bürünür. Bu şekilde karşısındakine saldırır. Anında zehri vücutta sinir sistemine saldırır. Kalp ve solunum yetmezliği baş gösterir, kaslar felç olur. Bir ısırıkla 6 insanı öldürebilir. Cape kobrası karşısındakine bir kez saldırmaz. Tehdit kendisinden uzaklaşıncaya kadar zehrini verir.

Afrika Yılanları

Yeşil mamba yılanı: Afrika'daki zehirli yılanlardan biride yeşil mamba yılanıdır. Bu yılanlar neredeyse görünmez haldedir. Dinlenme sırasında bunları fark etmek çok zordur. Ancak hareket halinde olduklarında fark edilebilirler. Yılanların boyu 2 metre kadar olur. Kamuflajı ve inceliğiyle ağaçlarda yaşayabilirler. Çiftleşme, uyuma ve beslenme gibi faaliyetlerini ağaçlarda yapabilirler. Yeşil mamba yılanı Zimbabve'nin güneyine kadar inen kavisli bir bölgede ormanlarda ve çalılıklarda avlanır. Avlarına karşı tam görünmez olurlar. Tetikte olan gözleri asla kapalı olmaz. Bunun nedeni göz kapaklarının yerini saydam bir tabakanın görmesidir. Hareketli bir şeye karşı ok gibi fırlayabilirler. Kurbanları ısırıktan sonra yakıcı bir acı duyar. Zehri vücutta yayıldıkça, vücut dokularını aşındırır, kangrene neden olarak kalıcı iz bırakabilir. Bu yılanlar genellikle kaçmayı tercih ederler. Bu nedenle az sayıda insanın ölmesine sebep olmuşlardır.

Kara mamba yılanı: Bu yılan türü daha ölümcüldür. Havayı koklayarak ilerler, ipuçlarını havadan bulur. Afrika kıtasında daha yaygın olarak görülen yılan türüdür. Her yerde avlanabilirler. Oldukça korkutucu olan yılanlar, çok zehirli ve kıtanın en hızlı ve uzun yılanıdır. Saniyede 5 metre yer değiştirebilir, vücudunun yarısını havaya kaldırarak, bir ağaca benzeyebilir. Yılanların ağzı siyahtır. Önce kurbanlarından kaçmaya çalışsa da, kendini savunmaya geçer ve saldırır. Zehri kurbanı felç eder. Kaslara, kalbe ve akciğerlere direkt zarar verir. İnsanlar bu durumda nefes alamaz ve 20 dakikada ölüm geçekleşir. Kara mamba yılanının ısırığı kesin olarak ölümcül etki yapar. Kurtulmak için zamanında müdahale edilmesi gerekir.

Şişen engerek yılanı: Bu yılan türü kıtada diğer yılanlara göre insan ölümlerinden da]]> Engerek Yılanı https://www.yilan.gen.tr/engerek-yilani.html Wed, 21 Nov 2018 00:34:40 +0000 Engerek Yılanı, engerekgiller ailesinden Vipera türünü oluşturan zehirli yılan çeşidine verilen genel bir addır. Engerekler Avrupa, Asya ve Afrika'nın Eskidünya'nın en zehirli yılanlarıdır. Aynı aileden Viperidae Engerek Yılanı, engerekgiller ailesinden Vipera türünü oluşturan zehirli yılan çeşidine verilen genel bir addır. Engerekler Avrupa, Asya ve Afrika'nın Eskidünya'nın en zehirli yılanlarıdır. Aynı aileden Viperidae akrabaları olan ve Yenidünya'da yaşayan çıngıraklı yılanlar gibi engereklerin de üst çenelerinde iki zehir dişi bulunur. Uzun, kıvrık ve içi boş olan ikişer tane zehir dişleriyle bunların gerisinde daha küçük yakalama dişleri vardır. Oynak üstçene kemiğine bağlı olan bu iri dişler normal olarak geriye doğru yatık bir haldedir. Fakat yılan avına saldırdığı zaman zehir dişlerini dikleştirir ve ısırarak açtığı yaradan zehri avın vücuduna akıtır. Engerek yılanının ısırması pek tehlikelidir. Bazı cinslerin zehri öldürecek kadar tehlikelidir.

Çıngıraklı yılanların gözleri ile burun delikleri arasındaki iki derin çukurda hayvanın avını kolayca bulmasına yardımcı olan ısıya duyarlı organlar bulunduğu halde engereklerde bu çukurlar ve ısı alıcı organlar yoktur. Engerek, omurgalı hayvanlardan sürüngenler sınıfına giren çok zehirli bir yılan bu yılanın Avrupa, Afrika ve Asya kıtalarında yaşayan 10-50'yi aşkın türü vardır. Bu türlerinden en tanınmışı bayağı engerektir. Sırtındaki zikzaklı kara şeritli bir bakışta tanınabilen bu tür, topraktaki fare ve köstebek deliklerine yerleşirler, küçük memeliler ve kertenkele gibi hayvanlarla beslenen bu engereğin zehri tehlikeli değildir, fakat önlem alınmazsa öldürücü olabilir. Fare deliklerine, köstebek deliklerine yerleşen engerekler kışı burada geçirirler. Genellikle geceleri avlanırlar.

Engerek yılanı, İrlanda dışında bütün Avrupa'da ve Asya'nın kuzeyinde çok yaygındır. Zehirli yılanların pek yaşamadığı Kuzey Kutup Dairesi yakınlarında bile görülebilir. Suda yaşayan birkaç türü olmakla beraber, genellikle çayırlarda, çakıllı alanlarda, ormanlarda, bataklıklarda, çalılıklarda ve bol güneş alan topraklarda yaşarlar. Zehirli yılanların en kuzeyde yaşayan grubu olan engerekler doğurgan hayvanlardır. Engereklerin çoğu iri ve geniş, üçgen, yassı ve kafası üç köşelidir, kuyrukları küttür. 80-150 cm uzunluğunda kalın gövdeli yılanlardır. Ama ağaçlarda yaşayan ince gövdeli türleri de vardır. Toprağın altındaki oyuklarda yuvalanan bazı türlerin ise gözleri küçülerek körelmiştir. Engereklerin yumurtaları genellikle dişinin karnında açılır ve bu yavrular yumurtadan canlı doğar. Afrika'da yaşayan gece engerekleri gibi birkaç tür ise yumurtlayarak çoğalırlar. Afrika'da ve Arabistan'ın kurak bölgelerinde yaşayan Bitis cinsinden şişen engereklerin ilginç bir savunma davranışı vardır. Bu yılanlar bir tehlike karşısında kaçmazlar, gövdelerini şişirerek ıslığa benzer bir ses tonu çıkarırlar. Afrika ormanlarında çok sık görülen Gabon engereği ile Asya'da yaşayan Russell engereği en zehirli engerek türleri arasındadır. Çöl engereği de Kuzey Afrika çöllerinde yaşar.

Engerek Yılanı

Türkiye'de Yaşayan Engerek Türleri:

 • Boynuzlu engerek: Türkiye'de genellikle küçük boylu otların altlarında ve kumlu alanlarda, çalılık, taşlık ve orman açıklıklarında yaşarlar. Boynuzlu engerek yılanı engerekgiller ailesinden olup sırt bölgesinin rengi genellikle sarı, koyu kahverengi ve gri tonlarında renkli bir engerek türüdür. Boynuzlu engerek yılanının baş tarafında küçük ve yukarı doğru gergedan boynuzuna benzeyen boynuz görünüşü vardır. Bu sebepten dolayı bu isimle adlandırılmıştır. Boyları 50-60 cm arasında olup zehirli bir yılan türüdür. İlkbahar mevsiminde çiftleşen boynuzlu engerekler Ağustos ayında 5-14 kadar yavru doğurmaktadır.   
 • Baran engereği: Baran engereği, ismini Türkiye'nin ileri gelen ünlü Herpetologlarından olan Prof. Dr. İbrahim Baran'dan almıştır. Sakarya'da ve Silifke civarında şartların uygun olduğu alanlarda görülmektedir. Baran engereği de diğer engerekler gibi  engerekgiller ailesinden bayağı engereğin Türkiye'deki endemik olan bir alt türüdür. Sırt bölgesinin rengi boynuzlu engereğe göre da]]> Kör Yılan https://www.yilan.gen.tr/kor-yilan.html Sun, 10 Mar 2019 18:23:30 +0000 Kör Yılan, yılan türleri arasında en tehlikesizi ve deyim yerinde ise en masumudur. Aslında yılan değil bir kertenkele türüdür. Dünyanın birçok bölgesinde yaşayan bu tür ülkemizde de bulunmaktadır. Solucana çok benzeyen bu Kör Yılan, yılan türleri arasında en tehlikesizi ve deyim yerinde ise en masumudur. Aslında yılan değil bir kertenkele türüdür. Dünyanın birçok bölgesinde yaşayan bu tür ülkemizde de bulunmaktadır. Solucana çok benzeyen bu türün kafası ve kuyruğu nerede ise birbiriyle aynı görünümdedir. Ağız bölgesinin görünümü at nalını andırmaktadır. Kuyruk ölçüsü 1 cm olan kör yılanın kuyruğunun ucunda iğne benzeri birde çıkıntısı bulunmaktadır. Adını almış olduğu gözleri tabaka altında siyah bir nokta halindedir. Burun delikleri kafasının yan kısımlarında dır. Kör yılanların ortalama boyları 25 cm olurken nadiren 35 cm olanları da bulunmaktadır. Bu türün beden çapı ise 1 cm olarak kayda geçmiştir. Kör yılanın rengi sırt kısmında pembe iken karın bölgeleri kahverengi ya da sarımtırak renktedir.    

  Ekolojik Ve Biyolojik Özellikleri
  Genellikle nemli ortamları seven ve toprak altında yaşayan bu tür sadece rahatsız edildiğinde ve acıktığında avlanmak için dışarı çıkar. Genellikle toprak altında taşlıklar da yaşayan bu tür karınca ve yer altı böcekleri ile beslenir. Bir insan tarafından ele alındığında ise kendisini savunacağı silahlara sahiptirler. Elden kayarak kaçma yoluna başvururlar ya da kuyruk ucunda bulunan diken görünümünde ki iğnesini batırmaya çalışır. Üreme sistemleri diğer yılan türleri ile aynıdır. Haziran aylarında çiftleşen kör yılanların yumurtaları 12-12. 5 mm dir. Yaşadığı İklim deniz seviyesinden 160 metre yüksekliğindedir. 

  Yaşadığı Bölgeler
  Ülkemizin her yerinde görülebiliyor. Özellikle yeşil ve nemli kesimlerde daha fazla görüldüğü biliniyor. Akdeniz, Karadeniz, Eğe, Doğu ana dolu bölgelerinde sıkça görülmektedir. Dünyada ise Kafkasya, İran, Afganistan, Rodos, Suriye, Güney Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk bölgelerinde yaşamaktadır.
  ]]>
  Definede Yılan İşareti https://www.yilan.gen.tr/definede-yilan-isareti.html Thu, 22 Nov 2018 10:30:29 +0000 Definede yılan işareti, yılanın durumuna göre farklı anlamlara gelebilir. Definedeki yılan işaretlerinin çok geniş bir açıklaması bulunmaktadır. Yılan korktuğunda kaçan ve sürünen bir canlıdır. Yılan yuvası Definede yılan işareti, yılanın durumuna göre farklı anlamlara gelebilir. Definedeki yılan işaretlerinin çok geniş bir açıklaması bulunmaktadır. Yılan korktuğunda kaçan ve sürünen bir canlıdır. Yılan yuvası görülmesi ise, delikleri anlatır. Eğer yılanın ağzı açıksa, emanetini arkada aramak gerekir. Ağzı kapalı olursa ön tarafında mutlaka bir delik bulunur. Kabartma şeklindeki yılan mezar taşında olmazsa, bu kesinlikle hazinedir. Buna rağmen kabartma yılanda kafa ölçümlerinin yapılması gibi detaylar vardır. Tırmanan yılanda boy ölçümünün yapılması gerekir. Yürüyen bir yılanda yürünen mesafe emanetin yönüdür. Yılanların diğerleri kaya ya da toprakta olabilir. Bu kayada ya da mağarada olan gömüleri işaret eder.

  Çöreklenmiş yılan: Yılanın başı dışarda olduğunda iç sarımın baktığı yer önemli olur. Bu yılanın malı kaya kütlesinin altındadır.

  Çöreklenmiş başı içinde olan yılan: Bu yılanın emaneti yanında ya da içinde olur. Yılanın kuyruğu yön gösterdiği için önemlidir. Başından yön bulabilirsiniz. İki taneyse yerin orası olduğunu belirtir.

  Birbirine sarılmış öpüşen yılan: İki yılan arasındaki istavroz ya da başka işaretlerin olup olmadığına bakılmalıdır. Bunlar oldukça planlı şekilde gömülen paralardır. Zordur ve kesinlikle malı yanında olmaz. İyi bir takiple hazineye ait olan son işaret çevrede bulunabilir.

  Direğe sarılmış yılan: Yılan işaretlerinin hepsi uzmanlık gerektirir. Bu son işareti arayan nişandır. Sarkmış kuyruk önemlidir. Kuyruk ölçülerek, son nokta tespit edilir. Emanet orada bulunur. Bu uzaklık yaklaşık 26-27 metre kadar olur.

  Definede Yılan İşareti

  Definede  yılan figürlerini çok sayıda medeniyet kullansa da, bunu esas olarak Urartular kullanmıştır. Bunlarda fazla bir fark yoktur. Yılan işareti olduğunda, bu yerde akan ya da kuru bir dere olur ya da patika yollar bulunur. Yılanlar esas olarak mezar bekçisi olarak figürlerde kullanılmıştır. Yani yılan görüldüğünde, bunun malının bir küp teneke denmemesi gerekir. Bu bir mezardır, mezardan çıkana bakmalısınız. Yılan figürlerinde genellikle küçük işaretler olur. Ağzı kapalı yılan görürseniz, mezarın toprakta olduğu, açık ağızlı yılansa kaya mezarı, çatal dili varsa kapalı yada zamanla açılmış bir mağara işaret edilir. Bazı yılanlar tümülüsleri işaret eder.

  Yılan figürleri tılsım işaretidir. Bunlar gömünün kötülüklerden korunması için yapılır. Çözüm için yılan iyi etüt edilerek, kaç boğum olduğu, kıvrımlarının fazla bombe yapanı, dilinin olup olmadığı, boyu, kabartma ya da oyma yapıldığı, yanındaki işaretler gibi ayrıntılarda dikkate alınmalıdır. Ana kayaların çok olduğu yerde yılan varsa, giriş aranmalıdır. Yılanın karşısına bakılmalı, rampa şeklinde olan yerlerde 20-50 metrelik mesafe araştırılmalıdır. Definede yılan işareti çözmek isteyen kişiler yanlarında pergel bulundurmalıdır. Yılanın kafası, yuvarlaklar pergelle ölçülmelidir. Dışa taşan yerler dikkate alınmalıdır. Öpüşen yılan figürleri eşlerin birlikte gömüldüğünü belirtir. Yani 2 tane değerli mezarı ve eşyaları anlatır. Yılanın yanında ayak izi varsa, yılan doğuya bakıyorsa, önünüze rampayı alarak ayak izinin giriş yerini gösterdiğini anlamalısınız. Yılanın olduğu yerde balık ve haç olmaz. Varsa da bununla bağlantı kurmayın. Kabartma yılan figürü nadirdir. Bu bölgede fazla büyük olmayan kışın akan, yazın kuruyan dere arayın. Dere kenarında kışın su altında kalan, yazın dışarı çıkan kayalara bakın. Kayalarda işaret olmadığından, direkt olarak altına bakılmalıdır. Definede yılan işaretleri mantık yürütme, teknikleri anlama, gömüyü yapmış olan medeniyetin kurallarına göre bazı ince ayrıntılar gözetilerek değerlendirilmelidir.

  Definede yılan işaretlerinde dikkate alınması gerekenler

  • Yılan kayanın üzerinde çöreklendiyse, mal yılanın altındadır
  • Kayanın üzerinde iki büklüm olan yılan ileriye bakıyorsa, iki yerde para vardır
  • Yılan]]> Yılan Sokması https://www.yilan.gen.tr/yilan-sokmasi.html Fri, 23 Nov 2018 06:25:24 +0000 Yılan Sokması, Her yıl binlerce insan yılan sokması nedeniyle hastanelere başvuruyor kimileri hayatını kaybediyor kimileri kurtuluyor. Günümüzde Hastanelerin acil ve yoğun bakım hizmetlerinin iyileştirilmesi nedeniyle Yılan Sokması, Her yıl binlerce insan yılan sokması nedeniyle hastanelere başvuruyor kimileri hayatını kaybediyor kimileri kurtuluyor. Günümüzde Hastanelerin acil ve yoğun bakım hizmetlerinin iyileştirilmesi nedeniyle ölüm oranları geçmişten günümüze azaldı. Dünyada 3000 yılan türü bulunmaktadır. Bunlardan %10'u zehirlidir. Ülkemizde ise 40 tür yılan bulunmaktadır ve yalnızca 10 türü zehirli, 2 türü de yarı zehirlidir. Kırsal alanlarda yaşayan insanların günlük hayatlarında yılanlarla karşılaşma olasılıkları çok yüksektir. Genelde yılan türleri kendilerini tehlikede hissetmedikleri sürece avı olmayacak insanlara saldırmamaktadırlar. Ancak kaza eseri yılanı korkutup herhangi bir saldırıya uğrama olasılığımız oldukça yüksektir. Peki, bu durumda neler yapabiliriz 

   Yılan Soktuğunda Ne Yapmalı

   Öncelikle yılan sokması sonrasında zaman çok önemli bir kriterdir. Müdahalenin en kısa sürede yapılması gerekir. 
   • Isırılan bölgenin kalp hizasının altında tutulması gerekir. Dolaşımın yavaşlamasını sağlamak amacıyla yine bu bölgeyi mümkün olduğunca hareketsiz tutmaya çalışmak hastanın sağlık kuruluşuna yetiştirilene kadar zaman kazanmasını sağlayan birincil koşullardandır. 
   • Turnike yapımı da zehrin vücutta dolaşımını engelleyen bir diğer yöntemdir. Ancak turnike işlemini de ilk 30 dakika içinde yapmak hasta için hayati önem taşıyabilir. 
   • Isırılan yerin emilerek zehrin temizlenmesi de zehrin bir kısmının dışarı atılmasına yardımcı olacaktır. Ancak İşlemin tam olarak nasıl yapılacağını bilmeyen kişilerce denenmesi yardım etmeye çalışanların da hayatlarını tehlikeye sokacaktır. 
   Tüm yılanlar zehirli değildir. Ancak her zehirli yılan ısırığı da ölümcül tehlike arz etmemektedir. Bunun sebebi ısırılma sırasında yılanın zehri aktaramaması, zehir bezleri ve dişlerin yetersiz olması, verilen zehir miktarının az olmasıdır. 

   Yılan Sokması
   Yılan Sokmasının Belirtileri
   • Aralığı ortalama 1 cm olan iki diş izi
   • Şişlik
   • Şiddetli Ağrı hissi
   • Morluk
   • Kanama
   • Mide Bulantısı ve kusma
   • Baş dönmesi 
   • Bayılma
   • Kramplar
   • Kalp atışlarında hızlanma 
   ]]>
   Yılanlar Nasıl Çiftleşir https://www.yilan.gen.tr/yilanlar-nasil-ciftlesir.html Fri, 23 Nov 2018 13:07:39 +0000 Yılanlar nasıl çiftleşir, yılanlar vücutlarını kaplayan boynuzlu tabakanın kalınlaşmasıyla pulları olan canlılardır. bununla vücutlarında olan suyun buharlaşması önlenmiş olur. Yılanlarda salgı bezleri olmad Yılanlar nasıl çiftleşir, yılanlar vücutlarını kaplayan boynuzlu tabakanın kalınlaşmasıyla pulları olan canlılardır. bununla vücutlarında olan suyun buharlaşması önlenmiş olur. Yılanlarda salgı bezleri olmadığından, derileri sürekli kuru olur. Bu nedenle büyüyebilmek için, aralıklarla deri değiştirirler. Geriye yatık dişleri besinleri tutmaya yarar. Zehirli olan türlerinde uzun oluklu ön zehirli dişler vardır. Güneş altında kalarak vücut ısılarını değiştirirler. Sonbahar geldiğinde kuytu yerlerde uyuşuk bir dönem geçirir, ilkbaharda ortaya çıkarlar. Çoğunlukla 3 metreden sonrasını görmezler. Çatallı ve uzun dilleriyle hava ve yerdeki kimyasalların kokularını alırlar. Sol akciğerleri adeta kaybolmuş haldedir. Dış kulakları olmayan yılanlar, çene ve kulakları arasındaki kemik bağlantılarıyla bulunduğu yerde topraktan gelen sarsıntıları işitirler. Bu canlı türlerinin çiftleşmesi de kendi nesillerinde genel olarak aynıdır. Ancak yılanların çiftleşmesi ve üremesi türlere göre küçükte olsa, farklılık gösterebilir.

   Yılanlarda çiftleşme ve üreme nasıl olur

   Yılan türlerinde üreme ( ovipar ) yani yumurtalama ve ( ovovivipar ) yani canlı doğurma şeklinde olur. Canlı doğurma gerçek bir doğum değildir. Bu yumurtalar dişi yılanın karnında geliştiğinden, açılır ve yavru doğar. Bu doğum gibi algılanır. Bütün yılan türlerinde iç döllenme bulunmaktadır. Dişi ve erkek yılanlar çiftleşmeden sonra, dişi yılan yumurtalarını toprağın içine yosunların çürümekte olduğu gübre ve yapraklar arasına bırakır. Bu yumurtaların 2-3 ay gelişme dönemi vardır. Daha sonra yavrular kabuğunu kırdıkları yumurtadan dışarıya çıkar. Yavrular ergine benzemektedir ve başlarıyla etrafına dönerek bakabilirler. Yılan türlerinde yavru bakımı olmaz. Boidae ailesinden olan yılanların bazılarında, dişilerin yumurtaları toprağın içine bırakmak yerine, bunlara sarılarak korumaları, vücutlarındaki kasları titreştirerek yumurtaları ısıtmaları görülebilir. Bu kanatlı canlılardaki kuluçkaya yatma gibi bir davranıştır.

   Yılanlar Nasıl Çiftleşir

   Yılanlardaki üreme türlere göre biraz farklı olsa da, üreme dönemi geldiğinde erkek ve dişi yılan birbirine sarılır ve sürtünerek hızlıca hareket edip, birbirlerine kur yapmaya başlar. Bu davranış sıkça görülebilir. Birden çok erkek yılanın tek bir dişi için rekabet etmesi de oldukça yaygındır. Yılanların eş seçimi bu şekilde tamamlanınca, yılanlarda çiftleşme başlar. Bu belli aralıklarla devam eder.

   Erkek yılanların üreme organları çatal biçiminde olan ve iki tarafa ayrılan bir yapıdır. Buna "hemipenis" adı verilir. Bu yapının çatallı olmasının avantajı dişiyle sarılma yönünde yani dişinin her iki taraftan döllenmesini sağlamasıdır. Bu yapı halk arasında bazen ayak olarak algılanabilir. Bu nedenle ayaklı yılan deyimi ortaya çıkmıştır.

   ]]>
   Büyük Yılanlar https://www.yilan.gen.tr/buyuk-yilanlar.html Fri, 23 Nov 2018 19:27:31 +0000 Büyük Yılanlar, yeryüzünde yaşayan  bütün yılanlar, yaklaşık  2000 nin üzerinde çeşidi vardır. Yılanlar hem çok ilginç, hem de korku veren hayvanlardır. Bu sebeplerden dolayı, insanların yılanlara karşı inanç ve dü Büyük Yılanlar, yeryüzünde yaşayan  bütün yılanlar, yaklaşık  2000 nin üzerinde çeşidi vardır. Yılanlar hem çok ilginç, hem de korku veren hayvanlardır. Bu sebeplerden dolayı, insanların yılanlara karşı inanç ve düşünceleri çok farklılık gösterir. 

   Yılanların büyüklükleri

   Yılanların en büyüğünün boyu 9-11 metre arasındadır. Oturduğunuz odanın boyutlarını ölçerseniz, bu bile yılanın büyüklüğü hakkında  size bir fikir verecektir. Dünyanın en büyük yılanı olan Regal Pitonu; Malaya yarımadası, Burma, Endonezya ve Filipinler"de yaşamaktadır. İkinci en büyük yılan Anakonda yılanıdır. Güney Amerika'nın tropik bölgelerinde yaşar. Boyu yaklaşık olarak 7,5 metreye ulaşır. Afrika'da yaşayan kaya pitonu ile hemen hemen aynı boydadır. Avustralya ve Yeni Gine'deki Elmas pitonu da 6-7 metre uzunluğuna sahiptir. 

   Büyük Yılanlar
   Pek çok insanın dünyanın en büyük yılanı olduğuna inandığı yılan türü ise avını kasları arasında sıkıştırıp ezerek öldüren boğa yılanıdır. Ancak gerçekte boğa yılanının büyüklüğü 4,5-5 metre uzunluğunu geçmez. Güney Meksika ve Güney Amerika' da yaşarlar.  Yılan türlerinin en tehlikelilerinden biri olan kral kobra, 5,5 metre uzunlukta olabilir. Birleşik Amerika'da yaşayan yılanların en büyüğü, elmas sırtlı çıngıraklı yılandır. Boyu 2. 5 metreyi geçmez. Kara tavuk yılanı ve boğa yılanı da Amerika'daki diğer büyük yılanlar arasında sayılırlar. Bunların en büyüğü 2,5 metre uzunluğundadır.  Uzunluğu 9-11 metreyi bulan regal pitonunun ağırlığı boyuna göre çok fazla değildir. Anakonda daha kısa olmasına karşın, 120 kiloya varabilen ağırlığıyla regal pitonundan 25-30 kilo daha ağırdır. En uzun zehirli yılan ise, kral kobradır. Buna karşın, zehirli yılanların en ağırı elmas sırtlı çıngıraklı yılandır. 
   ]]>
   Yılanlar Nerede Yaşar https://www.yilan.gen.tr/yilanlar-nerede-yasar.html Sat, 24 Nov 2018 11:00:23 +0000 Yılanlar nerede yaşar, yılanlar genel olarak sıcak iklimi severler. Bu nedenle sıcak iklimlerde yılan türlerine daha fazla rastlanır. Bazıları karada yaşam sürerken, bazıları ise suda yaşarlar. Sıcak dönemlerde ak Yılanlar nerede yaşar, yılanlar genel olarak sıcak iklimi severler. Bu nedenle sıcak iklimlerde yılan türlerine daha fazla rastlanır. Bazıları karada yaşam sürerken, bazıları ise suda yaşarlar. Sıcak dönemlerde aktif olurken, soğuk kış aylarında yuvalarında dinlenmeyi tercih ederler. Beslenme yöntemlerine göre, yılanlar değişik bölgelere uyum sağlayabilecek canlılardır. Dünyanın hemen hemen her yerinde yılan türlerine rastlanabilir. Sıcak iklimleri sevmelerine rağmen, bayağı engerek olarak bilinen yılan türü İskandinavya yarımadasının Kuzey Kutbundaki kuzey bölgelerde bile görülmüştür. Burada ılık okyanus akıntılarının olması, yılanların yaşamını sürdürmelerine olanak sağlamıştır. Genellikle soğuk olan yerleri ya da yaz döneminin kısa sürdüğü yerleri tercih etmeyen yılanlar, bu nedenle Amerika'da Alaska bölgesinde ve Avrupa ile Asya kıtalarının soğuk kuzey bölgelerinde yaşamazlar.

   Avustralya kıtası yılanların yaşamayı tercih ettikleri yerlerden biridir

   Bu kıtada özellikle zehirsiz olan yılanlar zehirlilere oranla daha bol sayıda yaşar. Bunun yanında Yeni Zelanda ile eski kıtayla bağlantılı olmayan okyanus adalarının bazılarında yılanlar yaşamaz.

   Hawaii adalarında yakın geçmişe kadar Hint kör yılanı gelinceye kadar yılan yaşamıyordu. Bu yılan türü adaya gelen mallarla birlikte rastlantı olarak girmiştir. Hint kör yılanı bulunduğu yere adapte olabilen, yaşamak için her şeyi yapan ve bulunduğu yerde üreyebilen özelliklere sahiptir. Günümüzde Afrika, Küba ve Meksika bölgelerinde denize yakın olan yerlerde de görülmektedirler. Bu yüzden yılanlar yaşam sürdükleri bölgelere gide ithal ürünlerle birlikte ulaştıkları düşünülür.

   İrlanda'da yılan yaşamamaktadır

   Yılanlar Nerede Yaşar

   Bu bölgede yılan yaşamamasının nedeni, tarihte Buzul Devrinde kutuplar güneye ilerlemiş, İrlanda ve İngiltere'nin bir kısmı buzullar altında kalmasıdır. Bu nedenle bölgedeki tüm sürüngenler yaşamını yitirmiştir. Buzullar kuzeye gerileyince, okyanuslar alçalmış ve İngiltere ile İrlanda Avrupa kıtasıyla birleşmiştir. Bu dönemde sürüngenler bölgeye yeniden ulaşmış, ancak buzulları erimesiyle birlikte okyanuslar yükselmiş ve iki bölge arasındaki bağlantı kesilmiştir. İrlanda Avrupa kıtasına uzak olduğundan, ilk ayrılan bölge olmuş. İrlanda'da bu nedenle yılan bulunmaz. İngiltere'de ise Avrupa'da yaşayan yılanların 32 türünden sadece 3 türü yaşar.

   Yılanların yaşam alanları çeşitlilik gösterir

   Yılanlar karada yaşayabildikleri gibi, suda yaşayabilir, ağaçlarda, toprak altında yaşam sürebilir. Hızlı sürüngenler arasında olan yılanlar, doğadaki hayvanlarla beslenmelerini sağlarlar. Bu nedenle ormanlık alanlarda çok sayıda yılan yaşar. Bahçelerde ve tarlalarda da sıkça yılanlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle önlem alınmasında fayda vardır.

   ]]>
   Su Yılanı https://www.yilan.gen.tr/su-yilani.html Sun, 25 Nov 2018 01:57:04 +0000 Su Yılanı,  hayatlarının tamamını veya çoğunu denizde geçiren yılan türüdür. Karasal atalarından evrimleşmiş olmalarına rağmen, çoğu geniş ölçüde tamamen su yaşamına adapte olmuştur ve hatta karada hareket edebil Su Yılanı,  hayatlarının tamamını veya çoğunu denizde geçiren yılan türüdür. Karasal atalarından evrimleşmiş olmalarına rağmen, çoğu geniş ölçüde tamamen su yaşamına adapte olmuştur ve hatta karada hareket edebilme yeteneğini tamamen kaybetmişlerdir. 

   Su yılanlarının özellikleri

   Su yılanları ılık sahil sularında yaşamaktadırlar. Tamamının yüzgeç benzeri bir kuyruğu vardır ve çoğuna yılan balığına benzeyen bir görüntü veren yandan basık bir vücuda sahiptirler. Ancak balıklardan farklı şekilde deniz yılanlarının solungaçları yoktur ve nefes alabilmek için düzenli olarak suyun yüzeyine çıkmak zorundadırlar. Yine de hava soluyan omurgalılar arasındaki en eksiksiz sucul canlılardır. Bu gruba dahil olan türlerden bazıları bütün yılanlardan daha güçlü zehre sahiptirler. Bazıları sakin yaradılışa sahiptir ancak sadece tehlikede olduklarını anladıklarında ısırırlar. Bazıları ise doğaları gereği daha fazla agresif olurlar. Şimdiye kadar, deniz yılanı olarak 62 türü kapsayan 17 cins su yılanı bulunmaktadır.

   Su Yılanı
   Su Yılanı Beslenme Şekli

   Su yılanı  su kenarlarında ve bağlarda yaşayan, zararsız yılanlardır. Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’da deniz yüzeyinden 2.500 m. yüksekliklere kadar her yerde bulunurlar. Boyları 50 cm.den başlayıp yaşlandıkça 2 m.ye kadar ulaşabilir. Su yılanları Kurbağa, balık ve suda yaşayan canlılarla beslenirler ve 20 yıla kadar yaşayabilirler.
   ]]>
   Dünyanın En Büyük Piton Yılanı https://www.yilan.gen.tr/dunyanin-en-buyuk-piton-yilani.html Sun, 25 Nov 2018 09:06:25 +0000 Dünyanın en büyük piton yılanı, Boidae familyasından olan piton yılanlarının hepsi büyük yılanlar değildir. Bunların arasında küçük boyda olanları da bulunmaktadır. Pitonlar 1,5 metreden normalde 6-10 metreye Dünyanın en büyük piton yılanı, Boidae familyasından olan piton yılanlarının hepsi büyük yılanlar değildir. Bunların arasında küçük boyda olanları da bulunmaktadır. Pitonlar 1,5 metreden normalde 6-10 metreye kadar uzayabilir. Bu şekilde bile dünyanın en uzun yılanları arasında kabul edilirler. Ağırlıkları da normal olarak 100 kg kadar olur. Ortalama yaşam ömürleri ise, 70 yıl kadardır. Ancak çoğunlukla parlak düz pulları, dikey göz bebekleriyle bilinen büyük yılanlardır. Bu yılanlar genellikle boa yılanlarıyla karıştırılır. Fakat aynı familyadan olmalarına rağmen, aralarında farklılıklar bulunmaktadır. Boa yılanlarının öne çenesinde diş yokken, piton yılanlarında dişler bulunur. Piton yılanları kısa kuyruklu, büyük vücutlu canlılardır. Görünümleri desen ve renk bakımından oldukça güzeldir. Işığın miktarına göre, renkleri farklılaşabilir.

   Dünyada bilinen en büyük piton yılanı

   Anavatanları Filipinler ve Endonezya olan piton yılanları, yaklaşık olarak en fazla 6-10 metre uzunluğunda olurlar. Ancak Endonezya'nın Sumatra adasında yakalanmış olan bir piton yılanı yaklaşık 15 metre uzunluğunda ve 450 kg ağılığındadır. Bu piton yılanı Endonezya'daki bir hayvanat bahçesinde tutulmaktadır. Bu boyu ve ağırlığıyla dünyadaki en büyük piton yılanı olarak Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir. Bu boyutlardaki piton yılanına her zaman rastlamak mümkün değildir.

   Dünyanın En Büyük Piton Yılanı

   Piton yılanlarının özellikleri

   Piton yılanları zehirsizdir. Doğal ortamlarında kertenkele, yarasa, sincap, fare, tilki, geyik, jaguar, sıçan ve domuz gibi memelileri yiyerek beslenirler. Bazı pitonlar balık ve diğer yılan türlerini, kuşları, salyangoz, böcek gibi omurgasızları beslenmesine alabilir. Bu beslenme tarzları dönemsel olarak farklılık gösterebilir. Avlarını büyük vücutlarıyla boğarak öldürürler. Daha sonra bütün olarak avlarını yutarlar. Hatta kendilerinden daha kalın olan canlıları da yutabilirler. Dişleriyle saldırı da bulunur ve avlarının çevresinde sarmal oluştururlar. Tehlikeli ve büyük hayvanları da sıkarak boğabilirler. Ancak avlarını yuttuktan sonra üzerlerinde uyuşukluk olur. Bu dönem onların en savunmasız oldukları zamandır. Hareket bile yapamayacak durumda olurlar. Bu sırada herhangi bir düşmanıyla karşılaşırlarsa, yaşama şansı kalmaz. Fazla miktarda besin yediklerinde uzun süre aç kalabilirler. Herhangi bir şey yemeden bile 2,5 yıl yaşayan piton yılanları bulunmaktadır.

   ]]>
   Siyah Yılan https://www.yilan.gen.tr/siyah-yilan.html Sun, 25 Nov 2018 20:21:21 +0000 Siyah yılan, ( Coluber jugularis ) Coluber familyasından olan siyah yılanlar, genellikle Türkiye, Kıbrıs, İsrail, Suriye, Irak, Ürdün ve Lübnan bölgelerde yaşamaktadır. Düz ovalarda yaşasalar da, bazen denizden 1000 Siyah yılan, ( Coluber jugularis ) Coluber familyasından olan siyah yılanlar, genellikle Türkiye, Kıbrıs, İsrail, Suriye, Irak, Ürdün ve Lübnan bölgelerde yaşamaktadır. Düz ovalarda yaşasalar da, bazen denizden 1000 metre yükseklikte de görülebilir. Yılanların karın bölgesi tamamen siyah renkte, başın yanı ve altı hafif kızarık görünümdedir. Bu yılan türleri zehirsiz türler arasında yer alır. 

   Siyah yılanların morfolojik özellikleri

   Bu yılan türlerinin boyu yaklaşık 3 metre olabilir. Başları oldukça bariz belirgin olur. Yuvarlak gözbebekleri olan yılanlarda, karinasız sırt pulları gövdesinin orta bölümünde 19 sıralıdır. Genç olanların sırt bölgesi genellikle açık kahverenginin tonlarında olur. Sırtta bulunan benekler koyu kahverengi ya da siyah renklidir. Pullarının kenarları ise, siyah renkte olur. Karın bölgelerinin rengi kirli beyaz, kenarları küçük beneklidir. Ergen yılanların renkleri ise, parlak siyah renkli olur. Başın altı ise lekesiz sarımsı kırmızı, üst tarafı kırmızımsı lekeli olur. Sırtta bulunan pulların orta tarafında kırmızımsı çizgi bulunur. Karın bölgesinde kırmızımsı renk üzerinde yuvarlak siyah lekeler vardır. Gündüzleri aktif olan yılanlardır.

   Siyah Yılan

   Siyah yılanların biyolojik özellikleri

   Bu yılan türleri tarlalarda, bataklıklarda ve ovalarda taşlık dere kenarlarında yaşarlar. Bazen mezarlıklarda, bağlarda ve bahçelerde görülebilirler. Taşların altında ve kemirici yuvalarında barınırlar. Ağaçlara da tırmanabilir, 2000 metre yükseklikte bile yaşarlar. Besin olarak kuşları, kuş yumurtalarını, kemiricileri ve kertenkeleleri tercih ederler. Tarım alanında fare mücadelesi için faydalı olurlar. Oldukça hızlı olan yılanlar, sabahın erken saatlerinde avlanmayı tercih ederler. Dişileri yumurtlama döneminde 7-11 adet yumurta bırakır.

   Çok hızlı hareket eden bir yılan olmasına rağmen, insanlardan kaçmayı fazla beceremez. İnsanları korkutmak amacıyla tıslama sesi çıkarmayı tercih eder. Zehirsiz olan siyah yılan, insanları korkutmak için ısırabilir. Ancak ışıdığı zaman kurbanını kolay bırakmaz. Ülkemizde daha çok Ege ve Akdeniz bölgesinde ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşarlar.

   ]]>
   Dünyanın En Büyük Kobra Yılanı https://www.yilan.gen.tr/dunyanin-en-buyuk-kobra-yilani.html Mon, 26 Nov 2018 10:34:29 +0000 Dünyanın En Büyük Kobra Yılanı,  Kral kobra adı verilen dünyanın en uzun zehirli yılanıdır. Uzunluğu 6-7 metreye kadar, ağırlığı da 9 kiloya kadar çıkabilmektedir. Bu yılan türü Güneydoğu Asya'dan Hindistan'a kadar ç Dünyanın En Büyük Kobra Yılanı,  Kral kobra adı verilen dünyanın en uzun zehirli yılanıdır. Uzunluğu 6-7 metreye kadar, ağırlığı da 9 kiloya kadar çıkabilmektedir. Bu yılan türü Güneydoğu Asya'dan Hindistan'a kadar çok geniş bir yaşam alanına da sahiptir. Kral kobranın asıl ismi yılan yiyici anlamına gelmektedir. Bu yılanların beslenme şeklinde öncelikle, aralarında pitonların ve hatta kendi türünün daha küçük üyelerinin de bulunduğu, diğer yılanlar yer almaktadır. 
   Kral kobranın zehri sinir zehridir ve tek ısırıkta bulunan miktarıyla 20 insanı öldürebilecek güce sahiptir. Öldürücü oranı %75'e kadar çıkabilmektedir ancak ısırıkların büyük bir çoğunluğu öldürücü olmayan dozda zehir içermektedir. 

   Dünyanın En Büyük Kobra Yılanının Özellikleri 

   Bu yılanın derisi zeytin yeşili, güneş yanığı veya siyah renktedir, soluk yeşil renkli şeritler vücutları boyunca uzanmaktadır. Karın alt kısmında krem veya soluk sarı renkte mevcuttur ve pulları düzgündür. Yetişkin yılanın başı oldukça büyük ve ağır görünse de buna rağmen bütün yılanlar gibi onlar da çenelerini genişletip avlarını yutabilirler. Kral kobranın ağzı ön tarafında zehir kanallarının bulunduğu iki küçük zehir dişi bulunur. Bu türün yaşam süresi yaklaşık olarak yirmi yıldır ve her sene yaklaşık otuz cm kadar büyüyebilirler.

   Kral kobra oldukça iri ve güçlü bir yılandır, ortalama olarak 3,6 ile 4 m arası uzunluğuna sahiptir ve yaklaşık 6 kg ağırlığındadır. Erkek kobralar dişilerine göre daha büyük ve daha kalın olurlar. Güney Tayland'ın Nakhon Sritamart dağlarında 5,6 metre  görülen kobra yılanı vahşi yaşamdaki en büyük kobra rekorunun sahibidir. 5,6 m den daha uzun olan yılan Londra hayvanat bahçesinde yaşamıştır. II. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine uyutulan bu yılanın boyu 5,7 m olarak ölçülmüş. Yine de bu yılan türünün tehdit altında olması nedeniyle kral kobraların bu uzunluklara ulaşması çok zordur.

   Dünyanın En Büyük Kobra Yılanı
   Avlanma Şekilleri

   Diğer yılanlarda olduğu gibi kral kobraların da koku alan ve  ağzın üst bölümünde bulunan Jacobson organına ileten çatallı dilleri vardır. Yılan avının kokusunu hissettiğinde, onun yönünü belirleyebilmek için dilini hızlıca hareket ettirmeye devam başlar. Ayrıca keskin görme yeteneğine sahiptir, titreşimi algılamadaki zekasına ve hassasiyetine güvenir. Zehrin enjekte edilmesinden sonra kral kobra avını yutmaya başlar, bu durumda zehrin etkisiyle avın sindirimide başlamış olur. Kral kobralar da sabit çene kemikleri yoktur. Bunun yerine çene kemikleri aşırı derecede esnek bağlarla birbirlerine bağlıdır, bu sebeple alt çene kemiklerinin birbirinden bağımsız şekilde hareket edebilmesine olanak sağlanır. Bütün yılanlarda olduğu gibi kral kobralarda avını bütün olarak yutarlar. Çenesinin genişlemesi sayesinde kobra kafasından daha büyük avları kolayca yutabilecek özelliğe sahiptir.
   ]]>
   Dünyanın En Zehirli Yılanı https://www.yilan.gen.tr/dunyanin-en-zehirli-yilani.html Mon, 26 Nov 2018 11:51:32 +0000 Dünyanın en zehirli yılanı, belki de yeryüzünde en çok insanları ürküten hayvanlar arasında yılanlar gelmektedir. Yılanlar varoluşları nedeniyle evcil olmayan sürüngenlerdendir. Bir canlıyı ısırdıkları zaman, zehir sa Dünyanın en zehirli yılanı, belki de yeryüzünde en çok insanları ürküten hayvanlar arasında yılanlar gelmektedir. Yılanlar varoluşları nedeniyle evcil olmayan sürüngenlerdendir. Bir canlıyı ısırdıkları zaman, zehir salgılamalarından ötürü ısırılan canlının kanının pıhtılaşmasına neden olacağından hayatını kaybedecektir. Zehirli olmayan yılanlarda bulunmaktadır. Yılanların bazı türlerinin zehiri çok kuvvetli olmasa bile, bazı yılan türleri ise bir ısırığındaki salgıladığı zehrin 44 insanı ve on binlerce fareyi öldürebildiği bilinmektedir. Yeryüzünde yaşayan canlılar arasında bir sıralama yapılacak olursa, bu sıralamaya yılanlarda girecektir. Ülkemizde de kırsal kesimlerde, zehirli yılanlar çok sayıda bulunmaktadır. Zehirli yılanlarında türleri olmaktadır. En zehirli yılanlar birkaç dakika içerisinde öldürürken, bazıları ise birkaç hafta içerisinde solunum yetmezliğine neden olarak ölümle sonuçlanacaktır. Yeryüzünde 3000 üzerinde değişik türlerde bulunan yılan türleri bulunmaktadır. Etobur olan yılanlar, canlı hayvanlarla beslenirler. Büyük bir yılanın büyük bir geyiği yutabileceği biliniyor. Zehirli yılan türlerinin, ağzının ön tarafında, ısırdığı zaman zehir salgılayacağı diş bulunmaktadır. Sonbahar mevsimi geldiği zaman kendisine kuytu bir köşe bularak kış uykusuna yatarlar. Bir yılanın yaşaması büyüklüğüne bağlıdır. Küçük olan yılanlar birkaç yıl yaşarken, büyük olan bir boa yılanı 40 yıl yaşadığı bilinmektedir. Zehir salgılamaları, tükürük bezlerinin zehir salgılamasıyla oluşur. Bütün yılanlar, yumurtalayarak çoğalırlar. Boa ve anakonda gibi yılan türleri yavrularını doğurur. Fakat bu doğum yılanların karında geliştiği şeklinde değildir. Yumurtalar ana karnında bir süre durduktan sonra gelişince çatlayıp doğarlar.

   Dünyanın en zehirli yılanları

   Yeryüzünde yaşayan en zehirli olan yılan türü taipan adı verilmiş olan, bir ısırdığı zaman salgıladığı zehirin 44 insanı öldürdüğü bilinmektedir. Avustralya'nın kırsal kesimlerinde yaşayan bir kara yılanıdır. Boyları 3.5 metreyi bulabileceği gibi, 30 ila 40 kilo arasında olmaktadır. Taipan yılanı ısırdığı bir canlıyı, felç yapar. Isırılan canlının bir an önce panzehir uygulanması gerekmektedir. 

   Hindistan'da yaşayan Mavi Bongar yılanı ortalama olarak 1 metre civarında boyları olan, bu yılan bir ısırdığı zaman 11 insanın ölümüne neden olacak kadar zehirlidir. Hindistan'da yaşayan bir diğer zehirli yılan olan Russell Engereği bir ısırması ile 4 insanı öldürebileceği gibi, uysal bir görünümü yüzünden insanların aldanmasına neden olmaktadır. 1.5 metreyi uzunluğuna erişebilmektedir. 

   Dünyanın En Zehirli Yılanı

   Avustralya'nın güney kesimlerinde sıklıkla yaşayan kara yılanı olmaktadır. Derisi bir kaplanın kürküne benzemesinden dolayı bu adı almıştır. Çok farklı türleri bulunmaktadır. Kaplan yılanı bir canlıyı ısırdığı zaman, ilk önce ayaklarda ve ellerde titreme, şiddetli bir ağrıdan sonra oluşan uyuşukluk sonrasında bir anda felç geçirilmektedir. Eğer panzehir tedavisi uygulanmazsa ölüm oranı çok fazladır. 

   Avustralya'da yaşayan kara yılanı olan Ölüm Adderi adı verilen bu yılan bir ısırmasıyla 4 insanın ölümüne neden olacak kadar zehirli bir yılandır. Isırdığı zaman panzehir olmadığı takdirde solunum yetmezliği olacağından, ölümle sonuçlanacaktır. Ayrıca Avustralya'da yaşayan bir başka zehirli yılan türü olan, Kahverengi yılan insanlardan sürekli olarak kaçmasıyla bilinmektedir. Eğer kendisini tehlike altında hissettiği zaman, bir ısırmasıyla 7500 farenin ölümüne neden olacaktır. 

   Afrika'da yaşayan Kara Mamba adı verilen yılan yeryüzünde yaşayan en uzun ikinci yılan olmaktadır. Zehirli yılanlar arasında olan bir kara yılanı olmaktadır. Aşırı hızlı hareket etmesiyle biliniyor. 2 metre uzağında olan bir canlıyı saniye içerisinde ısırıp kaçmasına izin vermeyecek bir yılandır. 

   Engerek adı verilen yılan türleri, ülkemizde de sıklıkla karşılaşılan bir yılan türü olmaktadır. Isırdığı insanların vücutlarında]]> Yılan Yumurtası https://www.yilan.gen.tr/yilan-yumurtasi.html Tue, 27 Nov 2018 06:16:11 +0000 Yılan yumurtası, sürüngen familyasından olan yılanlar çoğalmak için yumurtlamaları gerekmektedir. Yeryüzünde 3000 civarında bulunan yılan türlerinin bazıları, çiftleşmeden sonra yumurtalarını karnında taşır. Yumurta iç Yılan yumurtası, sürüngen familyasından olan yılanlar çoğalmak için yumurtlamaları gerekmektedir. Yeryüzünde 3000 civarında bulunan yılan türlerinin bazıları, çiftleşmeden sonra yumurtalarını karnında taşır. Yumurta içindeki, yavru büyüdüğü zaman canlı olarak doğarlar. Genellikle Boa yılanları ve çıngıraklı yılanlar yavrularını canlı doğurur. Bir kesenin içerisinde doğan yavrular, doğduktan sonra keseyi yırtıp dışarı çıkacaklardır.

   Yılanların yumurtaları, normal yumurtalara benzemez. Aşırı yumuşak, kabuğu ise deri şeklindedir. Yılanlar yumurtlayacağı zaman, yumurtaların zarar gelmemesi için güvenli bir yer ayarlar. Bir ağacın içerisine ya da toprağı kazarak gömerler. Yumurta içerisinde bulunan yavru böylece gelişimini tamamlar. Kobra yılanları yumurtladıktan sonra kuluçkaya yatar ve yavruları yumurtadan çıkana kadar beklerler. Yumurtadan çıkan yavrular kendi başlarının çaresine bakarak, hayatta kalma mücadelesi vermek zorunda kalacaktır.
   Yılan Yumurtası
   Yılan yumurtası, dişi bir yılan çiftleştikten sonra yaklaşık olarak 2 ay sonra yumurtlar. Yılanların türlerine göre yumurta sayısı değişecektir. Bir dişi yılan en az 5-50 tane yumurta yapabilir. Doğadaki birçok canlının yumurtası yeniyorken, yılan yumurtası yenmez. Yılanlar yaklaşık olarak 2 yaşına geldikleri zaman cinsel olgunluğa erişebilirler. Yılan yavruları yumurtadan çıktığı zaman yaklaşık olarak 3-15 cm arasında değişmektedir. Yeni doğan bir yılan yavrusu, çekirge ya da sinekle beslenir. Doğan yılanların bir kısmı, başka canlılara yem olurken, çok azı hayatta kalabiliyor.
   ]]>
   Yılan Ne Yer https://www.yilan.gen.tr/yilan-ne-yer.html Tue, 27 Nov 2018 18:51:59 +0000 Yılan Ne Yer, yılanlar dünyanın hemen her kıtasında yaşamını devam ettiren, boyları türlerine göre çeşitlilik gösteren  bir sürüngen çeşididir. Özellikle sıcak iklimlerde yaşamayı severler, kış mevsiminde kış uykusu Yılan Ne Yer, yılanlar dünyanın hemen her kıtasında yaşamını devam ettiren, boyları türlerine göre çeşitlilik gösteren  bir sürüngen çeşididir. Özellikle sıcak iklimlerde yaşamayı severler, kış mevsiminde kış uykusuna yatarlar ve sıcak havalarda aktif olurlar. Ağızlarında bir çatallı dil ve iki tane de zehirli diş bulunmaktadır.

    Yılanlar Ne Yerler

   Sadece etçil olarak beslenen yılanlar, yaşadıkları ortama göre değişkenlik gösterirler. Avlarını vücut ısılarına, kokusuna ve hareketine göre tespit eden yılanlar, avlarını yeme şekilleriyle de türleri arasında farklılık gösterirler. Avına sarılıp onu boğarak öldürüp yiyen yılanlar olduğu gibi, avlarını canlı olarak yutan yılanlar ve avını önce zehirleyip, sonra yutan yılanlar olmak üzere üç çeşit yılan grubu vardır.

   Yılan Ne Yer
   Yılanlar beslenmelerini canlı hayvan avlayarak sağlarlar. Yedikleri besini sindirmeleri uzun zaman aldığından, çenelerini 180 derece açabilecek özellikte esnek bir ağıza sahip oldukları için, iri olan avlarını da  kolaylıkla yutabilirler. Yılanlar yaşadıkları ortama göre beslenirler. Suda yaşayan yılanlar; balık, balık yumurtası ve diğer deniz canlılarını yiyerek beslenirler. Karada yaşayan yılanlar da fare, tavşan, kertenkele, kurbağa, kuş, kuş yumurtası, geyik ve ceylan gibi canlıları yerler. Amazonda yaşayan, piton ve anakonda gibi iri yılanlar ise, yaban domuzu, geyik gibi iri hayvanları yutarak, yemekle kalmaz, insanları bile yutabilirler.
   ]]>
   Yılanlar Kaç Yıl Yaşar https://www.yilan.gen.tr/yilanlar-kac-yil-yasar.html Wed, 28 Nov 2018 03:36:11 +0000 Yılanlar kaç yıl yaşar, yılanların yaşam süreleri türlerine göre değişiklikler göstermektedir. Anakonda adı verilen yılan 30 yıl yaşadığı biliniyor. Zehirli yılanlar 20 yıl yaşarken, anakonda gibi zehiri olmayan bir yıl Yılanlar kaç yıl yaşar, yılanların yaşam süreleri türlerine göre değişiklikler göstermektedir. Anakonda adı verilen yılan 30 yıl yaşadığı biliniyor. Zehirli yılanlar 20 yıl yaşarken, anakonda gibi zehiri olmayan bir yılan 30 yıl yaşayabiliyor. Doğada yumurtadan çıkan bir yılan, tek başına yaşam mücadelesi verecektir. Bir yılan en az 5 en fazla 50 yumurta yaparken bu yılanlardan çok azı hayatta kalabilmeyi başarabiliyor.

   Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yılanların büyüklüğü yaşamlarının daha uzun olabilmesini sağlıyor. İnsanların görebilmeleri için tutulan yılanlar eğer çok iyi bakılırsa, ömürlerinin uzun olacağı bilinmektedir. Washington'da bir hayvanat bahçesinde bulunan Anakonda yılan resmi kayıtlara göre 30 yıldır bakılıyor. Doğal yaşam alanlarında, diğer avcı canlılara yakalanarak öldürülüyor. Yılanlar genellikle insanların olmadıkları yerlerde yaşamlarını sürdürürler. İnsanların en korktukları canlıların başında geldiğinden, bir yılan gördükleri zaman öldürürler. Bu da yılanların hayatlarının kısalmasına neden oluyor.
   Yılanlar Kaç Yıl Yaşar
   Yılanlar kaç yıl yaşar, kobra yılanları arasında yaşayan türlerin en uzun ömürlüsü, kral kobra adı verilen türdür. Yılanların genellikle yaşam koşulları daha elverişli yerlerde daha uzun ömürlü yaşayabilmektedir. Yılanlar açlığa dayanıklı canlılardır. Yiyeceği hayvanın mutlaka canlı olması gerekiyor. Sindirim yapmakta çok zorluk yaşayacağından, bir yemekten sonra aylarca yemek yemeden durabilecektir. Uzun ömürlü olan yılanlar arasında boa ve anakonda yılanları bulunmaktadır. Su yılanlarının 7 yıla kadar yaşandığı bilinmektedir. Ülkemizde de var olan zehirli bir yılan türü engerek yılanı 15 yıla kadar yaşayabiliyor.
   ]]>
   Sarı Yılan https://www.yilan.gen.tr/sari-yilan.html Thu, 29 Nov 2018 02:23:32 +0000 Sarı yılan, ( Elaphe sauromates ) Bu yılan türlerinin sırt bölgesindeki renkler sarımsı gri tonlarında olur. Sırtındaki bir ya da iki sıralı olan beneklerin renkleri koyu kahverengi ya da siyah renkte olur. Yılanlar Sarı yılan, ( Elaphe sauromates ) Bu yılan türlerinin sırt bölgesindeki renkler sarımsı gri tonlarında olur. Sırtındaki bir ya da iki sıralı olan beneklerin renkleri koyu kahverengi ya da siyah renkte olur. Yılanların şakak bölgesinde temporal bant yani çizgi olur. Genç sarı yılanların belirgin olan benekleri ve temporal bantı yaşlarının ilerlemesiyle birlikte belirginlik özelliklerini kaybeder. Koyu kahverengi ya da siyah benekli olan karın bölgesi yaşla birlikte sarımsı beyaz renkte olur. Sarı yılanların vücut uzunluğu yaklaşık olarak 230 cm kadar olur. Göz bebekleri yuvarlak, sırt pulları ise karinalı olur. Göz önlerinden başın yanlarına kadar giden koyu renkteki şerit her zaman barizdir.

   Sarı yılanların beslenme ve yaşam koşulları

   Bu yılan türleri az bitkili olan çalılıklarda ve taşlık yerlerde yaşarlar. Besinlerini küçük kemirici hayvanlardan, kuşlardan ve kuş yavrularından seçer. Bu yılanlar kemiricileri avladığı için, tarım açısından faydalıdır. Sarı yılanlar zehirsiz türlerdendir. Bu nedenle avlarını boğarak öldürür. Havalar çok sıcak olmazsa bütün gün, diğer günlerde akşam saatlerinde aktif olurlar. Ağaçlara da tırmanırlar. Kendilerini güvende hissetmezlerse saldırmayı tercih ederler. Bunun dışında sakin olan yılanlardandır. Cinsel olgunluğa erişmeleri yaklaşık 4-5 yılı bulur. Dişiler üreme döneminde 6-16 adet arası yumurta bırakır. Yumurtalardan yaklaşık 2 ay sonra yavrular ergin şekilde çıkar. Bunlar kendilerine bakarak gelişirler.

   Sarı Yılan

   Habitat: Sarı yılanlar ülkemizde de uygun habitatta bulunurlar. Ege bölgesi, Trakya, Marmara bölgesi, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi yaşam koşullarına uygundur. Deniz seviyesinin 2500 metre yukarısında da yaşarlar. Sık ormanları, tarlaları, bahçeleri, bozkırlar, çayırlar, çalılık ve taşlıkları severler. Yılanların nesilleri yok olma tehlikesinde olduğundan, sıkı koruma altına alınmışlardır.

   ]]>
   Yılan Dansı https://www.yilan.gen.tr/yilan-dansi.html Thu, 29 Nov 2018 03:44:31 +0000 Yılan dansı, Hindistan, Güney Afrika ve Kuzey Afrika ilkelerine gidenler ya da bu bölgelerde çekilen belgeselleri izleyenler buralarda yılan oynatanları görmüştür. Bu bölgelerde Hint fakirlerinin yılan dansı yaptır Yılan dansı, Hindistan, Güney Afrika ve Kuzey Afrika ilkelerine gidenler ya da bu bölgelerde çekilen belgeselleri izleyenler buralarda yılan oynatanları görmüştür. Bu bölgelerde Hint fakirlerinin yılan dansı yaptırdığı gözlüklü yılan en fazla bilinen kobra türlerindendir. Bu görüntülerde Hint fakirinin çaldığı müzikle birlikte yılan dans ediyormuş havası verilmektedir. Dışarıdan görenler bunu kobra yılanının gerçekten müzik karşısında tepki göstererek oynadığını düşünür. Yılan oynatıcısı yılanı sepetten çıkartarak oynattığında, bunun bir çeşit hipnoz yapar gibi, flüt benzeri çalgısıyla çıkardığı seslerle ilgisi yoktur. Kobra yılanları gerçekte işitmeyen sağır canlılardır. Bu nedenle müzik aletinden çıkan sesi duymalarına olanak yoktur.

   Yılan dansı nasıl yaptırılır

   Müzik sesini duymayan kobra yılanlarının oynuyormuş gibi hareketler yapmasının elbette bir nedeni vardır. Yılanı oynatan kişi önce yerden bazı titreşimler gönderir. Kobra yılanları titreşimlere karşı duyarlıdır. Bu yüzden hemen saldırı pozisyonuna geçer. Yılan bu pozisyonu aldıktan sonra, kişi elinde bulunan müzik aletini devamlı olarak yön değiştirir. Bu şekilde kobra yılanının konsantresini azaltır. Bu durum sanki yılanın dans ediyormuş gibi görünmesine neden olur.

   Kobra yılanının işitme organı ile buna bağlantılı sinirleri bulunmamaktadır. Bu yüzden sesleri ses olarak duyamaz. Sadece yerden gelen yani topraktaki titreşimleri hisseder. Yılanların bütün türleri titreşimlere karşı hassas bir yapıya sahiptir.

   Yılan Dansı

   Kobra yılanı yılan dansı sırasında neden saldırmaz

   Yılan oynatılırken sepetten çıkarak dikeldiğinde, bu yılan için saldırı pozisyonudur. Önce gövdesinin ön tarafını havaya diker. Sonra boynunu genişleterek yassılaştırır. Yaptığı bu hareketi boyun kaburgalarının birbirinden ayırma yoluyla yapar. Yılan oynatan kişide elinde bulunan flüt benzeri aleti sağa sola sallayıp, kobra yılanının baktığı hedefi devamlı olarak değiştirir. Kobra yılanı müzik aletine kafasını uzattığı zaman, bunu izleyenler yılanın oynadığını düşünür. Yılan sallanmayı kestiği zaman hemen yere düşer.

   Kobra yılanlarının hepsi yılan dansı yapar mı

   Bu yılan türlerinin hepsi aynı özellikte değildir. Bu türdeki kral kobraları gördüğü her şeye saldırdığı için, genellikle yılan dansı yaptıranlar tarafından tercih edilmez. Bu yılan türleri dünyadaki en zehirli türlerdir. 5 metreyi geçen boylarıyla, kuytu yerlerde yaşamayı tercih ederler. Diğer kobra türlerine göre, insanlardan kaçmayı tercih ederler. Bu yüzden yılan oynatıcıları sakin yapıda olan ve gözüne kestirmediği herhangi bir şeye saldırmayan Asya kobrasını oynatmayı tercih ederler.

   ]]>
   En Vahşi Yılanlar https://www.yilan.gen.tr/en-vahsi-yilanlar.html Fri, 30 Nov 2018 00:39:24 +0000 En vahşi yılanlar, dünyada en uzun vahşi ve zehirli yılanlar kral kobralardır. 6,7 metre uzunluktan, 9 kg ağırlığa kadar ulaşabilirler. Asya'nın güneydoğusundan Hindistan'a kadar geniş bir alanda yaşam sürerler. En vahşi yılanlar, dünyada en uzun vahşi ve zehirli yılanlar kral kobralardır. 6,7 metre uzunluktan, 9 kg ağırlığa kadar ulaşabilirler. Asya'nın güneydoğusundan Hindistan'a kadar geniş bir alanda yaşam sürerler. Bu yılanların cins adı ophioophagus "yılan yiyici" anlamındadır. Bu yılanların beslenmesinde ilk önce pitonlar ve kendi türündeki küçük yılanlar ve diğer yılan türleri bulunur. Bu yılanların zehri sinir zehri yani nöro toksiktir. Bir ısırıkta zerk ettiği zehir miktarı yaklaşık 20 kişiyi öldürebilir. Zehrin öldürücülüğü % 75 oranındadır. Isırıklarında ise fazla öldürücü olmayan dozda zehir bulunur. Elapiade familyasına ait olan kral kobralar, dikenli yılan, mercan yılanı ve kara mamba yılanıyla birlikte Elapiade ailesinin en iyi dört türüdür.

   Kral kobraların özellikleri

   Bu yılanlar güçlü ve iri boydadır. Erkek olanlar dişilerden daha büyük ve kalın olur. Zeytin yeşili, siyah ya da güneş yanığı renginde derisi vardır. Vücudunda soluk yeşil renkte bir şerit boyunca uzanır. Pulları düzgün, karnının altı soluk sarı ya da kremdir. Yılanlar yetişkinlikte ağır ve başları büyük olabilir. Yine de çenelerini genişletir ve avlarını yutarlar. Ağızlarının ön kısmında zehir kanallarının olduğu 2 tane küçük dişi vardır. Yılanların ortalama 20 yıl yaşam süresi vardır. Her yıl ortalama 30 cm büyürler.

   Kral kobraların avlanması

   Dünyadaki en vahşi yılan türlerinden olan kral kobraların havadaki kokuyu alan ve ağzın üstünde bulunan jacobson organına iletimini sağlayan çatallı dilleri bulunmaktadır. Avını hissettiği zaman, nerede olduğunu, yönünü belirleyebilmek için çatallı dilini hızlı bir şekilde hareket ettirir. Ayrıca keskin görme kabiliyetleri ve titreşimleri algılama yetenekleri sayesinde avlanmada oldukça başarılıdır. Sabit çene kemikleri olmadığından, çenede aşırı esnek başlar vardır. Bu sayede alt çene kemiklerini bağımsız olarak hareket ettirebilir. Avını bütün haliyle yutar. Çenesinin esnek özelliği sayesinde, kafasından daha iri olan avları bile rahatlıkla yutar.

   En Vahşi Yılanlar

   Kral kobranın savunma şekli

   Kral kobra zehri nöro toksine karşı direnç gösterebilen firavun faresi gibi yırtıcılarla karşılaştığında, önce kaçmayı dener. Bu olmazsa kaburgalarını genişleterek, vücudunun üst tarafını düzleştirir ve kendine has olan şeklini alır. Bu esnada yüksek sesle tıslama sesini çıkarır. Bazı durumlarda ağzı kapalı halde saldırma numarası yapar. Bunlar genellikle kral kobranın işine yarar ve tehlikeli olduğu anlaşılır. En vahşi yılanlardan biri olan kral kobra hem görünümüyle, hem de sahip olduğu oldukça etkili olan nöro toksin zehriyle her zaman ilgi çeken yılanlardan birisi olmuştur.

   ]]>
   Dünyanın En Büyük Yılanı https://www.yilan.gen.tr/dunyanin-en-buyuk-yilani.html Fri, 30 Nov 2018 23:44:37 +0000 Dünyanın en büyük yılanı, yaşayan en büyük yılan türü boa, piton ve anakonda yılanlarıdır. Bu yılanlar hem en uzun hem de en ağır yılanlardır. Yılanların uzunluğu halk arasında 20 metre olarak biliniyor olsa da, bili Dünyanın en büyük yılanı, yaşayan en büyük yılan türü boa, piton ve anakonda yılanlarıdır. Bu yılanlar hem en uzun hem de en ağır yılanlardır. Yılanların uzunluğu halk arasında 20 metre olarak biliniyor olsa da, bilim adamları bu kadar uzun bir yılanın olmadığını söylüyorlar. Yeryüzünde yaşayan yılanlar arasında Regal piton yılan türü 15 metreye kadar ulaşabilmektedir. Regal piton yılan türü, eğer bir hayvanat bahçesinde çok iyi şartlar altında yaşarsa hem uzun bir süre yaşayacak hem de boyu uzayacaktır. Bu yılan en çok Filipinler ve Endonezya'da yaşıyor. Bundan birkaç yıl öncesinde yakalanan dev bir Regal piton yılanı 15 metre boyundadır. Endonezya'da bir hayvanat bahçesine konulan yılanın ağırlığı 450 kilogramdır. Günde 20 tane tavukla beslenmektedir. Yaşının ise 20 olduğu tahmin ediliyor. Her gün binlerce insan bu hayvanat bahçesine gelerek, Regal piton yılanını görmek istiyor. Kahverengi tonlarında olup, beneklidir. Bir ineği tek bir defada mideye indirebilecek olan bir yılan türüdür. Zehirsiz olan bir yılandır. Genellikle ormanlarda yaşar. Guinness Rekorlar kitabına, dünyanın en uzun ve en ağır yılanı olarak girmeyi başarmıştır.

   Zehirli yılanlar arasında dünyanın en büyük yılanı, Kral kobradır. Boyları yaklaşık olarak 7 metreye kadar ulaşabilmektedir. Ağırlığı 9 kilo civarında, kahverengi renkli ve benekli olmaktadır. En uzun kral kobra Londra'da bir hayvanat bahçesinde, 2. dünya savaşı sırasında yaşamıştır. Savaşın çıkması nedeniyle uyutulmuştur. Genellikle yılanlar 3 metre uzağını göremezken, kral kobra 100 metre uzağında bulunan avını rahatlıkla görebilir. Avının ne tarafa hareket edebileceğini keskin zekasıyla tahmin edebilir. Eğer bir tehlike hissederse, kaçmayı deneyecektir. Yumurtlaması gerektiği zaman, yumurtalarını sağlam bir yere yapabilmek için, bir yuva inşa eder. Bu özelliği de yılanlar arasında sadece Kral kobra yumurtaları için inşa eden tek yılandır. Gözlerinin arka tarafında bulunan tükürük bezleri zehir salgılamaktadır. Bu yılanın bir ısırığının 20 insanı öldürme yeteneğine sahiptir.
   Dünyanın En Büyük Yılanı
   Yılanların boylarının uzaması genellikle iyi bakılmasıyla da alakalı olduğu düşünülmektedir. Hayvanat bahçesinde bulunan yılanların çoğu çok iyi bakıldığından, hem uzun yaşayıp hem de uzamaktadır. Anakonda yılanlarının da boyları çok uzamaktadır. Regal piton yılanından sonra bilinen en büyük yılandır. Venezuella ve Brezilya'da yaşayan bu yılan türünün uzunluğu 10 metreye kadar ulaşabilir. Yeryüzünün en uzun yılanı, olarak bilinen Regal Pitonundan 40 kilo kadar daha ağırdır. Ayrıca yeryüzünün en kalın yılanı olarak da bilinmektedir. Kalınlığının 1 metreyi aştığı için büyükbaş bir hayvanı hiç zorlanmadan birkaç dakika içerisinde mideye indirebilecektir. Bu yılanların genellikle, tropik ormanlarda, bataklıklarda ve nehirlerde yaşadığı biliniyor. Avını boğarak öldürüyor. Yakaladığı avına tonlarca kuvvet uyguladığından, avı en fazla yarım saat içerisinde öldürür. Yılda sadece 8 defa avlandıkları bilinmektedir. Bir defa avlandığı zaman onu sindirmesi yaklaşık olarak 2 ayı bulmaktadır. Karada ve suda yaşayabilir. 

   Dünyanın en büyük yılanı, arasında boa yılanı bulunur. Boyu 50 cm ile 5 metre arasında değişmektedir. Normalde yılanların hep erkekleri büyükken, sadece boa yılanlarının dişileri daha büyük ve kalın olur. Beslenmek için avını önce tonlarca kuvvetle boğar. Ardından önce başı olmak üzere yutar. En büyük türleri Güney Ameika ve Afrika da bulunur. Boa yılanları yavrularını anne karnında yumurtanın çatlaması sonucunda canlı doğurur. Bazı yavruların bir kese içerisinde düşmesine neden olur. En çok yavru doğuran yılan türüdür. Genellikle avını gece yakalar. Gözlerindeki yapı sayesinde geceleri daha iyi görebilirler. Gündüz ise dinlenmeyi tercih ederler. İyi bir yerde bakıldığı zaman, ortalama olarak 25 yıl yaşayabilir. Derisi insan eşyalarının yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. 

   Bazı internet sitelerinde görülen resimler ve y]]> Evcil Yılanlar https://www.yilan.gen.tr/evcil-yilanlar.html Sat, 01 Dec 2018 08:42:30 +0000 Evcil yılanlar, Yılanlar bazıları gibi evcil bir hayvan olmamalarına rağmen çok nadir bile olsa, insanlar tarafından beslenmektedir. Doğal hayatından koparılarak, evlerde beslenen yılanlar yapıları gereği, ortama dayanamayarak d Evcil yılanlar, Yılanlar bazıları gibi evcil bir hayvan olmamalarına rağmen çok nadir bile olsa, insanlar tarafından beslenmektedir. Doğal hayatından koparılarak, evlerde beslenen yılanlar yapıları gereği, ortama dayanamayarak doğada yaşayan cinslerine göre, çok çabuk ölmektedirler. Bu yüzden birçok ülkede evlerde beslenmesi yasaktır.


   İnsanların yılan beslemelerinin nedeni, genelde gösteri amaçlıdır. Hindistan'da büyük caddelerin hemen hepsinde, insanlar tarafından beslenerek dans ettirilen yılanlara çok sık rastlanmaktadır. Evde yılan besleme konusunda Hindistan birinci sırada yer almaktadır.

   Hindistan'ın ardından doğal hayatla iç içe yaşayan boa ve piton yılanlarının her çeşidinin görüldüğü Afrika ülkeleri gelmektedir. Afrika'nın bazı kabilelerinde yaşayan insanlar ve Hindistan'da yaşayan insanlar, diğer ülkelerdeki insanlar gibi yılan gördüklerinde herhangi bir korkuya kapılmazlar. Zararlı ve zehirli yılanları birçok insan ayırt edebilmektedir. Kısacası yılan o ortama alışık olanlar için kedi, köpek gibi varlığına alışılmış hayvanlardır.

   Evcil Yılanlar
   Bizim ülkemizde evcil yılan olarak Albio ve burma türü pitonlar azda olsa bazı kimseler tarafından beslenmektedir. Bu yılanların boyları bazen 5 metreye kadar uzayabilmektedir. Süt yılanı, mısır yılanı, ve gardener  Türkiye'de beslenen diğer yılan çeşitleri arasında yer almaktadır.

   Evcil yılanlar nasıl beslenir

   Boa yılanları ve pitonlar genelde canlı yem yerler. Bu canlı hayvanlar, Tavşan, Güvercin diğer bazı küçük kuş türleri, Kertenkele, Hamstır. Beyaz Fare ve diğer bazı kümes hayvanlarıdır. Bazı evcil yılanları ise süt ve balıkla beslemekte mümkündür.
   ]]>
   İnsan Yiyen Yılan https://www.yilan.gen.tr/insan-yiyen-yilan.html Sun, 02 Dec 2018 03:40:48 +0000 İnsan yiyen yılan, yılanlar zehirli ve zehirsiz türler olarak ayrılmaktadır. Genellikle insanlara fazla zararı olmayan yılanlar, sadece kendilerini tehdit altında hissettikleri zaman insanlara saldırırlar. Bu saldırı İnsan yiyen yılan, yılanlar zehirli ve zehirsiz türler olarak ayrılmaktadır. Genellikle insanlara fazla zararı olmayan yılanlar, sadece kendilerini tehdit altında hissettikleri zaman insanlara saldırırlar. Bu saldırı sırasında en önemli silahları zehirleridir. Zehir zerk ederek düşmanlarından kendilerini korumaya çalışırlar. Bu zehirle sinir sistemi felç olduğundan, zehrin etkisine göre kişi hemen ya da birkaç saat içinde ölebilir. Zamanında müdahale edilirse, kişinin bundan kurtulması mümkün olabilir. Yani yılanlar insanlara verdikleri zararlarda, zehirleme yoluna başvururlar. Bazı iri cüsseli olan türlerde avlarını boğarak öldürmeyi tercih ederler. Bunlar zehirsiz olsa da, kurbanlarını boğarak kolayca avlarlar.

   Hangi yılanlar insan yiyebilir

   Yılan türleri arasında insan yiyebilen yılanlar ise, anakonda yılanı ve piton yılanıdır. Bu yılanlar oldukça çevik olduklarından ve vücutlarını 9 metreye kadar uzatabildiklerinden insan yiyebilirler. Ancak bu tür vakalar oldukça nadir gelişir. Anakonda ve piton yılanlarının yaşadıkları bölgelerde insanların tehditi altında olan yılanlar bu yolu deneyebilir. Bu yüzden dikkatli olunması gerekir. 

   İnsan Yiyen Yılan

   Piton yılanları zehirsiz olsalar da, boyları 9 metreye kadar ulaşabilir. Doğada bile yaban domuzu, timsah, geyik, antilop, ceylan gibi cüsseli hayvanları seçerek avlanır. Avlarını boğarak solunumlarını felç edip öldürür. Bu yüzden tehdit aldıkları insanları da, boğacak güce sahiptir. Bu yüzden onlara zarar verecek davranışlardan kaçınılmalı ve yaşadığı ortamlardan uzak kalınmalıdır. Yavaş ve miskin olsalar da, zorda kaldıklarında oldukça tehlikeli olurlar.

   Anakonda yılanları ise, boyları 8-10 metreye kadar ulaşan iri yılanlardır. Bunlar dünyada yaşayan en uzun ve iri yılanlardır. Bunlarda beslenmelerinde timsah, memeli hayvanlar, geyik gibi iri hayvanları tercih ederler. Avını kavrar, sıkarak boğarlar. Üstelik karada ve suda avlanabilirler. Oldukça tehlikeli olduklarından, yaşadıkları bölgede onları rahatsız edecek davranışlarda bulunmamak ve en doğrusu bu bölgelerde dolaşmamak gerekir. Çünkü avlarına oldukça sessiz bir şekilde yaklaşarak, avlarlar. Bu nedenle insan yiyen yılan türlerinden uzak durulmalıdır.

   ]]>
   Yılan Sesi https://www.yilan.gen.tr/yilan-sesi.html Mon, 03 Dec 2018 00:22:58 +0000 Yılan sesi, yılanlar tehlike anlarında ya da düşmanlarının geldiğini gördüklerinde, onlarla karşı karşıya kaldıklarında "tıssssss" diyerek bir ses çıkarırlar. Bu tamamen yılanların kendilerini koruma içgüd Yılan sesi, yılanlar tehlike anlarında ya da düşmanlarının geldiğini gördüklerinde, onlarla karşı karşıya kaldıklarında "tıssssss" diyerek bir ses çıkarırlar. Bu tamamen yılanların kendilerini koruma içgüdüsüyle yaptıkları bir davranıştır. Yılanların elleri ve ayakları olmadığından, kendilerini ağızlarıyla, güçlü çeneleri, zehirleri ve bu tıslama tarzı sesleriyle korumaya çalışırlar. Bu şekilde düşmanlarını korkutmaya çalışırlar.

   Bunun dışında çıngıraklı yılan denilen türde kendi vücuduyla bir ses çıkarır. Bu ses yine tehlike anında kendilerinin varlığını belli etmek amacıyla çıkardıkları siren tarzında bir sestir. Bu sesi kuyruklarında bulunan halkaları birbirine sürterek çıkarmaktadır. Çıngırak sesine benzetilen bu ses, sadece yılanın tehlikede olduğu zamanda duyulabilir. Yani yılan sesini sadece onların tehlikede oldukları zamanlarda duyabilirsiniz. Bunun dışında yılanlar çok sessiz sürüngenlerdir. Bu sesleri çıkaran yılanlar zararsız bile olsalar, bu duruma geldiklerine göre kendinizi sakınmanızda yarar vardır. Çünkü en tehlikeli oldukları zamanlardan biridir.

   Yılan Sesi

   Yılanlar tıslama sesini neden çıkarırlar

   Yılanlar duymasa bile, düşmanlarını titreşimlerden hissederler. Çenesini toprağa dayayan bir yılan çok uzaklarda olan ayak seslerini bile duyabilir. Ayrıca dilleriyle kendilerine yaklaşan düşmanlarının kokusunu bile alırlar. Bu yüzden düşmanıyla karşılaştığında, korunma amacıyla kendilerine has olan tıslama sesini çıkarırlar.

   Yılan sesi duyduğunuzda hemen o bölgeden uzaklaşmanız gerekir. Lakin yılanın en tehlikeli olduğu ve korunmak için her şeyi yapabileceği bir andır. Bu yüzden yılanın kendisine has tıslama sesi size bir uyarı olmalıdır.

   ]]>
   Yılan Yavrusu https://www.yilan.gen.tr/yilan-yavrusu.html Mon, 03 Dec 2018 10:19:10 +0000 Yılan yavrusu, yılanlar sürüngenler sınıfında olan, uzun vücutlu ve yuvarlak canlılardır. Dünyada yılan türleri çok fazladır. Bunların üremesi yumurtlama ile olmaktadır. Bazı türler doğurarak yavrularını d Yılan yavrusu, yılanlar sürüngenler sınıfında olan, uzun vücutlu ve yuvarlak canlılardır. Dünyada yılan türleri çok fazladır. Bunların üremesi yumurtlama ile olmaktadır. Bazı türler doğurarak yavrularını dünyaya getirse de, bu gerçek bir doğum değildir. Çünkü dişinin karnındaki yumurtada olgunlaşan yavru doğum gibi dünyaya gelir.

   Yılanlar yumurtalarını toprakta, bitkilerin arasına gizlerler. Burada 2 ay kadar olgunlaşan yumurtadan, yavrular doğar. Yeni doğan yavrular gelişimini tamamlamış olur. Doğdukları andan itibaren kendi başlarının çaresine bakabilirler. Dişi ve erkek yılan bunları beslemez. Doğada canlıların çoğu yavrularına belli bir süre baksa da, bu yılanlar için geçerli değildir. Yılan yavruları doğdukları andan itibaren avlanabilir, düşmanlarına karşı kendilerini koruyabilecek durumda olur.

   Yılan Yavrusu

   Yılan yavrusu ne yer

   Yılan yavruları türlerine göre ve büyüklüklerine göre solucan, sürüngen canlılar, kuşlar gibi boyutlarına uygun canlıları avlayarak beslenirler. Doğduklarında ağızlarında dişler gelişmiş haldedir. Hatta zehirli olan türlerin yavruları da, avlarına zehir zerk edebilir. Ancak ergen yılanlar gibi zerk ettikleri zehir dozu kendi çaplarında olur. Bu yüzden yavruda olsa, yılanlardan uzak durulmalı ve onların tehdit olarak algılayacakları davranışlardan sakınılmalıdır. Özellikle boa ve piton yılanı gibi iri ve kalın yılan türlerinin yavru olduğunu bile fark edemezsiniz. Bu tür yılan yavruları oldukça tehlikeli olabilir. Ancak yılan yavruları da büyük ergen yılanların avı haline gelebilir. Bu yaşam mücadelesinden galip ayrılan yılan yavruları, doğadaki döngüyü devam ettirebilir.

   ]]>
   Kuyruklu Yılan https://www.yilan.gen.tr/kuyruklu-yilan.html Mon, 03 Dec 2018 11:24:29 +0000 Kuyruklu yılan, ( Uropeltis grandis ) Bu yılan türleri pullu sürüngen sınıfında zırh kuyruklugiller familyasından olan kısa ve yuvarlak vücutlu, küt ve ucu özel bir zırhla sonuçlanan kuyrukları bulunan sürüngenl Kuyruklu yılan, ( Uropeltis grandis ) Bu yılan türleri pullu sürüngen sınıfında zırh kuyruklugiller familyasından olan kısa ve yuvarlak vücutlu, küt ve ucu özel bir zırhla sonuçlanan kuyrukları bulunan sürüngenlerdir. Bu yılanlar toprakta oyuklar açar ve boyları en fazla yaklaşık 50 cm kadar olur. Yaşam sürdükleri bölgeler Hindistan ve Seylan'dır. Bu bölgelerde bulunan ormanlık alanlarda, yumuşak toprağı kazmak için yılanlar burunlarını kullanmaktadır. Çünkü çeneleri buruna destek olan bir kemikle birleşmiştir. Bu yüzden burunlarını toprağı kazmak için kullanabilir. Kuyruklu yılanların kafatası kemikleri birbiri arasında sıkı bir şekilde perçinlenmiştir. Bu yüzden zırh kuyruklugiller familyasından olan bu yılanlar, üst çenelerini alt çeneleri olmadan hareket ettiremez.

   Kuyruklu yılan özellikleri

   Bu türde olan yılanların çoğunluğu 30 cm kadar olur. Nadiren 50 cm yi bulan kuyruklu yılanlara rastlanır. Seylan bölgesinde yaşayan kuyruklu yılanda Uropeltis grandis kuyruğu halk arasındaki ters inanışa rağmen, zehirli olmayan 2 adet kısa dikenle bitmektedir. Bu zehirli olmayan dikenlerin ve başka türdeki yılanlarda olan pulların görevinin arka taraftan gelecek saldırılardan korunma amaçlı olduğu düşünülmektedir.

   Kuyruklu Yılan

   Kuyruklu yılan üreme ve beslenme

   Zırh kuyruklugiller üreme döneminde diğer yılanlarda olduğu gibi yumurtlama ile ürerler. Dişi yılanlar bir defada 3-8 yumurta bırakırlar. Bunlar 2 ayı bulan gelişimden sonra, tam gelişmiş şekilde doğarlar. Yaşamlarına solucan ve yumuşak vücutlu olan böcek larvalarını yiyerek devam ederler. 

   ]]>
   Boz Yılan https://www.yilan.gen.tr/boz-yilan.html Tue, 04 Dec 2018 04:25:30 +0000 Boz yılan, halk arasında boz yılan olarak adlandırılan Hazer yılanı ( Coluber caspius ) ince yapılı ve hızlı hareket eden yılan türlerindendir. Oldukça yaygın bir yerleşim gösteren bu yılanlar ülkemizde de yaş Boz yılan, halk arasında boz yılan olarak adlandırılan Hazer yılanı ( Coluber caspius ) ince yapılı ve hızlı hareket eden yılan türlerindendir. Oldukça yaygın bir yerleşim gösteren bu yılanlar ülkemizde de yaşar. Farklı habitatlarda değişik davranışlar gösterebilirler. Önceden tüm yılan türleri coluber türü içinde gösterilmekteydi. Bu nedenle bir kobra yılanı olan tür Coluber naja olarak tanımlanmıştır. Daha sonradan yapılan çalışmalar sayesinde, bu türe ait olanlar su yılanlarıyla birlikte sınıflandırılmıştır.

   Boz yılanların genel özellikleri

   Bu yılanların sırt bölgesi genel olarak kahverengi gri ya da grinin başka tonlarında olur. Sırtında koyu renkte benekler vardır. Bunun dışında sırtında olan pulların kenarları beyaz renktedir. Karın bölgesi ise beneksiz ve sarımsı beyaz renkli olur. Boz yılanlar genellikle gündüzleri aktif haldedir. Beslenmelerinde küçük kemiriciler yani çekirgeler, tarla faresi gibi hayvanlar, kuş türleri ve kuş yumurtaları, kertenkeleler yer alır. Avlanmaya daha çok sabahları çıkarlar. Oldukça hızlı hareket eden yılanlardır. Avlarını kemiriciler içinden seçtikleri için, tarım alanında yararlı yılan türlerinden biridir. Dişi boz yılanlar üreme döneminde bir defada 5-8 yumurta bırakabilir. Bu yılan türlerinin boyu yaklaşık 1,80 metre kadar olabilir. Bu yılan türleri zehirsizdir.

   Boz Yılan

   Habitat: Boz yılanların yaşam yerleri dere kenarları, bahçeler, tarlalar, bataklık alanlar, dağ yamaçları ve ağaçlık yerlerdir. Dinlenme zamanlarında taş altlarını ve kemirici yuvaları tercih eder, ağaçlara tırmanırlar. Deniz kenarından 200 metre yüksekte yaşam sürebilirler. Ülkemizde Sinop'tan itibaren Mersin'e kadar olan bölgelerde, habitat uygun olduğunda yaşam sürebilirler. Çoğu bölgemizde boz yörük olarak adlandırılırlar.

   ]]>
   Dev Yılanlar https://www.yilan.gen.tr/dev-yilanlar.html Tue, 04 Dec 2018 23:58:22 +0000 Dev Yılanlar, denildiğinde ön sıralarda yer alan 4 tane yılan türü bilinmektedir. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan bu yılanların ağırlık ve boylarına bakalım. Dev yılanlar listesinde en başta yer alan anakondadır. İk Dev Yılanlar, denildiğinde ön sıralarda yer alan 4 tane yılan türü bilinmektedir. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan bu yılanların ağırlık ve boylarına bakalım. Dev yılanlar listesinde en başta yer alan anakondadır. İkinci sırada yer alan ve anakondayla çok benzer özelikler taşıyan pitondur. Yine listenin üçüncü sırasında diğer yılanlarla ortak özellikleri bulunan kral kobradır. Liste dördüncüsü boa yılanıdır. Bu yılanların bazı özelikleri aynı olup, bazı özellikleriyse tamamen farklıdır. Amazon ormanlarında ve insan yaşamının nadir olduğu, nemli ve derin ormanlarda yaşamaktadırlar. Dünyayı kendisine hayran bırakan bu türlerin korkutucu derecede büyük olanlarına da rastlanmıştır. 209 yılında amazonda bir kömür madeninin derinliklerinde bulunan bir fosil dünyayı ve bilim adamlarını şaşkına uğratmıştır. Devasa bu yılanın kilosu 1100 ve boyu 15 metre olarak kayıtlara geçmiştir.

   Piton Yılanının Özellikleri:
   Genellikle su kenarlarında yaşayan piton, zehirsizdir. Avlarını boğarak öldürür ve bütün olarak yutar. Çene yapısının sistematik özellikleri sayesinde avının büyüklüğünde açılabilen bir çene kasına sahiptir. Esneyebilen çene kasları sayesinde avını yutar ve işlem tamamlandıktan sonra çenesini esnetme yoluyla eski haline getirebilir. Avını bütünce yutan piton haftalarca yuttuğu avını sindirmeye çalışır. Yaklaşık 70 yıl ömre sahip olan pitonlar, yumurtlamayla ürüyorlar. Kuluçka dönemleri 2-3 aydır. Bazıları yumurtalarının üzerine kıvrılır ve kuluçkaya yatar. Pitonların boyları 1,5 metreye erişebildiği gibi kiloları da 100 kg olabilmektedir. Bazı ülkelerde gösterilerde kullanılan pitonlar uysallıklarıyla da bilinmektedirler.    

   Anakonda Yılanının Özelikleri:
   Dünyanın en büyük yılanları arasında olan anakonda ve bunu diğerlerinden ayıran farkı dünyayı şaşırtacak kadar büyük örneklerinin bulunmasıdır. Balta girmemiş amazon ormanlarının sulak bölgelerinde çok sık görülmektedir. Bir ineği bile bütünce yutabilen bu yılanla ilgili bolca efsane bulunmaktadır. Adına filmler çevrilen anakonda yetişkin bir yılan olduğunda boyu 15 metreyi, kilosu ise 1 tonu bulabilmektedir. Bu türün ortalama ömrü 30-40 sene kadardır. 

   Dev Yılanlar
   Kral Kobra Yılanının Özelikleri:
   Kral kobra insanlar arasında katil yılan olarak ta bilinmektedir. Bu yılanın diğer büyük yılanlardan farkı ise zehir taşıyor olmasıdır. Zehirli bu türün zehri saniyeler içerisinde avını etkisiz hale getirecek güce sahiptir. Bu türün zehri direk sinir sistemine ulaşır ve avına felç yaşatır. Yetişkin bir kral kobranın boyu 3.6-4 metreyi bulabilir. Yine yetişkin bir kral kobranın kilosu 6 kiloyu bulabilmektedir. Kayıtlara geçmiş olan boy ise 5,6 metredir.

   Boa Yılanının Özelikleri:
   Güney Amerika, Hindistan ve Afrika'nın tropik ormanlarında yaşayan bu tür, zehirsiz bir türdür. Avını boğma yöntemi ile etkisiz hale getirip beslenen bu türün boyu, 3-6 metre arasında değişmektedir. Boa yılanları genellikle sürü halinde gezerler. Diğer yılanlarda olduğu gibi gündüzleri karanlık yerlerde dinlenip avlanmaya gece karanlığı çöktüğünde çıkarlar. Bir seferde 42 yavru çıkarabilen boa yılanı yumurtlar.   
   ]]>
   Dünyanın En Uzun Yılanı https://www.yilan.gen.tr/dunyanin-en-uzun-yilani.html Wed, 05 Dec 2018 18:13:48 +0000 Dünyanın en uzun yılanı olarak kayıtlara geçen yılan piton yılanı olarak adlandırılan yılan türündendir. Dünyanın en uzun yılanı Endonezya'nın Sumatra adasında yaklaşık 15 metre uzunluğunda ve 450 kilo ağır Dünyanın en uzun yılanı olarak kayıtlara geçen yılan piton yılanı olarak adlandırılan yılan türündendir. Dünyanın en uzun yılanı Endonezya'nın Sumatra adasında yaklaşık 15 metre uzunluğunda ve 450 kilo ağırlığında bir piton yılanı yakalandı. Endonezya'da bir hayvanat bahçesinde tutulan yılan, dünyanın en uzun yılanı olarak Guinness rekorlar kitabı'na girdi.   

Başta Endonezya ve Filipinler gibi ülkelerde bulunan piton yılanı genel olarak 6 metre uzunluğa erişebilecek kadar büyümektedirler. Endonezya'da yakalanan ve 15 metre uzunluğa kadar ulaşan ve 450 kg ağırlığı olan yılan bir hayvanat bahçesinde tutulmaktadır. Hayvanat bahçesinde tutulan bu yılan birçok ziyaretçi çekmektedir. Piton türü yılanların bu kadar fazla büyümeleri uygun yaşam alanı bulmaları ile ilgilidir. Yoksa hiçbir piton yılanı normal şartlarda bu büyüklüğe ulaşamaz. Uygun yaşam alanları çamurun fazla olduğu bataklık bölgeler ve suyun bolca bulunduğu sık ormanlık alanlardır. Bu gibi alanların yaşamaları için uygun olmasının başlıca nedeni zorluk yaşamadan, rahatlıkla beslenebilmelerini sağlamasıdır.

Yeryüzünde bulunan yılan türlerinin bazıları zehirlidir. Toplamda 2000 civarında çeşitleri bulunmaktadır. Yılanlar genel olarak ilginç yapılı canlılardır. Bu nedenle insanlar yılanlar konusunda bir takım fikirlere sahiptirler. Mesela 18 metre ile 20 metreye ulaşan uzunluklara sahip yılanların olduğu fikirleri vardır. Ama gerçeği yansıtmayan bu fikirler çeşitli ön yargıları beraberinde getirmektedir. Gerçekte bilinen en fazla uzunluğa ulaşan yılan türü Regal pitonu olarak bilinen bir türdür ve bu türde 9 metre ile 11 metre arasındaki uzunluğa ulaşan yılanlar tespit edilebilmiştir. Regal pitonları Malaya Yarımadası başta olmak üzere Burma'da, Endonezya'da ve Filipinlerde bulunmaktadırlar.

Dünyanın En Uzun Yılanı
Dünyanın en uzun yılanı ünvanı haricinde büyüklük ölçü alındığında bir başka Regal pitonu türü olan anakonda cinsi yılanlar öne çıkar. Anakonda yılanları Güney Amerika ülkelerinde tropikal iklime sahip alanlarda yaşamaktadırlar. Bu yılanlar belki dünyanın en uzun yılanı değildirler ama 7,5 metreye ulaşabilen boyları bulunmaktadır. Ortalama bir insanın 1,70 metre boyunda olduğu bilinirken anakondaların da küçümsenemeyecek kadar uzun oldukları anlaşılabilir. Avustralya'da ve Yeni Gine'de bulunan elmas pitonları 6 ile 7 metreye ulaşabilen boyları ile dünyanın en uzun yılanı sıralamasına girerler. Boa türü yılanlar bu sıralamaya girmeye hakkı olan bir diğer yılan türüdür. Boyları 4 metre ile 5.5 metre arasındadır. Bu uzunluğu geçmeyen boa yılanları güçlü kaslara sahiptirler ve yakaladıkları avları bir mengene gibi sıkarak öldürürler.
]]>
Yılanlar https://www.yilan.gen.tr/yilanlar.html Wed, 05 Dec 2018 18:33:59 +0000 Yılanlar, salgıladığı zehir yüzünden yeryüzünün en tehlikeli canlılarından biridir. Omurgalı sürüngen olan yılanlar, çok hızlı hareket etmesiyle bilinmektedir. Soyu tükenen birçok yılan olmasına rağmen, 3000 üzerind Yılanlar, salgıladığı zehir yüzünden yeryüzünün en tehlikeli canlılarından biridir. Omurgalı sürüngen olan yılanlar, çok hızlı hareket etmesiyle bilinmektedir. Soyu tükenen birçok yılan olmasına rağmen, 3000 üzerinde farklı türleri bulunuyor. Bunlardan yaklaşık olarak 2700 tanesi zehirli yılan, diğerleri ise zehirli değildir. Zehirli yılanlar gözlerinin arkasında bulunan tükürük bezleri sayesinde zehir salgılar. Bunların ağızlarında fazladan iki diş olduğundan, bu dişler avını ısırdığı zaman zehir salgılayacaktır. Bazı yılan türleri salgıladığı zehir 44 insanı öldürebilecek güçtedir. Zehirli olmayan yılan türleri avlarını boğarak öldürür. Bu yılan türleri yakaladığı ava tonlarca güç uygular. Bu şekilde boğularak öldükten sonra yakaladığı avı yiyecektir. Yılanların suda ve karada yaşaaybilen türleri bulunuyor. Bir yılan çok iyi şartlarda bakılırsa, 30 yıl kadar yaşayabilir. Washinton'da bir hayvanat bahçesinde yaşayan anakondanın yaşadığı biliniyor.

Yılanlar doğal yaşam alanlarında, diğer canlılara yem olduğu ya da insanlar tarafından derisi için öldürüldüğü için, çok uzun yıllar yaşayamıyor. Yılanlar sıcağı çok sevdiğinden, soğuk yerlerde yaşamazlar. Özellikle Antartika kıtasında hiç yılana rastlanmadığı bilinmektedir. Yılanlar kış mevsiminde kış uykusuna yatarak, bir kışı hareketsiz geçirir. Yılanlar kafasından daha büyük olan avlarını kolaylıkla yutabilir. Eğer büyük bir av yakaladılarsa, bu yemeklerini sindirmek 1-2 aylarını alır. Aylarca yemek yemeden yaşayabilirler. Göz kapaklarının olmadığı, gözlerinin kuvvetli görmemesinden 3 metre ilerisini göremez. Çevresinde bir canlıyı, ortaya salgıladığı ısısı sayesinde fark edecektir. Diğer canlılar gibi  burunlarından koku almaz, dillerini kullanırlar. Uzun bir dili varken, dilinin ucu çatallıdır. Zehirli olan yılanlar avını ısırıp zehir verdikten sonra avının izini dilleri sayesinde aldıkları kokuyla takip ederek avını yerler. Bütün yılanların iki akciğeri bulunur. sol akciğeri hiç gelişmediğinden kaybolmuşken sağ akciğeri gelişmiştir.

Çiftleştikten sonra, 2 ay içerisinde yumurtlar. 5 -50 arasında yumurta yapabilir. Bütün yılanlar üremek için yumurtlar. Bazı yılanlar ana karnında yumurtasını taşır. Doğum zamanı gelince canlı olarak doğurur. Bu durum insanların şaşırmasına neden olur. Yumurtayı dışarı atmayıp, ana karnında bekleyip zamanı gelince çatlayıp doğum gerçekleşir. Yumurtlayacak yılan yumurtalarını bırakabilmek için güvenli bir yer arar. Ağaç kavuğu ya da toprağı kazarak yumurtaları bırakır. Bazı türler kuluçkaya yatarken, çoğu yumurtladığı yere bir daha dönmez. Bu yılanların yumurtadan çıktıkları zaman tek başına hayat mücadelesi etmelerine neden olacaktır. Yumurtadan çıkacak yılanların çok azı hayatta kalmayı başarabilir. Bu yumurtalar yenilmez. Bilinen yumurtaların aksine çok yumuşaktır. Bu yüzden yılanlar zamanı gelince kolayca yumurtadan çıkabilir. Yumurtadan çıktıkları zaman, 10-45 cm arasında değişebilir.
Yılanlar
Bazı yılan türleri erişkin olunca 30 cm uzunluğunda olurken, bazı yılan türleri ise 15 metreyi bulabiliyor. Endonezya'nın Sumatra adasında yakalanan 15 metre uzunluğunda olan regal pitonu bir hayvanat bahçesine konuldu. Her gün binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. 450 kilogram ağırlığında regal piton Guinness rekorlar kitabına girdi. Genellikle Endonezya ya da Filipinler'de bulunan uzun yılanlar bulunmaktadır. En uzun yılanlar genelde piton yılan cinsinin farklı türleri olsa da, en ağır yılan anakonda yılanıdır. Yılanların normalde ses çıkarmadıkları bilinmektedir. Eğer kendilerini aşırı bir tehdit içerisinde hissettikleri zaman "tıss" diye bir ses çıkarırlar. Kendisini tehlike de sanan yılanların bazılarının hiç hareket etmeden durur. Böylece ölü sanılarak, düşmanlarından kurtulacağı sanar. Sürüngen olan bu yılanlar kasları sayesinde ilerler. Derisi üzerinde süründüğünden, dış derisini değiştirmesi gerekmektedir. Yılda en az 2 defa kavı adı verilen derilerini değiştirmeleri gerekmektedir.]]> Evde Yılan Görmek https://www.yilan.gen.tr/evde-yilan-gormek.html Thu, 06 Dec 2018 13:09:37 +0000 Evde yılan görmek, yılanlar kendilerinin tehlikeli bir durumda olduklarını hissettikleri zaman ya da tehlikenin varlığını hissettikleri zaman mutlaka karşı tarafa savunma gösterirler. Kendilerini tehlikede hisseden yılanlar ke Evde yılan görmek, yılanlar kendilerinin tehlikeli bir durumda olduklarını hissettikleri zaman ya da tehlikenin varlığını hissettikleri zaman mutlaka karşı tarafa savunma gösterirler. Kendilerini tehlikede hisseden yılanlar kendisine zarar vereceği düşündüğü canlıları ısırmaya çalışır. Eğer yılan görülen evde yılan ısırdıysa ilk olarak yapılması gereken şudur. Yılanın ısırdığı yerle kalp arasında bulunan yer sıkı bir şekilde bağlanmalıdır. Ucu temiz olan bir bıçak yardımıyla yılanın ısırdığı yer çizilmeli ve pis kanla birlikte yılanın zehrinin dışarı atılması sağlanmalıdır. Bu işlemler yapılırken hiç zaman kaybedilmemelidir. En yakın sağlık ocağına gidilmelidir. Kesinlikle kulaktan duyma ilaçları kullanmamalı ve söylenen kulaktan doğma bilgilerden uzak durulmalıdır. Böyle durumlarda kesinlikle bir doktor kontrolünden geçilmelidir. Eğer evinizde yılan varsa bunlardan kurtulmak için kesinlikle bir ilaç firması ile görüşerek bu canlılardan kurtulmak için evin güzel bir şekilde ilaçlanması gerekmektedir. 

Bunun dışında evde yılan görmek ile ilgili rüyalar bulunmaktadır. Bunlar;

Evde yılan görmek; rüyalarda rüyayı gören kişi için şu şekilde yorumlanmaktadır. Evde yılan gören rüya sahibi kişinin düşmanı ya da düşmanlarının olduğu ve bu düşmanların buldukları ilk fırsatta harekete geçecekleri şeklinde yorumlanmaktadır. Evde yılan gören rüya sahibi kişinin iş hayatında oldukça başarılı biri olduğu ve daha çok başarı gösterdiği içinde düşmanlarının bu başarıları ve gelişmeleri çekemeyen düşmanların olduğu ve ayrıca bu düşmanların size zarar verebilmek için bıkmadan usanmadan rüyayı gören kişi hakkında bilgi toplamaya çalıştığı şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyayı gören kişinin herkese güven duymasından  ve inanmasından dolayı bir takım sorunlarla karşılaşılacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Özelikle rüyayı gören kişinin kendisiyle ilgili tutması gereken sırları içinde tutması kimseye söylememesi gerekmekte eğer bu sırlar başka kişiler tarafından duyulursa ailesel olarak büyük sıkıntılara girileceği şeklinde yorumlanmaktadır. Yaşanacak olan bu olaylardan sonra bir dost elinin size yardım edeceği ve her şeyin kısa sürede unutularak eski yaşantınıza döneceğiniz şeklinde yorumlanmaktadır. 

Evde Yılan Görmek
Aynı şekilde rüyasında evde yılan görmek, düşmanın ev halkından biri olmadığı bu düşmanın dışarıdan biri olduğu ve bu düşmanın dışarıda ki insanlar arasında aranması gerektiği şeklinde yorumlanmaktadır. Evde görülen yılan dışarıda olan düşmanın eve rahatlıkla kolay bir şekilde girip çıkan birisi olduğu hatta rüyayı gören kişiyle aynı sofraya oturan birisi olduğu şeklinde yorumlanmaktadır. Evin içinde gezindiği görülen yılan düşmanların yüzsüzlüğü ele aldığına ve sizin hakkınızda sizi alt edebilmek için sürekli arayışlar içerisinde olduğu şeklinde de yorumlanmaktadır. Rüyada evde görülen yılanın öldürülmesi düşmanlara karşı yenecek güce sahip olacağınız ve kendinizi sürekli geliştireceğiniz anlamına gelmektedir. 
]]>
Kobra Yılanı https://www.yilan.gen.tr/kobra-yilani.html Thu, 06 Dec 2018 20:24:25 +0000 Kobra yılanı, Hindistan, Güney Asya ve Afrika gibi sıcak iklimin hüküm sürdüğü yerlerde yaşar. Kobragiller familyasına ait olan ve en fazla bilinen kobra yılanları kral kobra, Asya kobrası, tüküren kobra ve Mısı Kobra yılanı, Hindistan, Güney Asya ve Afrika gibi sıcak iklimin hüküm sürdüğü yerlerde yaşar. Kobragiller familyasına ait olan ve en fazla bilinen kobra yılanları kral kobra, Asya kobrası, tüküren kobra ve Mısır kobrasıdır. Bu yılan türlerinin en bilinen özellikleri boyunlarını dikerek yayvan hale getirmeleri ve kandil şeklini almalarıdır. Genellikle 1,6-3 metre kadar boyları olur. Oldukça zehirli olan yılanların çenelerinin ön tarafında kısa boylu zehir dişleri olur. Zehir etkisi sinir sistemini felç ederek etkili olur. Kurbanının ölümü kalbin atışını ya da diyaframın hareketlerini kontrol eden sinirlerin felç olmasıyla olur. Bu yılanların insanlar tarafından rahatsız edilmesi halinde, ilk hareketleri kaçmak olur. Fakat sıkıştırıldıklarında kendilerini savunmaya geçerek saldırırlar. Kendilerine has şekli aldıklarında, ön kaburga kemikleri şemsiye gibi yukarıya ve öne doğru açılır, boynunun alt kısmındaki deri iyice gerilir. Bu şekilde boynunun alt kısmını genişleten tüm Afrika ve Asya yılanlarına kobra denilmesine rağmen, gerçek kobra yılanı "naja" cinsi olanlardır. Bugüne kadar bilinen Ortadoğu bölgesinde 2 adet, Asya'nın güneydoğusunda 1 adet ve Afrika'da 5 adet kobra türü vardır.

Kobra yılanının beslenmesi ve üremesi

Bu yılan türleri besinlerini fare, kertenkele, kuş yavruları ve yumurtalardan tercih eder. Çok ustaca diğer yılan türlerini de avlayabilirler. Özellikle Afrika'da yaşayan kap kobrası beslenme tercihinde yılan avlar. Bunun dışında nadiren başka besin tercih eder. Kobra yılanları genellikle geceleri aktif olur. Gündüz güneşlenmeyi tercih ederler.

Üreme döneminde dişi kobralar yaklaşık 12-15 arası yumurtayı güneş görecek güvenli bir yere bırakır. Yumurtalar kuluçka dönemini güneş ışığıyla geçirir. Bazı kobraların 40-60 gün kadar yumurtaların başında nöbet tuttuğu da bilinir. Kobra yavruları yumurtadan ilk çıktığında 25-30 cm kadar olur.

En bilinen kobra yılanı türleri

Asya kobrası ( Naja naja ): Bu kobralar gözlüklü kobra ve Hint kobrası olarak ta tanınır. Daha çok Filipinlerde, Hindistan, Tayvan, Güney Çin ve Güneydoğu Asya bölgelerinde yaşam sürerler. Büyüdüklerinde 1,3-1,6 metre uzunluğunda olurlar. Renkleri bölgesel olarak farklılık gösterebilir. Bazı bölgelerde daha koyu renkte kobralar, bazı yerlerde çizgili, benekli ve açık renkli  olabilir. Kemirgenlerle beslenen Asya kobrası, genellikle farelerin bulunduğu yaşam alanlarında görülür. Bu nedenle diğer türlere göre daha fazla ölüme neden olurlar. Bu bölgelerde yaşayan insanlar kobranın tehlikeli zehrine maruz kalırlar. Yılan oynatan kişiler daha çok bu kobra türünü tercih ederler.

Kobra Yılanı

Kral kobra ( Naja hannatı ): Bu kobralar genellikle 5,5 metre boyunda, 9 kg ağırlığında olur. Yılan türleri arasında yuva yapan tek tür kral kobradır. Dişiler yaklaşık 46 cm yüksekliği olan, yaprak ve otlarla iki katlı yuva yapar. Bunun alt katına yumurtalarını bırakır. Kuluçka dönemi olduğunda, üst katta bizzat dişi kobra bekçilik yapar. Bu kobra türü de yılan yer. Kobralar halka açık yerlerde fazla yaşamadığından, genellikle insanları ısırmazlar. Ancak herhangi bir ısırma halinde panzehir verilmediğinde, kurban bir saat bile hayatta kalamaz.

Mısır kobrası ( Naja haje ): Bu kobralar kurak tropikal iklimlerde yaşarlar. Boyları 2,6 metre kadar olabilir. Renkleri açık kahverengi ve siyah tonlarında olur. Sırt bölgesinde sarı renk bulunan bu kobraların zehirleri oldukça kuvvetlidir. Isırdığı kurbanını 10 dakika içinde öldürebilir. Bunlar eskiden Mısırlıların kutsal yılanı olarak ünlenmiştir.

Tüküren kobra ( Naja nigricdlis ): Bu kobralar Afrika kıtasında kurak yerlerde yaşar. Boyları 2-2,3 metre kadar olabilir. Bu türler düşmanlarını genellikle savunma amacıyla ısırmaz. Düşmanlarına oluklu zehir dişleriyle zehrini fışkırtır. Bunu 2-3 metre uzağa kadar atabilir. Bu yılanların zehir kesecikleri ile zehir]]> Çift Başlı Yılanlar https://www.yilan.gen.tr/cift-basli-yilanlar.html Fri, 07 Dec 2018 03:21:23 +0000 Çift başlı yılanlar, bazı genetik problemlerden oluşan bu durum milyonda bir görülmektedir. Yumurtadan çıkan yavru yılanların çift başlı olanlarından çok azı hayatta kalabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre tam olarak Çift başlı yılanlar, bazı genetik problemlerden oluşan bu durum milyonda bir görülmektedir. Yumurtadan çıkan yavru yılanların çift başlı olanlarından çok azı hayatta kalabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre tam olarak gelişmeden ölürler.

Çift başlı yılanların cinsiyetlerinin genelinin erkek olduğu yapılan araştırmalara göre bilinmektedir. Yılanların vücudu normal bir yılan gibi olup, diğer bütün organları aynı olmaktadır. Doğa da çok rastlanan bu durum, hemen hemen bütün canlılarda olan bir durumdur. Ülkemizde de çift başlı yılan yakalanıp haber olmuştur.
Çift Başlı Yılanlar
Çift başlı yılanlar, yılan başlarından bir tanesi herhangi bir darbe alarak öldüğünde, vücudun diğer organları da duracağından, diğer başında çok kısa bir sürede ölecektir. Çift başlı yılan bütün yılan cinslerinde görülmektedir. Coğrafi olarak normal yılanların yaşadığı her yerde yaşadığı görülmüştür. Sıcağı çok sever. bu yılanlar birçok hikayeye ve efsaneye konu olan yılanları görenler şaşırıyor. Bu tür yılanlar görülerek yakalandığı zaman, hayvanat bahçesine konularak insanların daha çok görmeleri sağlanmaktadır.
]]>
Avcı Yılanlar https://www.yilan.gen.tr/avci-yilanlar.html Fri, 07 Dec 2018 17:15:54 +0000 Avcı yılanlar, korkunun ve şifanın sembolü haline gelen yılanlar tüm dünyada yaygın şekilde görülmektedir. Yılan familyasında binlerce tür yılan bulunmaktadır. Bunların arasında zehirli yılanlar olduğu gibi, z Avcı yılanlar, korkunun ve şifanın sembolü haline gelen yılanlar tüm dünyada yaygın şekilde görülmektedir. Yılan familyasında binlerce tür yılan bulunmaktadır. Bunların arasında zehirli yılanlar olduğu gibi, zehirsiz yılan türleri de vardır. Bazıları avını zehirleyerek öldürür, bazıları da boğarak ya da ok gibi avına sağlanarak, avlanırlar. Yılan türlerinin avlanma şekli genellikle zehirli olmaları ve iri boyutlu olmalarıyla şekillenir. Yılanlar zehirledikleri avlarının kokusunu dilleriyle takip ederek, ölülerini yerler. Büyük cüsseli olanlar ise, büyük avlarını yerlerken nefes borularını ağızdan dışarıya çıkarıp nefes alır. Çoğu yılan türünde avını yerken kullandıkları ve nefessiz kalmamalarını sağlayan hava depoları bulunmaktadır. Karanlık ya da aydınlık fark etmez, avcılık yılanın doğasında vardır. Kokusunu takip ettikleri avlarını bulurlar. Zehirsiz olan türlerin bile, avlarını sindirmelerine yarayan, güçlü sindirim sıvıları bulunur. Avcı yılanların bazılarını incelersek;  

Engerek yılanı

Avcı yılanlarda engerek yılanı yetişkin bir insanı 6 saatin içinde öldürebilir. Zehri mide bulantısına ve avının konuşamamasına neden olur. Eğer müdahale edilmezse, kurban kalp yetmezliğinden ölebilir. Oldukça tehlikeli bir yılan türüdür. Zehir kurbanın kanına karıştığından, nefes alamama sorunu ve felç gelişir. Genellikle Avustralya bölgesinde yaşam sürerler. Şişman bir gövdeye, üçgen biçiminde bir kafaya sahiptir. Çalılıklar arasında yaşam sürer, renkli parlak kuyruğunu tuzak şeklinde kullanır. Yanına bir kuş ya da kertenkele gibi bir av yaklaştığında, hemen kuyruğu dikleşir. Kurtçuk ya da tırtılı andırır. Sağır olan engerek yılanları yirmi salise içinde saldırıya geçer. Dişleri ise dışa dönük olur. Tehlikeli durumda kaçmak yerine uygun yere saklanmayı tercih eder. Kurbanına sadece bir kere saldırır.

Avcı Yılanlar

Taipan yılanı

Bu yılan türü Avustralya'da bulunan en uzun yılandır. Bunun iki türü bulunmaktadır. Bunlar illan ve sahil taipan yılanıdır. Kıtanın doğusunda ve kuzey bölümlerinde oldukça fazla sayıda bulunurlar. Yaklaşık 3 metre boyunda olan yılanların Çince dilindeki anlamı büyük patrondur. Tün dünyada bulunan karasal yılanların içinde en güçlü olanıdır. Zehrinin bir toplu iğne başı kadarı, yaklaşık bin tane fareyi öldürebilir. İnsanları fazla sevmezler, genellikle nüfusun az olduğu yerlerde yaşarlar. Kahverengi olanları ise, insanlara yakın yerlerde olduklarından daha fazla zarar verirler. Tehlikede hissettikleri zaman S harfini andıran şekillerini alırlar. Bu yılanlar iyi bir avcı olup, her yerde yaşayabilir.

Anakonda yılanı

Bu yılanlar genellikle 3 metre olsalar da, 10 metre ve üzeri olanlara da rastlanmıştır. Amazon bölgesinde görülen bu yılanlar 160 kg kadar ağırlığa sahip olabilirler. Bunlarda boa yılanlarının yaptığı gibi avlarını ısırır ya da boğar. İnsanlar açısından en tehlikeli olan türler arasında kabul edilir.

Bayağı yeşil yılan

Bu yılan türleri de, yaşadıkları bölgelerde oldukça başarılı avcılardan biridir.

Kara mamba yılanı

Bunlar dünyanın en tehlikeli yılan türleri arasındadır. Afrika yerlileri bu yılanlara taparlar. Normal deri rengi grimsi olmasına rağmen, ağzının içi kara olduğundan, bu isimle anılırlar. Yılanların zehri yüzde yüz öldürücüdür. Salgıladığı zehirle 100 kişinin ölümüne neden olabilir.

Yılanlar oldukça iyi avcılardır. Bunlar yaklaştığında herhangi bir şey duymaz, görmez ve bilmezsiniz. Bir anda ortaya çıkarak, avını zehirler, boğar ya da ısırır. Özellikle avcı yılanların yaşadığı bölgelerde her yıl insanlar bile bunların kurbanı olmaktadır.

]]>
Beyaz Yılan https://www.yilan.gen.tr/beyaz-yilan.html Sat, 08 Dec 2018 06:04:02 +0000 Beyaz yılan, birçok yılan türünde derisinin üzerinde herhangi bir leke ya da benek olmayan yılanlardır. En çok bilinen beyaz yılan türü, beyaz kobra yılanı ve beyaz piton yılanı olmaktadır. Beyaz yılanlar zehir Beyaz yılan, birçok yılan türünde derisinin üzerinde herhangi bir leke ya da benek olmayan yılanlardır. En çok bilinen beyaz yılan türü, beyaz kobra yılanı ve beyaz piton yılanı olmaktadır.

Beyaz yılanlar zehirli ve zehirsiz olabilmektedir. Çok nadir görülen bir tür olduğundan yakalandığı zaman özel bakım uygulanır. Çoğu beyaz yılanların cinslerinin nesli tükenmiştir. Olanların da nesli tükenmek üzere olmaktadır: Beyaz yılanlar yumurtlayarak ürerler. Yemeklerini canlı olarak avlayıp, öldürdükten sonra yutarlar. Kendi kafalarından daha büyük olan bir canlıyı ağızlarının esnek olmasından zorlanmadan kolaylıkla yutabilirler.
Beyaz Yılan
Beyaz yılan, derisi çok nadir görüldüğünden beyaz yılan derisi insanların kullanacakları çanta ya da ayakkabılar için kullanıldığından görüldüğü zaman avlanmaktadır. Beyaz yılan birçok filme ve hikayeye de konu olmuştur.
]]>